Leonid Zaitsev: "Pozrite sa na proroka vo svojej krajine a ... na" LIVE! ""

Nedávno sme na stránke diskutovali článok v časopise PLoS ONE o štúdiu kanadských vedcov o účinnosti silového tréningu. Táto otázka je v oblasti bezprostredných profesionálnych záujmov a nemôžem si pomôcť, ale hovoriť na túto tému.

Na začiatok je veľmi stručné zhrnutie článku. Kanadskí vedci porovnali výsledky cvičenia s najvyššou možnou hmotnosťou (tradičnou pre kulturistiku) as malým zaťažením, ale s neúspechom. Biopsia ukázala, že do 24 hodín po vykonaní cvičenia s nízkou hmotnosťou až do zlyhania sa v svaloch zistili viac markerov proteín-syntetických procesov (toto je znakom budúceho svalového rastu).

Je nepravdepodobné, že sa tento "objav" stane revolučným, a to tak pre konkurencieschopnú kulturistiku, ako aj pre kulturistiku vo všeobecnosti. Na jednej strane sa na experimente zúčastnili amatéri s pracovnou skúsenosťou len šesť mesiacov - je nepravdepodobné, že elitní športovci (v dostatočnom množstve na experiment) si dovolia robiť biopsiu na takúto štúdiu. Okrem toho, podľa samotných autorov, v prvých 24 hodinách od zaťaženia sa zistí, že nie je úplný zoznam najdôležitejších znakov svalového rastu. Na druhej strane, metódy výcviku, o ktorých hovoria títo odborníci, už dlho používajú kulturisti a v tomto prípade nedošlo k porovnaniu účinku týchto dvoch techník na skutočnú svalovú hmotu z akéhokoľvek dlhodobého hľadiska.

Napriek tomu veľmi ďakujem kanadským vedcom za to, že bez toho, aby to vedeli, znovu potvrdili autoritu ruskej vedeckej školy. Koniec koncov, ich hlavná myšlienka je podobná myšlienke, ktorú naši vedci, autori programu Isoton napísali v minulom storočí. Konkrétne: práca s malými závažiami môže byť o niečo menej, a niekedy účinnejšia ako s veľkými hmotnosťami - a to ako v oblasti športu, tak v oblasti zdravotnej starostlivosti.

Je pravda, že z metodického hľadiska kanadský výskum podľa môjho názoru nemá osobitnú hodnotu. A tu je dôvod.

Tvrdenie, že v procese práce s malými váhami na zlyhanie, skôr alebo neskôr všetky svalové vlákna sú zapojené, od pomaly červené až po rýchlo biele, nie je nové. Záver, že takáto jednotná metóda je najvhodnejšia na prípravu vlákien obidvoch typov, spôsobuje odôvodnené pochybnosti medzi odborníkmi.

Práca s obmedzením únavy s malými hmotnosťami a veľkým počtom opakovaní môže spôsobiť takéto vážne zničenie svalov spojených s predĺženým okyslením, ktoré dokonca nebudú schopné zotaviť, nehovoriac o raste. Toto je veľmi dobre známe praktizujúcim športovcom a trénerom.

Rozšírenie bedrového kĺbu používané v experimente ako testovacie cvičenie nie je jedným zo základných cvičení (najpoužívanejší na získanie svalovej hmoty). Akýkoľvek viac či menej vyškolený športovec vie, ako ťažké je nakladanie bokov v tomto cvičení s maximálnou hmotnosťou, je to ľahšie dosiahnuť s relatívne nízkou hmotnosťou.

Zoznam otázok pre kanadských vedcov môže pokračovať. To však v žiadnom prípade nepoškodzuje zásluhy z výskumu, ale poukazuje len na potrebu správneho výkladu jeho výsledkov.

Už viac ako 20 rokov sa ruskí vedci - autori programu Isotone V.N. Seluyanov a E. B. Myakinchenko v praxi pokúsili využiť všetky výhody práce s malými hmotnosťami uvedenými v tomto článku. Súčasne minimalizujú negatívne aspekty metódy, o ktorých článok mlčí, pretože nie je zahrnutý do rozsahu štúdie.

Mala som šťastie, že môžem spolupracovať s Viktorom Nikolajevičom Selujanovom a Jevgenijom Borisovičom Myakchenkom. Môžem s istotou povedať, že predbiehali ich súčasníkov niekoľko desaťročí vo svojom výskume a kanadská štúdia z augusta 2010 je ďalším dôkazom toho.

Pozrite sa na proroka vo svojej vlastnej krajine a teraz aj na našich stránkach - koniec koncov sa sám Jevgenij Myakinchenko zúčastňuje realizácie projektu Isoton na televíznom kanáli "LIVE!".

Užitočné odkazy:

Video "Pilates" a "Fit-mix" vo fitness-video knižnici klubu "LIVE!".

Pozrite si video: Harlem shake drunk ed. (Február 2020).