Ayurveda

"Ajurvéda je veda, ktorá definuje užitočný a zbytočný, šťastný a nešťastný stav života. Vysvetľuje, čo je pomoc a čo je škodlivé pre zdravý a dlhý život, a tiež hodnotí život v plnej a všestrannosti. " ("Charaka Samhita", "Sutra Sthana" 1:41)

Ayurveda (preložená zo Sanskritu - "veda o živote") je tradičná indická medicína, ktorá nespĺňa moderné vedecké štandardy, ale umožňuje úspešne liečiť ľudí a predchádzať chorobám. Bolo to úplne tvorené v polovici prvého tisícročia pred naším letopočtom, odvtedy sa sotva zmenilo. Hlavnými zdrojmi teoretických a praktických poznatkov v Ayurvede sú spisy "Sushruta Samhita" a "Charaka Samhita", napísané pred 2500 rokmi.

Kúpeľný terapeut VERA YUSHKEVICH

Podľa Ayurvedy je celý viditeľný svet vrátane telies zvierat a ľudí vytvorený hru piatich prvkov: voda, zem, vietor, oheň a éter (panchamahabhuta). V živom bytí tieto prvky vytvárajú tri doshas - tri energie, ktoré riadia základné fyziologické funkcie. Sú prítomné v tele od okamihu počatia a tvoria sedem tkanív (dhatus), ktoré tvoria telo.

Pomer doshas vlastný človeku od narodenia sa nazýva prakriti. Z prakriti závisí od telesa a vzhľadu osoby, jeho charakteru, náklonnosti a predispozície k určitým chorobám. Väčšina ľudí prakriti od narodenia je nevyvážená. Ale je to v stave nerovnováhy, že človek sa cíti zdravý. Na jeho zachovanie je potrebné dodržiavať režim dňa a roku (dinachya a ritucharya), dodržiavať diétu priaznivú pre určitý typ prakriti a užívať tonizačné prípravky odporúčané pre konkrétnu vekovú skupinu (rasayana).

Ochorenia a choroby začínajú s výskytom Vikriti, to znamená v prípadoch, keď sa pomer dávok odchyľuje od pôvodného. Ayurvédsky doktor (vaidya) preto vidí svoju hlavnú úlohu nie pri liečbe jedného alebo iného chorého orgánu, ale pri obnove pacientových prakriti. Tento metafyzický problém je riešený pomerne materiálnymi prostriedkami: lieky (lieky), čistiace postupy (n), reflexoterapia (marma) a v prípade potreby aj chirurgické zákroky. "Energia hojenie", "nabitá voda" a iné magické techniky v Ayurvede sa neuplatňujú.

Až do polovice druhého tisícročia nl bola Ayurveda najrozvinutejším a najpokročilejším lekárskym systémom, od ktorého sa veľa poučilo z tibetskej, arabskej a európskej lekárskej praxe. Potom prišlo o storočie úpadku a len s nezávislosťou Indie získal Ayurveda druhý vietor. Dnes má štatút národného dedičstva Indie, je komplexne študovaný, vyučovaný na univerzitách, široko používaný v krajine a úspešne vyvážaný.

Pozrite si video: What We Eat in a Day. Ayurveda Inspired (November 2019).