Pomoc na diaľku: Stojí za to cvičiť so vzdialeným fitness trénerom?

Vzdelávanie na diaľku je čoraz populárnejšie. Na programoch Skype a podobných programoch sa učíme cudzie jazyky, pripravujeme sa na skúšky, učíme sa správne jesť s odborníkmi na výživu. Tento trend dosiahol priemysel fitness. Stále viac a viac fitness trénerov ponúka na diaľku poradiť. Súhlasíte?

Služby diaľkového fitness trénera sú aktívne ponúkané na tematických fórach, v sociálnych sieťach a dokonca aj v e-mailových spravodajcoch. Pre mierny (a nie tak) poplatok, inštruktori ponúkajú potenciálnym klientom vytvoriť individuálny tréningový program, napísať diétu a sledovať výsledky. Robte všetko, čo robí bežný osobný tréner. Iba na diaľku. Komunikácia výlučne prostredníctvom e-mailu a / alebo softvéru pre videohovory.

Pre mnohých to táto forma vzdelávania vyvoláva oprávnené pochybnosti. Ako určiť kvalifikáciu vzdialeného inštruktora fitness? Čo ak narazíte na podvodníka? A môže byť v zásade výsledkom takýchto štúdií?

Ako fitness tréner som na diaľku viedla svojich študentov. Niektorí klienti ich požiadali, aby im poradili aj po tom, ako som prestal byť inštruktorom fitness klubu. Niekto z vašich známych - priateľsky pripravte / upravte tréningový program.

Pravidelne však vidím situáciu z druhej strany. Ako amatérsky športovec sa zúčastňujem na lyžiarskych a triatlonových súťažiach. A na diaľku konzultovať s odborníkmi v týchto športoch. Získal som tak všestranné skúsenosti s diaľkovým tréningom. Analyzujem to a zdieľam s vami svoje myšlienky.

Kto môže potrebovať diaľkového fitness trénera?

Je jasné, že osobný tréner vo fitness klube, vzdelaný, skúsený a pozorný, je najlepšou voľbou. A perfektné. To znamená, že v živote sa všetko zriedka vyvíja 100% úspešne. Ale dosť často sa vyskytujú situácie, keď ...

* Nie je čas navštíviť fitness klub, Ale doma pol hodiny. Zároveň nemá človek vôbec žiadnu predstavu, kde začať (alebo ako pokračovať). A nemôže nájsť vhodný program v tematických časopisoch a na internete: niektoré cvičenia sú príliš svetlé, iné spôsobujú bolesť a iné, ktoré nie ste schopní urobiť.

* K dispozícii je posilňovňa, ale neexistuje žiadny zdravý fitness tréner pre chudnutie dievča alebo žena nad 40 rokov. V prítomnosti chlapa, ktorý je len nadšený na kulturistike, ktorý jednoducho nerozumie tomu, čo potrebujete. Môže ukázať, ako robiť výpady alebo squat, ale trvá na čerpaní svalov a sedí na diéte s proteínmi, ale z rôznych dôvodov vám to nevyhovuje. No, absolútne nevhodné.

Ako efektívne je dištančné vzdelávanie?

Prvá polovica úspechu je vaša sebadisciplína a vytrvalosť. Ak sa sami rozhodnete, že 5-krát týždenne po dobu 30 minút alebo 3-krát za 1 hodinu pracujete na podložke s činkami, potom sa len vy osobne môžete donútiť, aby ste tento rozvrh nerušili. Nebudete mať iné organizačné faktory. Zaplatené predplatné do posilňovne (kde, mimochodom, nikto neodvádza pozornosť od vašej triedy). Inštruktor dohliadajúci na cvičenia, ktorý vám povie, že ste filonit, nie opakovaní, a dokonca preskočíte celé cvičenia.

Druhá polovica je kvalita tréningu a záleží na úrovni diaľkového trénera. Ak je jeho oddelenie vo fitnesse nováčikom, jeho hlavné prikázanie, ako lekár, musí byť „neškodiť“. To znamená, že môže ponúknuť pomerne štandardný program, ale bez cvičení, ktoré môžu poškodiť osobu, ktorá nie je oboznámená s fitness. Vrátane cvičení, ktoré nie sú samy osebe nebezpečné, ale s technikou, ktorú je ťažké vysvetliť (napríklad kývanie, napodobňovanie úderov a kopov), vyžadujúce dobrú koordináciu (dynamické útoky) alebo neprijateľné pre vaše chronické ochorenia. Čím vyššia je úroveň klientskeho vzdelávania, tým viac by sa mal od štandardu a úzko špecializovať program. V opačnom prípade bude nudné trénovať, aj keď cieľom je len udržiavať v kondícii.

Ako sa nedostať do podvodov?

To je najťažšia otázka. Koniec koncov, teraz s pomocou počítača, skenera a Photoshopu, môžete zobraziť všetky diplomy pre distribúciu v elektronickej forme. Samozrejme, opýtať sa trénera na osvedčenia o vzdelaní však stojí za to, ale, bohužiaľ, ich prítomnosť nezaručuje nič. Skúste teda otestovať potenciálneho učiteľa niekoľkými spôsobmi.

* Vyhľadávanie na internete pre jeho webové stránky alebo blog, kde pravidelne hovorí o svojom prístupe k odbornej príprave, skúsenostiam zákazníkov atď. Všeobecne platí, že kopať informácie, ktoré umožnia vytvoriť názor o ňom ako osoba a špecialista. Pozrite sa aj na recenzie o ňom v sociálnych sieťach a blogoch iných ľudí.

