Ako sa naučiť regulovať chuť do jedla

Biochemisti z univerzity v Montreale vynašli novú drogu na potlačenie chuti do jedla. Očakávajú svoje nádeje na zázračnú pilulku a som si istý, že v tejto záležitosti je lepšie robiť bez chemického priemyslu.

Profesor Moise Bendayan a jeho kolegovia plánujú vytvoriť pre tučných ľudí, ktorí sa systematicky prejedajú a nemôžu schudnúť, pilulka obohatená leptínom: prehltla - a zabudla na hladomor. Leptín sa produkuje v žalúdku počas jedál a reguluje. Ak je hladina leptínu v krvi nízka, cítime hlad, ak je normálna alebo zvýšená - sýtosť.

Ako sa naučiť regulovať chuť do jedla

Bohužiaľ, v dohľadnej dobe nie je potrebné čakať na to, aby v obchode táto zázračná pilulka bola. Tento rok bude testovaná na zvieratách. Homo sapiens, ak je úspešný, vo fronte.

Avšak posúdenie, dokonca aj opakované úspešné testy a schválenie zo strany lekárskej komunity, vôbec nezaručujú, že ďalší nápravný prostriedok na chuť do jedla nebude zdraviu škodlivý. Neexistuje žiadna podzemná droga, ktorá je zakázaná z dôvodu rizika infarktu a mŕtvice v Európe, ale populárnej Meridie, ktorú mnohí lekári v našej krajine odporučili pacientom s veľa nadváhou.

Podľa môjho názoru je oveľa efektívnejšie (nehovoriac o tom, že je lacnejšie), aby ste sa naučili ovládať svoju chuť do jedla bez toho, aby ste vynakladali na tabletky a neohrozovali telo. Aby ste to urobili, musíte najprv vziať do úvahy jednotlivé charakteristiky - chuť pre nás všetkých je iná, je ovplyvnená mnohými faktormi.

1. Duševný stres

Tvrdá práca mozgu zvyšuje hladinu stresového hormónu kortizolu, glukózy a inzulínu v krvi - tieto látky pôsobia na chuť do jedla, ako budík, zistil dietetik Angelo Trembley z Lavalskej univerzity. Preto sme tak pokúšaní, že máme niečo k jedlu, keď bojujeme nad komplexnou intelektuálnou úlohou.

rozhodnutie: Ak zistíte, že vaša chuť k jedlu sa zvyšuje v priebehu duševnej práce, vopred získate nízkokalorické občerstvenie: plátky zeleniny alebo ovocia, chlieb, jogurt, hrozienka, mrazené bobule.

2. Kvalita spánku

Spojenie medzi nedostatočnou chuťou do jedla a nespavosťou objavili zamestnanci na Kalifornskej univerzite v Los Angeles. Vyšetrili hladiny dvoch hormónov, ghrelínu a leptínu, u zdravých ľudí a u pacientov trpiacich nespavosťou. Ukázalo sa, že nedostatok spánku narúša rovnováhu medzi týmito látkami a v dôsledku toho tí, ktorí nespia dobre spia, často preháňajú s jedlom a získavajú tuky.

rozhodnutie: ktokoľvek ste - sova, lark alebo holubica - nastavte si cieľ vytvoriť sen. Zdravý nočný odpočinok je sedem až osem hodín.

3. vek

Čím starší sme, tým horšie sú mozgové bunky, ktoré kontrolujú chuť do jedla. Austrálsky neuroendokrinológ Zane Andrews zistil, že tieto bunky sú vždy po jedení napadnuté voľnými radikálmi. Výsledkom je, že signál do mozgu, že žalúdok je plný, prechádza rušením a človek jedie viac ako je potrebné. To je jeden z dôvodov, prečo starší ľudia s väčšou pravdepodobnosťou trpia obezitou.

rozhodnutie: Obmedzte potraviny bohaté na jednoduché uhľohydráty (pečivo a sladkosti) - sú to najviac deštruktívne účinky na bunky, ktoré kontrolujú chuť do jedla.

4. Falešný hlad

Hlavným dôvodom zvýšenej chuti do jedla je spravidla výmena skutočného hladu za psychický hlad (túžba zachytiť problémy). Musíte ich odlíšiť.

riešenie: Irina Lopatukhina, psychoterapeutka a špecialista na poruchy príjmu potravy, odporúča nasledujúce techniky.

- Dajte pravú ruku na žalúdok, na chvíľu zatvorte oči a snažte sa cítiť, čo sa deje vo vnútri, či je váš žalúdok naozaj "hladný".

- Porozprávajte sa s vašim "vnútorným dieťaťom" - časťou vedomia, ktorá hovorí "Chcem" a neuznáva žiadne zákazy. Snažte sa presvedčiť sa, že ste plný a môžete kedykoľvek jesť, čo chcete, ale iba ak máte naozaj hlad.

5. Pohyb

Britovia z Loughborough University študovali vplyv rôznych športov na hlavné "chutné" hormóny - ghrelín a peptid YY. Prvá stimuluje chuť do jedla, druhá naopak potláča. Ukázalo sa, že intenzívne aeróbne cvičenie (povedzme beží na bežiacom páse) na jednu hodinu znižuje účinok ghrelínu a prispieva k produkcii peptidu YY. Silový tréning (90 minút) ovplyvňuje iba produkciu ghrelínu.

rozhodnutie: V boji proti nezvyčajnej chuti do jedla používajte aeróbne záťaže, nie výkonové.

6. Vláknina a nenasýtené tuky

Vlákno stimuluje sekréciu hormónu PYY3-36 v čreve, čo signalizuje mozgu, že je čas na záver s jedlom. Tak, saturácia prichádza rýchlejšie a trvá dlhšie. Produkcia sýtených hormónov je tiež stimulovaná nenasýtenými mastnými kyselinami - linolénovou a omega-3.

riešenie: spoliehajú sa na hlavné zdroje vlákniny (zelenina a celozrnné obilniny) a zdravé mastné kyseliny (červené morské ryby, olivový a ľanový olej, vlašské orechy a borovicové orechy).

Pozrite si video: Ako jazdiť v teréne? Naj momenty - Ivan JAKEŠ a Martina COMISSO (December 2019).