Mami, sme všetci vážne chorí?

All-ruské centrum pre štúdium verejnej mienky (VTsIOM) zverejnilo 10. novembra nové údaje, na základe ktorých môžeme dospieť k záveru: takmer všetci z nás sú úplne šťastní.

Súdiac podľa pripomienok, ktoré pri tejto príležitosti uviedol hlavný psychiater Petrohradu Sergej Litvintsev, je tento výsledok jednoznačne odradený. Ako vlastne aj ja.

Index šťastia, ktorý každoročne vydáva spoločnosť VTsIOM, je ukazovateľom, ktorý tvorí rozdiel medzi počtom respondentov, ktorí sa považujú za šťastných, a tými, ktorí to necítia. Hodnota indexu sa môže pohybovať od -100 do 100 bodov. Čím vyšší je tento ukazovateľ, tým vyššia je úroveň spokojnosti respondentov. Takže tento rok máme zvláštny obraz. V predkrízovom období podľa prieskumov VTsIOM bola úroveň šťastia pre Rusov 62 možných zo 100 možných - veľmi vysoká hodnota (77% skúmaného obyvateľstva). Tento jav sa však mohol vysvetliť nejako: "život sa zlepšil, život sa stal zábavnejším", v krajine sa zaznamenal hospodársky rast a obyvateľstvo získalo pôžičky a zvýšilo objemy nehnuteľností, nových automobilov a spotrebného tovaru.

Ale pred rokom bolo Rusko spolu s väčšinou krajín pokryté vlnou hospodárskej krízy, nezamestnanosti, finančnými katastrofami a v dôsledku toho pocit extrémnej nestability a chaosu. Pri pohľade na ukazovatele tohtoročného indexu šťastia VTsIom však nemožno povedať, že Rusi stratili srdce: stratili sme len 11 bodov, klesli sme na 51. A to za sekundu 72% obyvateľov, ktorí sú pripravení prihlásiť sa k tomu, čo je spokojní so životom.

Sergej Litvintsev je stále jediným odborníkom, ktorý sa snažil vysvetliť dôvod absurdných údajov. V odpovedi na otázky z vydania BaltInfo je veľmi jasný: „Je ťažké argumentovať štatistikami, ale neverím, že 72% Rusov sa cíti šťastných. V krajine je kríza, ťažké časy ... “Takéto neočakávané a iracionálne šťastie sa podľa jeho názoru uskutočňuje len v prípade určitých duševných ťažkostí. „V psychiatrii je takzvaný syndróm manického stavu - choroba je pomerne bežná, ale nie nákazlivá. Ľudia cítia eufóriu z žiadneho dôvodu, ich nálada sa zlepšuje bez ohľadu na okolnosti, “vysvetľuje Litvintsev.

Ja, napríklad, zástupca nešťastnej menšiny, úplne súhlasím s názorom profesora Sergeja Viktorovicha. Ako inak vysvetliť takéto smiešne ukazovatele VTsIOM týkajúce sa zjavného optimizmu krajanov?

Čo si myslíte? A kto si myslíte, že ste duševne nestabilná šťastná osoba alebo je to realista bez ružových okuliarov?

NB! V blízkej budúcnosti sa budem snažiť podrobnejšie analyzovať údaje VTsIOM o dnešnom ruskom šťastí. Existuje veľa zvedavých nuancií hodných diskusie. Napríklad, prečo sa ľudia s vyšším vzdelaním cítia šťastnejší ako ich slabšie vzdelaní spoluobčania? Alebo ako môžeme vysvetliť skutočnosť, že ľudia žijú dlhšie ako v malých mestách a dedinách, napriek nepriaznivej ekológii a nekonečným stresom? Jedným slovom, poďme hovoriť ...