Fitness proti hnevu a tachykardii

To, čo každý z nás vie z vlastnej skúsenosti, je teraz vedecky dokázané: dokonca aj minimálny pohyb značne utiera nervy. To, mimochodom, nie je teória, ale sprievodca akciou.

Vedci z Americkej akadémie športovej medicíny vybrali 16 študentov z Gruzínskej univerzity najmä z dráždivých chlapcov. Chlapci pripojení k hlavám senzorov, ktorí čítajú svoju činnosť v mozgu. S cieľom vyprovokovať hnev mladí ľudia preukázali prezentáciu: ku-klux-klanovts bol mučený černochmi, fašisti držali deti v zbrojárstve atď. Nasledujúci deň boli predmetom zobrazené rovnaké sady snímok, po ktorých boli rozdelené do dvoch skupín. Niektorí sa nechali sedieť v bezmocnom podráždení, iní sedeli pol hodiny na cvičebniach. Následné merania ukázali, že úroveň hnevu medzi chlapcami z skupiny "cyklistov" bola výrazne nižšia ako u chlapcov z prvej skupiny.

"Fitness je prevencia hnevu," zhrnul vedúci experimentu fyziológ Nathaniel Tom. "Jeho účinok je porovnateľný s účinkom aspirínu na srdce: liek rozdrvuje krv, zabraňuje tvorbe krvných zrazenín v tepnách a znižuje pravdepodobnosť srdcového infarktu."

Samozrejme, vzťah dobrých nálad s fyzickou aktivitou nie je novinkou. Pri dlhom zaťažení, napríklad počas maratónu, sa produkujú hormóny šťastia v mozgu bežca. Na posledných kilometroch športovca má pocit podobný intoxikácii alebo dokonca orgazmu a na konci má vždy skvelú náladu, ktorá sa nazýva "bežecká eufória".

Mimochodom, mierne srdcové zaťaženie nielen zbavuje hnev, ale aj nás činí odolnejšie voči stresu. Len minulý týždeň vedci na univerzite v Buffale dokončili experiment, ktorý zahŕňal aj prezentácie a kardiovaskulárne zariadenia. Rozdelili 40 žiakov do dvoch skupín. Zdá sa, že niektorí chodia do školy autobusom (sedeli pred televízorom a sledovali snímky s krásnou mestskou krajinou), iní sa zdali chodiť (chodili okolo bežiacich pultov a sledovali tie isté snímky). Potom sa deti posadili, aby plnili úlohu pozornosti. Pri rozhodovaní o pulzách sa tí, ktorí prišli do finále "pešo", ukázali byť odolnejší voči stresu ako "tí, ktorí sa dostali do autobusu".

"Kardiovaskulárne ochorenia začínajú v detstve a trochu fyzickej námahy môžu zastaviť alebo aspoň spomaliť tento proces," povedal profesor univerzity Buffalo James Roemich.

Chápem to. Behom dvoch alebo troch kilometrov pred prácou sa vo svojej redakcii vždy zobrazujem vo vynikajúcej nálade (mnohí si dokonca myslia, že ju zaostávajú za golierom pred prácou), čo nemá byť prehnané. Posledný mesiac kvôli dymu s behom musel byť zviazaný a teraz zvyčajne nechávam psy do domu a akékoľvek obchodné volania sa pre mňa stávajú veľkým stresom. Zajtra sa dostanem do diaľky - aj keď rašeliniská sú znovu fajčené.

Pozrite si video: JOGA proti Stresu (August 2019).