* Obráťte sa na potenciálneho fitness trénera a venujte pozornosť tomu, kde s vami začne komunikovať. Na začiatok by sa mal v každom prípade pýtať: vek, výška, váha, fyzický tréning, či sú chronické ochorenia a aký je účel týchto tried. V závislosti od účelu pýtať sa, aký je problém s obrázkom (existujú problémové oblasti a kde), je ešte lepšie požiadať o fotografiu, kde sú tieto chyby zjavné (to znamená, že ide o vybavenie oblečenia alebo plaviek). Je možné, že sa na vás bude pozerať program odkazov na video. A až potom, čo tvoria program!

* Pri prvom rozhovore by mal tréner objasniť, kde chcete robiť (doma alebo v posilňovni), či plánujete doplniť hodiny s prechádzkami, joggingom atď. Zistite, koľko času máte na tréning a na aké hodiny dňa, aké vybavenie je k dispozícii (v telocvični alebo doma). Nie je to zlé, ak sa fitness tréner priamo pýta, ktoré typy fitness sa vám páčia, pretože je známe, že ak je fyzická námaha psychicky pohodlná, účinok je väčší.

* Vzdialený tréner by vám nemal poslať program ihneď po tom, ako sa dozvedel len váš vek, hmotnosť a že chcete schudnúť. To znamená, že má niekoľko štandardných programov (napríklad pre všeobecné chudnutie a prácu s problémovými zónami žalúdka a bokov), ktoré distribuuje každému. Takéto programy sú plné na internete, v novinách a časopisoch. Aký je zmysel platiť za ne ako jednotlivci?

* Pri prvej komunikácii musí tréner začať hovoriť o tom, že fitness bude fungovať len vtedy, ak budete dodržiavať diétu. Pripomeňte všeobecné zásady správnej výživy: jesť 4-5 krát denne, minimalizovať mastné, vyprážané, múky, piť 1,5-2 litrov vody. A nič, čo už toto všetko poznáte. To ukazuje, že fitness tréner pracuje s vami individuálne a pozná svoje podnikanie, a nepredstavuje automatický stroj na predaj hotových programov.

* Odmietnuť spolupracovať, ak fitness tréner okamžite ponúka chudnutie doplnky, proteín kokteily a podobne. Maximálna suma, ktorú vám môže ponúknuť, je minimálna sada vybavenia, ak ste doma (gymnastická rohož, činky) a odporúčame používať monitor tepovej frekvencie alebo krokomer. To je odporučiť, a nie predať vám.

* Ihneď by sa malo upozorniť, že súbežne s kondíciou sa ponúka možnosť prísnej diéty (napr. Diéta s bielkovinami, na jednej pohánkovej ryži), nejesť 2 hodiny pred tréningom a 3 hodiny po tréningu atď. Všetky tieto metódy sú zastarané, po ktorých človek získava len viac. Ale najnepríjemnejšia vec je, že všetky tieto extrémne diéty nemôžu byť predpísané na diaľku - počas nich by mala byť osoba pravidelne monitorovaná. To znamená, že takýto „tréner“ je pre vaše zdravie mimoriadne nezodpovedný.

* Najúčinnejšia kontrola je povedať pri prvej komunikácii, že máte jeden alebo iný zdravotný problém, a priamo sa pýtať, aké vzdelávanie je s ním prípustné a čo nie? Avšak musíte byť „v predmete“ sami, inak vás scammer povedie okolo prsta. Môžete napríklad povedať: "Nemôžem hýbať tlačou na podlahe, z toho mi bolí chrbát." Dobrý špecialista sa vás zároveň spýta, ako presne robíte cvičenie: zdvíhate spodnú časť chrbta z podlahy, nasmerujete bradu na strop, trháte na začiatku? Toto sú tri príklady abnormálnych abdominálnych cvičení, ktoré môžu viesť k bolesti chrbta. Ak je technika v poriadku, fitness tréner by mal poradiť, aby ste sa poraďte so svojím lekárom o osteochondróze, atď, a nahradiť cvičenia, ktoré spôsobujú bolesť.

Koľko stojí vzdialené školenie?

Neexistuje jednoznačná odpoveď, pretože všetko závisí od požiadaviek konkrétneho školiteľa. Podľa môjho názoru bude rozumné, aby inštruktor požadoval od 50% do 100% nákladov na osobný tréning vo fitness klube priemernej cenovej kategórie. V tomto prípade by cena mala zahŕňať nielen počiatočný rozhovor a vývoj programu, ale aj jeho korekciu do mesiaca, ako aj niekoľko konzultácií prostredníctvom Skype alebo e-mailu do 2-3 mesiacov. Koniec koncov, keď začnete trénovať, bude to takmer iste dokázať, že niektoré cvičenia vám nevyhovujú alebo sa zdajú byť z popisu zrozumiteľné a začnete robiť niečo nezmysly. Takmer vždy sa vyžaduje jedna korekcia. Ale radikálna zmena programu - už za poplatok.

A posledný. Podľa pravidiel športovej vedy by sa mal vzdelávací program meniť najviac raz za 3 mesiace. Takže neponáhľajte, aby ste si objednali úplne nový v priebehu 2 týždňov: to nezlepší vaše fitness. Aj keď, samozrejme, podporuje finančnú pozíciu vášho fitness trénera.