Ako utopiť vnútorného kritika?

"Ja som porazený," "Aký som šialený!", "Nikdy sa mi to nepodarilo," - z času na čas sme všetci napadnutí takými nekonštruktívnymi myšlienkami. A napriek tomu očakávame, že samoing nás povzbudí k tomu, aby sme preukázali opak, aby sme pokročili. Ale všetko sa deje inak: čím viac sa pokúšame o nedokonalosť, tým silnejší sme farba, pochybujeme o sebe a sme smutní. Je možné potlačiť vnútorného kritika? A ako to urobiť? Porozumíme spolu s odborníkmi.

Prečo sme sami sami takí prísni?

ako už bolo vysvetlené klinický psychológ Alice Galati, Existuje veľa kumulatívnych faktorov, ktoré vyvolávajú našu túžbu kritizovať sami seba. "To môže byť napríklad ovplyvnené skúsenosťami rodičovstva. Ak by boli rodičia príliš prísni, nekonštruktívne kritizovaní za akékoľvek protiprávne konanie, potom sa časom sám človek učí túto schopnosť, aby sa na seba dostatočne nevyžadoval. Niekedy sa náš "ja" stáva veľmi náročným a náročným v prípadoch, keď rodičia naopak ignorovali nás. Potom je potrebné vytvoriť nejaký rámec, "vysvetľuje expert.

Existuje ďalšie vysvetlenie: náš mozog je práve taký - môže sám, spontánne iniciovať kritizujúce myšlienky. "Podľa teórie rámcov (teda" rámcov ") naša psychika neustále vytvára mnoho rôznych kognitívnych konštruktov, ktoré nás hodnotia ako" zlé "," neúspešné "atď. Nakoniec sme neustále v toku informácií - porovnávame sa s ostatnými, hodnotíme spätnú väzbu, výsledky našich aktivít atď., "Vysvetľuje expert.

Čo je nebezpečná sebakritika?

Podľa psychológa sú škodlivé, kritizujúce myšlienky spravidla obsedantné, nekonštruktívne. "Ak sa kritizujúca osoba pýta, prečo to robí, potom s najväčšou pravdepodobnosťou odpovie, že sa snaží lepšie takto. Je to však ilúzia: Samoing nám nikdy neposkytuje pomoc, ale naopak zabraňuje tomu, aby sme sa dostali k našim cieľom, "vysvetľuje Alisa Galati.

Predstavte si napríklad, že ste nespokojní s tvarom tela a chcú schudnúť. Zakaždým, keď sa pozriete na seba do zrkadla, si myslíte, že: tuk prasa. A častejšie sa tieto myšlienky dostanú do ešte väčšieho stresu a nútia vás znova vyzdvihnúť kus koláča za uspokojenie.

Je možné potlačiť vnútorného kritika?

Ako slávny tréner na terapii akceptácie a konzistencie Russ Harris vo svojej knihe The Trap of Happiness, obsedantný vnútorný kritik nemôže byť zavretý. Áno, môžeme to urobiť, napríklad, aby sme boli rozptýlení niečím iným, ale znova a znova sa k nám vrátia negatívne myšlienky s ešte väčšou intenzitou. Len preto, že majú silný emocionálny náboj.

Potom ako sa vyrovnať s tokom vnútornej kritiky? Russ Harris odporúča, aby sa tieto snahy nepokúšal potlačiť, ale akceptoval ich existenciu ako nevyhnutnú. To neznamená, že akceptujete myšlienku "Som tučná žena". To znamená, že už nebudete mať z emocionálnej rovnováhy a umožní vám robiť to, čo je naozaj dôležité. Napríklad budete môcť konštruktívne pristupovať k otázke správnej výživy, športu, aby ste sa dostali do tvaru. Aj keď žijete v režime "tučný" alebo "porazený", nie je to možné.

Tu sú niektoré odporúčania Russ Harris, ktoré pomôžu vyrovnať sa s kritickými myšlienkami.

* Opýtajte sa sami seba. Zakaždým sa opýtajte: "Pomáha mi teraz táto kritizujúca myšlienka alebo brániť?"

* Vzdialenosť. Podľa Russ Harrisovej, hlavnou chybou, ktorú robíme, je spojiť sa s negatívnymi myšlienkami. V tomto stave nás úplne absorbujú a sme si istí, že to, čo si myslíme o sebe, je pravda. Preto je silným nástrojom proti kritizovaniu myšlienok rozvoj zručnosti oddelenia: ste ako človek a vaše myšlienky sú. Odborník odporúča zakaždým, aby túto myšlienku pochopil a označil. Pokúste sa namiesto toho, aby som si pomyslel: "Mal som myšlienku, že som porazený." Takže sa s myšlienkou nemusíte emocionálne držať, a zároveň zostať sám.

* Trénujte pozornosť. Odborník tiež odporúča, aby ste sa častejšie venovali angažovanosti - úplné ponorenie do toho, čo práve robíte. Namiesto myslenia, že ste v živote nedosiahli nič, skúste prejsť. Pozrite sa, čo je okolo vás? Ako to vyzerá? Aký zápach?

* Pamätajte si svoje hodnoty. Objasnenie vašich životných hodnôt a nadviazanie blízkych vzťahov s nimi je jedným z kľúčových spôsobov, ako sa vyrovnať s Samoyedom. Myslíš, čo je pre teba dôležité a bude dôležité za 5, 10 rokov? Na čo sa zameriavate? Prečo vstávaš ráno? Premýšľajte o tom, ako každý deň si uvedomuje vaše hodnoty? Pokúste sa urobiť tak, aby všetko, čo robíte počas dňa, je odrazom vašich hodnôt a nie iba súboru automatizácií.

No, nezabudnite: všetky tieto praktiky musia byť neustále vyškolené. Iba potom prinesú pozitívny účinok.