Športová výživa: jesť alebo nie

Najcitlivejšia a najkontroverznejšia téma v športe. Skôr alebo neskôr, každý, kto príde do fitness klubu, sa rozhodne vybrať "pitie alebo nie pitie". Aby ste sa rozhodli, musíte poznať dôležité pravdy, ktoré tréneri a predajcovia športovej výživy zvyčajne zadržiavajú.

Produkty športovej výživy sú rozdelené do šiestich kategórií:

1. Kokteily s bielkovinami a sacharidmi - používa sa na rast svalov a obnovu energie počas cvičenia.

2. Aminokyseliny - stavebný materiál pre svaly.

3. Fat burners - Meno hovorí samo za seba.

4. Energia - zvýšiť vytrvalosť počas tréningu.

5. Vitamínové a minerálne komplexy - zvýšiť celkový tonus tela alebo jednotlivých systémov.

6. "Osobitné prípravky" - pre túto vágnu formuláciu sa skrývajú napríklad komplexy aminokyselín, vitamínov a kofeínu alebo stimulanty mužského pohlavného hormónu testosterónu.

Ak pozorne sledujete tenisové súťaže, môžete vidieť, ako hráči medzi súbormi prehĺtajú tablety. Výživové doplnky používajú šermiari, hokejisti, plavci, skrátka všetci profesionálni športovci. Áno, a milovníci: v každom fitnes klube je plný ľudí, ktorí popíjajú proteínové koktaily medzi súpravami.

Podľa Stasa Rogacheva trénera "LIVE!" Úspech vo vážnych športoch bez špeciálnej výživy je jednoducho nemožný: "Ak to neurobíte, vy vylúčite sa z národného tímu, napríklad nebudete znášať bremeno," hovorí Rogačev.

Argumenty oponentov športovej výživy sa znižujú na tri hlavné. Pokúsme sa to prísť na to.

Prvý argument: zaťaženie tela.

Nadmerný príjem živín a bioaktívnych látok je skutočne škodlivý. Nie je to však otázka kvality, ale množstva, ktoré sa dá ľahko vyriešiť. "Cestoviny sú tiež nebezpečné, ak jedli tri kilogramy trikrát denne," odmieta zástupca generálneho riaditeľa ruskej výrobnej spoločnosti Ironman Viktor Ryabkov.

Športové výživové doplnky obsahujú látky, ktoré dostávame z potravy, ale v koncentrovanej forme. V pohári bielkovín pretrepať proteín rovnako ako v niekoľkých kilogramoch kurča. Malá energetická tyč nahrádza tri čokoládové tyčinky a 20 gramov extraktov z guarany sa rovná tri šálky espressa. "Jeden z klientov, tesne pred mojimi očami, vypil tri časti takéhoto extraktu," hovorí Ryabkov, "a sedí červenú a ťažko dýcha. Nie je potrebné prekročiť odporúčané dávky, potom telo nebude poškodené. "

Preto sa doplnky môžu konzumovať len s dostatočným zaťažením. V opačnom prípade bude športová výživa poškodená - nadmerná hmotnosť, problémy s pečeňou a obličkami sú zaručené.

Na obaloch certifikovaných liekov sa vždy uvádza odporúčaná dávka. Dôležitý bod: ide o odporúčanie pre profesionálov. Musíte začať s tretinou tejto sumy. Neskôr môže byť optimálna časť určená pocitmi. Ak napríklad jeden mesiac ste vypili tretinu dávky uvedenej na štítku a máte pocit, že svaly rastú, potom nepotrebujete piť viac. Okrem toho to vyjde trikrát lacnejšie.

Aby ste sa neprehrali, musíte si pamätať na staré dobré pravidlá výživy. Ruský Sanepidnadzor považuje normu za maximálne 1,6 g bielkovín na 1 kg telesnej hmotnosti za deň. Podľa amerických noriem môžete jesť 2 gramy, čo nie sú čisté doplnky, ale celkové množstvo bielkovín, berúc do úvahy bežné potraviny. "Konzumácia 3 g bielkovín na 1 kg hmotnosti vedie k otravám, čo bude mať za následok poruchy trávenia," hovorí odborník na výživu Planet Fitness Andrei Panteleev.

Druhý argument: Je možné predvídať účinok.

Podľa riaditeľa Spolkového štátneho antidopingového centra Grigorija Rodčenkova iba tri spoločnosti - Multipower, Vikonika Sports and Sponser - legálne importujú športové doplnky do Ruska a osvedčia ich tu. Okrem vyššie uvedených západných spoločností "svetlé miesto" Rodčinov zavolá najväčších ruských výrobcov: "Títo chalani sú na očiach".

Všetky ostatné produkty - šedý import. V tomto prípade ani Rodchenkov, ani iní športoví úradníci nevedia nič o zložení výrobkov a ich účinku na telo. V Rusku nie je nikto overený. Ukazuje sa, že výber športových potrieb medzi značkami je malý, napriek tomu, že v špecializovaných internetových obchodoch je veľa.

Doplnky s rovnakým názvom od rôznych výrobcov môžu priniesť viac alebo menej účinok konkrétnej osobe. To je pochopiteľné: každý výrobca ich vyrába z ich surovín podľa vlastných technológií. V dôsledku toho sa výrobky líšia a jedna osoba je vhodnejšia, napríklad čínsky proteín, iný - Nový Zéland.

Bodybuilderi konajú skúšobne a omylom. Cyklus silového tréningu nie je dlhší ako tri mesiace, po ktorom nasledujú tri mesiace odpočinku a aeróbna tréning. V jednom cykle športovci používajú jeden typ doplnkov, po odpočinku prejdú na druhú a porovnávajú výsledky.