Alergie

Nedostatočná reakcia imunitného systému. Faktory spôsobujúce alergie môžu byť nielen zvieracie vlasy, peľ a chemikálie pre domácnosť, ale aj prírodné potraviny, studené a slnečné svetlo.

Dnes je známe viac ako 25 tisíc alergénov. Do krvi dochádza k uvoľneniu histamínu - fyziologicky aktívnej zlúčeniny, ktorá vyvoláva precitlivenosť tela.

Prejavy alergií sú veľmi rôznorodé: opuchy, vyrážky, podráždenie dýchacích ciest, svrbenie a sčervenanie očí, nadúvanie, hnačka, vracanie. Niekedy (našťastie veľmi zriedkavo) kontakt s alergénom môže viesť k anafylaktickému šoku. Táto akútna reakcia sa vyvíja rýchlo: tlak prudko klesá, krvný zásoba životne dôležitých orgánov je narušená a čo je najdôležitejšie, v dôsledku edému dýchacieho traktu môže dôjsť k silnému uduseniu alebo dokonca k smrti. V takýchto prípadoch sa vyžaduje okamžitá lekárska pomoc.

Niektoré látky, ktoré pravidelne a vo veľkom množstve vstupujú do tela, sa zhromažďujú, stávajú sa alergénmi a imunitný systém ich začne vnímať ako hrozbu. "Napríklad ľudia, ktorí pracujú so zvieratami, môžu byť spočiatku úplne zdraví," vysvetľuje Lyudmila Kovtyukh, lekárska riaditeľka Biologického ústavu, "ale po chvíli dostanú reakciu na vlnu a perie."

Niekedy sú alergie sprevádzané nejasnými protichodnými príznakmi. „Týka sa to najmä nevysvetliteľného prírastku hmotnosti, ktorý môže byť znakom potravinových alergií,“ vysvetľuje odborník na výživu, generálny riaditeľ Smaragdového centra estetickej a rekonštrukčnej medicíny, Marianna Trifonova. Výsledkom je zvýšenie tukových buniek. "

Významnú úlohu pri vzniku ochorenia zohráva genetický faktor - riziko dedičnosti alergie je 30%. Choroba sa môže vyskytnúť v dôsledku nepriaznivých faktorov prostredia, závažného fyzického a emočného stresu, pretože znižuje schopnosť tela prispôsobiť sa.

Hlavným dôvodom šírenia alergií je však dnes ... nadmerná hygiena. Ako viete, čistota - záruka zdravia. Ale toto pravidlo nefunguje v prípade imunitného systému: interakcia s mikróbmi a inými alergénmi, to "vlaky". V sterilnej čistote telo stráca schopnosť prispôsobiť sa a začína reagovať neadekvátne na úplne neškodné veci, ako je peľ z rastlín alebo prach z domácností. Nie je náhoda, že 80% alergických ochorení sa vyskytuje vo vyspelých krajinách.

V arzenále lekárov existuje mnoho spôsobov, ako identifikovať alergény: predovšetkým kožné testy, provokatívne testy a imunologické krvné testy.

Najúčinnejším spôsobom boja proti alergiám je eliminovať ich príčinu. Napríklad, aby opustili mesto počas kvitnutia rastlín, kúpiť klimatizáciu v dome s funkciou čistenia vzduchu z prachu. Bohužiaľ nie je vždy možné úplne izolovať od alergénov, takže musíte užívať lieky. Lieky neutralizujú účinné látky, ktoré spúšťajú alergickú reakciu, ale ich dlhodobé užívanie môže byť návykové a je tiež spojené s vedľajšími účinkami, ako je ospalosť.

Existujú aj špeciálne programy na zníženie citlivosti na alergény. Sú založené na zavedení zvyšujúcich sa dávok látky, ktorá je alergickou provokatériou. Ide o takzvanú imunoterapiu, ktorá sa osvedčila pri liečbe alergických foriem rinitídy, astmy a konjunktivitídy.

Pozri tiež: posilnenie imunity lieku, vymenovanie energetického systému

Pozrite si video: Pozbyłem się ALERGII Zobacz jakie to proste Na Żywo #123 (Jún 2019).