Tabletová aptítka - na infarkt

Odteraz je v Európe zakázaný prostriedok na znižovanie chuti do jedla - sibutramín. Ukázalo sa, že táto droga spôsobuje infarkt a mŕtvicu. Aj keď, ako sa ukázalo, aj taká hrozná pravda sa zastaví ďaleko od všetkých svojich fanúšikov.

Sibutramín (obchodné názvy: Lindax, Meridia a Reduxine) je jedným z najnebezpečnejších a najpopulárnejších liekov, ktoré znižujú chuť do jedla. Iba v minulom roku to bolo 86 000 Európanov. Avšak na konci minulého týždňa Európska lekárska agentúra nepredpisuje lekárov a lekárnikov neuvoľňuje sibutramín.

Dôvodom boli informácie Výboru pre dohľad nad liekmi (CHMP), ktorý skúmal sťažnosti takmer 10 tisíc ľudí, ktorí tvrdili, že z tohto lieku dostávali viac než dobrú ujmu.

V skutočnosti sa otázka bezpečnosti liekov nevyvoláva prvýkrát. Medzi jeho vedľajšie účinky patrí zvýšený krvný tlak, tachykardia, bolesti hlavy a ďalšie nebezpečné príznaky kardiovaskulárneho systému. Avšak takéto a oveľa závažnejšie vedľajšie účinky sú prítomné vo väčšine liekov, ktoré sa užívajú po celom svete už celé roky. Rozdiel však spočíva v tom, že sibutramín vyvoláva príliš často infarkt a mŕtvicu, aby bol považovaný za relatívne bezpečný.

Vzrušená touto správou som okamžite zavolala jediného priateľa, ktorý, ako som vedel, užíval nejaké pilulky na chuť do jedla. A určite sa ukázalo, že pije Lindax. Avšak reakcia mojej priateľky na hrozné správy nebola vôbec to, čo som očakával. "Sakra, radšej by sme si ju mali kúpiť skôr, inak to nestačí, aby sme ju čoskoro dostali!" Povedala. Samozrejme, začal som napomínať svoju priateľku, aby si znova premýšľala, ale rýchlo si uvedomila, že je to zbytočné. Neprestávajem ju na ceste k harmónii, ktorá samozrejme prechádza len cez lekáreň. Pri rozlúčení som sľúbila, že ako oddaný priateľ by som určite priniesol jej pomaranče kardiologickému oddeleniu.