Meditácia mení štruktúru mozgu

Denné meditácie nielen zlepšujú pozornosť a myslenie, ale dokonca majú pozitívny vplyv na štruktúru mozgu. Navyše, aby sa dosiahli tieto zmeny, nie je vôbec potrebné stať sa budhistickým mníchom alebo jogínom.

Výsledky nedávnej štúdie o tejto téme nedávno publikovala neurofyziológka Katherine MacLeanová (Katherine MacLeanová, Kalifornská univerzita, Davis) v časopise Psychological Science. V dôsledku osemmesačného experimentu Macklin a jej kolegovia dospeli k záveru, že aj krátkodobé denné meditácie zvyšujú kognitívne schopnosti, výkon, pamäť a pozornosť človeka niekoľkokrát (čítanie: "Ako sa nezávisle naučiť meditovať").

Úžasná schopnosť ľudského mozgu zmeniť nielen svoju funkčnosť, ale štruktúra bola objavená nie tak dávno. Spočiatku vedci zistili, že zmeny šedej hmoty sa môžu vyskytnúť pod vplyvom vonkajších faktorov. Napríklad, ak osoba stráca schopnosť chodiť, aktivita oblasti mozgu zodpovednej za chôdzu prudko klesá.

Neskôr sa ukázalo, že nielen stupeň aktivity mozgu sa môže meniť, ale aj jej štruktúra, najrozšírenejšie oblasti mozgu expandujú, kompresiu a oslabenie oblastí, ktoré sa používajú menej často. Nakoniec, objav posledných rokov sa stal skutočným pocitom: štrukturálne zmeny môžu byť spôsobené nielen vonkajšími, ale aj vnútornými, tj mentálnymi podnetmi. Napríklad meditáciou.

Výskumníci na Kalifornskej univerzite rozdelili 60 dobrovoľníkov do dvoch skupín. Prvý tri mesiace bol umiestnený v strede hory Shambhala, ktorá sa nachádza na malebnom jazere Red Feather v Colorade. Zatiaľ čo tridsať šťastných mužov sa pod vedením skúseného inštruktora podieľalo na každodenných meditáciách, ľudia z druhej skupiny žili, pracovali a odpočívali obvyklým spôsobom bez toho, aby meditovali na chvíľu.

Raz za mesiac boli všetci účastníci experimentu podrobení testom pozornosti. Ukázalo sa, že tí, ktorí meditovali, sa vyrovnali s vykonávaním tých istých úloh, ktoré zvyčajne spôsobujú necitlivosť vedomia, dvakrát rovnako dobre. Uskutočnili úlohu nie rýchlejšie, ale presnejšie demonštrovali zvýšenú pozornosť, vysokú koncentráciu a jasné vnímanie. Navyše, žiadna z nich si na rozdiel od svojich kolegov z druhej skupiny sťažovala na únavu a monotónnosť úlohy.

"To dokazuje, že meditatívne praktiky, na rozdiel od názoru Západu, neinhibujú procesy myslenia," povedala Kathryn Macleanová vo svojom výskume. "Naopak ich objednávajú, zvyšujú pozornosť a sústredia sa aj na rutinnú monotónnu prácu, ktorá zvyčajne spôsobuje, že ľudia majú miernu necitlivosť vedomia, rozptýlenie a únavu".

Dobre známy tibetský meditujúci majster Yonge Mingyur Rinpočhe, autor uznávanej knihy "Budha, mozog a neurofyziológia šťastia", súhlasil so závermi Catherine MacLeanovej. "Ja som sa nedávno zúčastnil jedného z týchto experimentov," povedal. - Ako morča. Pri pozorovaní stavu mozgu počas meditácie zaznamenali vedci, že aktivita v niektorých oblastiach sa zvýšila o viac ako 700%. "

Štúdia, ktorú spomenul majster Mingyur Rinpoche, sa uskutočnila v máji až júni tohto roka v laboratóriu Weismannovej neurofyziológie a mozgu na Wisconsinskej univerzite (Laboratórium afektívnej neurovedy na Wisconsinskej univerzite v Madisone) pred dvoma mesiacmi. Pomocou magnetického rezonančného skenovania vedci skúšali niekoľko budhistických mníchov, ktorí venovali viac ako desaťtisíc hodín meditácie v ich živote a novo prichádzajúcich, ktorí praktizovali meditáciu doma asi 15-20 minút denne.

Ukázalo sa, že meditatívne stavy nielen zlepšujú kognitívnu aktivitu v obidvoch. "Pozorovali sme tiež prudký nárast aktivity v ľavom prednom laloku kôry, ktorý je zodpovedný za pozitívne emócie a výrazné zníženie aktivity v niektorých oblastiach pravého čelného laloku, kde sa vytvárajú negatívne emócie," povedal novinárom neurofyziológ Richard Davidson, riaditeľ Laboratória Weisman a hlavný manažér. tejto štúdii.

Ukazuje sa, že meditácia nás robí nielen chytřejším, ale aj šťastnejším. Mozog môže byť vedomý tonizovaný a vycvičený: obe mocenské záťaže posilňujú svaly a duševné cvičenia zlepšujú stav šedej hmoty. Z tohto dôvodu som od tohto dňa osobne pripravený venovať si päťhodinu svojho života meditácii každý deň. A vy?