Ako som študoval thajskú masáž v Moskve

Nedávno som navštívil Thajsko a pripojil som sa k slávnej masáži nohy: zachránil ma pred účinkami plážového volejbalu, bezesných nocí a prozaickej kocoviny. Keď som sa vrátil, pochopil som dve veci: a) už nemôžem žiť bez masáže nôh; b) v Moskve nie je možné nájsť dobrého pána. Záver bol zrejmý: ak chcete urobiť dobre, urobte to sami.

Takže môj priateľ Anya a ja sme skončili v Tattwa Yoga Clubu, kde kúpeľný terapeut Roman Romanenko vedie thajské masážne semináre "pre ľudí bez lekárskej výchovy". Len v prípade, samozrejme, sme mali predbežnú rozpravu s ľuďmi, ktorí už navštívili Rómov pre podobný Shiatsu workshop. Všetci boli potešení a povedali, že každú noc odmietajú iné formy voľného času v prospech spoločnej masáže. To s Andou a ja sme boli veľmi inšpirovaní.

V klube sme boli okamžite prekvapení úžasným pokojom pre metropolu. Práve sme ubehli po snehu, boli neskoro, a teraz sedíme v útulnom bare, pijeme lahodný zázvorový čaj a cítime úplný pokoj. Všetko okolo - regály, schody, koberce, lavičky, závesy - sa robili výslovne ručne a samozrejme s láskou. A Rómovia Romanenko nám vysvetľuje, že hodiny sa konajú v malej sále jogy (tam je tiež veľká), že v skupine je len sedem ľudí, že sa vo všeobecnosti snaží nechytiť veľké skupiny a udržiavať komorovú atmosféru, aby všetci dostali maximálnu pozornosť.

Pili sme čaj, sedíme na rohoch na jogu. Rómovia dávajú možnosť odpočinúť sa a žiada každého, aby nosil nohy od nohy až po koleno. Som potešený: ako odstrániť pančuchy pre všetkých? Prečo som ich dal? Je pravda, že za pár minút fotografujem, akoby sa nič nestalo. Nakoniec som sem prišiel čiastočne, aby som prekonal večnú plachosť a komplexy.

Pod vedením Rómov začneme zriediť emulziu pozostávajúcu z dvoch tretín krému (akýkoľvek hydratačný krém) a tretina masážneho oleja. Ale predtým, než začnete zmes naložiť na nohy klienta, musíte, ako hovorí Roman, "spoznať ich." Anya sa začína sústreďovať na mojej podpätku. Po preskúmaní a pociťovaní "materiálu" nanáša emulziu a začne ju jemne trieť. Rómka sa pozerá na priechod Anina a hovorí, že je na ňom veľmi dobrá, ako keby vždy robila thajskú masáž. Asi pravda je, že Anya je klaviristka a má silné ruky. (Pozri materiál: "Učiaca thajská masáž v Chiang Mai, Thajsko").

Prvá Anya masíruje moje nohy a potom sa pohybuje k mojej nohe. Rómovia dôsledne sledujú tento proces a vysvetľujú: na spodných nohách (A, B, C, D a D) je päť riadkov, ktoré sa nachádzajú okolo obvodu nohy od kolena po členok 2 cm od seba. Je potrebné robiť hore a dole masážne pohyby pozdĺž týchto línií, sploštenie prednej plochy holennej kosti s palcami a zvyšok - lýtkové svaly.

Je veľmi dôležité cítiť stupeň napätia noh: čím viac je, tým silnejšie je potrebné konať. Anya robí skvele - cítim obrovské železné paluby, ktoré doslova padajú z nohy.

Potom sa Rómovia pýtajú Anyy, aby zabalila nohy ručníkom a masírovala ju už silnejšou. To tiež ukazuje, ako sa správať na akupunktúrne body nôh s drevenou tyčou: výstrel - relax, výstrel - relax. Prvá časť seminára bola doplnená skutočnosťou, že nás Rómovia učili robiť cvičenie s názvom "prázdna päsť" (uvoľnená päsť vytvára blikajúce pohyby po celej nohe) a ukázala, ako sa dlaňmi vymaľú posledné zvyšky gravitácie.

Prekvapujúco, po masáži Anya sa moje nohy stali ľahšími a silnejšími. Ale urobila to po prvýkrát v mojom živote! Okrem toho som cítil, že teplo sa mi vlieva - Anya sa zdala zdieľať svoju energiu so mnou. Premýšľal som nad tým, či masážny terapeut dostane aspoň nejaký návrat za taký dar, možno by sme povedali.

Raz na svojom mieste som si uvedomila: áno, dostane sa! Zdieľanie je všeobecne príjemné a hlavne s energiou a dobrým. Chcem pracovať viac a lepšie, aby sa táto osoba stala ľahšou a pokojnejšou. V istom momente som vo všeobecnosti cítil, že sa mi páčilo dať masáž kamarátovi - sme dlho priatelia a toto je ďalší prejav našej dôvery. Pravdepodobne preto pre mňa všetko fungovalo dobre, ťažkosti sa objavili len pri hľadaní línií na mojich holeniach, ale Rómovia pomáhali a doslova s ​​mojimi rukami cítili tieto linky a vysvetlili, ako ďalej pracovať.

Po skončení lekcie sme sa s Anyou rozhodli piť viac čaju a zistiť, ako si myslel, že zorganizuje takéto semináre od Rómov. Ukázalo sa, že akonáhle sa príbuzný Romina chcel naučiť masírovať svoju ženu. Požiadal som, aby som ukázal základné techniky a rýchlo som ich zvládol (hoci Rómovia, aby som bol úprimný, si myslel, že človek bez lekárskej výchovy by sa ani nemal snažiť). Potom sa tento príbeh opakoval niekoľkokrát. Rómovia začali robiť dielne pre čajníky a čoskoro sa začali tešiť veľkej obľube. Prečo? My a Anya sme to cítili: táto možnosť relaxácie a výmeny pozitívnej energie je oveľa produktívnejšia ako sledovanie televíznych programov alebo o víkendoch spať dvadsať hodín spánku.

Nechcel som sa vrátiť do rytmu mesta a znovu bežať po mistrovskej triede. S niekoľkými jednoduchými volaniam sme s kamarátom zrušili všetky veci a pokračovali v odpočinku doma: my sme si navzájom robili masáž, pili sme čaj a rozprávali sa. Súhlasili sme s pravidelnou praxou a prilákaním ďalších priateľov na nasledujúci seminár: ukázalo sa, že stáva sa adeptom na masáž umenie je ľahké a príjemné.