Yalom Irwin

Psychiatr, čestný profesor na Stanfordskej univerzite, slávny spisovateľ, jeden z autorov existenciálnej psychológie. "S každým klientom musím objaviť koleso," hovorí Yalom, "výberom jednotlivých metód terapie. Nepoznám iný spôsob, ako pomôcť ľuďom. "

Irvin Yalom má malú podobnosť s mužom, ktorý sa narodil v roku 1931: je šikovný, flexibilný, vždy v dobrej nálade a neuveriteľne pracovitý. A takmer nič ho nezrazuje z ruského pôvodu. Medzitým jeho rodičia, rodáci z Ruska, po emigrácii do Ameriky po prvej svetovej vojne, pokračovali vo svojom rodnom jazyku až do konca svojich dní. Bohužiaľ, nemohli realizovať americký sen: rodina žila v chudobe a knihy zo školskej knižnice sa stali jedinou zábavou pre malého Irwina. Čítal sa vrúcne, objem po sume, a potom sa rozhodol, že v živote nie je žiadna viac vzrušujúca skúsenosť ako tvorba kníh. O desaťročia neskôr sa táto vášeň stala nielen vynikajúcim odborníkom v literatúre (vrátane ruštiny), ale aj plodným spisovateľom.

Yalom rada žartuje o svojom vzdelaní, že pre neho predstavuje skôr historickú než praktickú hodnotu. V roku 1952 úspešne absolvoval Univerzitu Georgea Washingtona, potom študoval na Lekárskej fakulte na Bostonskej univerzite a na stáži v nemocnici Mount Sinai v New Yorku. Od začiatku šesťdesiatych rokov (tj už takmer pol storočia!), Yalom vyučuje psychiatriu na Stanfordskej univerzite. Pracuje individuálne a vedie terapeutické skupiny. Dlhodobá závislosť od existencializmu sa odrazila vo výbere profesionálneho štýlu: možno povedať, že Yalom sa stal filozofiou nového psychoterapeutického smeru a stal sa jedným z tvorcov psychológie.

Na rozdiel od väčšiny svojich kolegov psychológov, Yalom verí, že je zbytočné ponoriť sa do detských skúseností pacienta. Dôležité je, čo sa stane tu a teraz. Je presvedčený, že každý prípad v praxi psychoterapeuta je jedinečný, a preto je mimoriadne neefektívne, aby ste všia mali rovnakú kefu a nastavili všeobecné diagnózy. "Kedykoľvek začnem nový kurz terapie s iným klientom, znovu vytvorím psychoterapeutický systém."

Najjasnejšie príbehy z praxe Irvina Yaloma sa stávajú základom jeho kníh, ktoré sa na jednej strane okamžite premenili na učebnice pre začínajúcich psychológov a študentov a na druhej strane okamžite obsadili špičku predajov v žánri "populárneho čítania". Tajomstvo tohto dvojitého úspechu spočíva v tom, že autor presne a podrobne opisuje skutočné príbehy z praxe, ale súčasne tak ľahko, fascinujúco a dotýkajúc sa, hovorí, že vždy zachytia pozornosť jednoduchého čitateľa. V každom príbehu ľudia rozpoznávajú seba a svojich blízkych, zažívajú rovnaké ťažkosti a úzkosti ako hlavné postavy Yalomových príbehov, filozofujú s nimi, robia chyby a naprávajú ich a vždy nájdu odpovede na osobné otázky. Samotný autor definoval svoj literárny žáner ako "učebný román". Najobľúbenejšie knihy Yalomu v ruštine sú "Darček psychoterapie", "Keď Nietzsche plakal", "Schopenhauer ako medicína", "Mama a zmysel života", "Liar na gauči" a iní.

V posledných rokoch sa Irvin Yalom zameral na otázku prekonania existenčného strachu zo smrti. Hovorí, že myšlienky o konečnosti bytia môžu v človeku vyvolávať vďačnosť za to, čo už má. A uvedomenie si môže významne zmeniť nielen budúci život človeka, ale aj súčasný život. "Smrť neustále pripomína, že existencia nemôže byť oneskorená a že ešte je život," tvrdí Yalom. V poslednej knihe "Pozorovanie na slnko. Život bez strachu zo smrti "(2008), ktorý sumarizuje niektoré úvahy, píše:" Hneď ako dokážeme odolať skutočnosti našej vlastnej úmrtnosti, začneme reštrukturalizovať naše priority, častejšie a hlbšie komunikovať s tými, ktorých milujeme, oceňujeme ju akútnejšie krásu života a zvýšenie našej ochoty prevziať riziká spojené so zmenou. "

Irvin Yalom je šťastne ženatý už viac ako 50 rokov. Jeho manželka Marilyn je doktorkou filológie, univerzitným profesorom a tiež veľmi úspešným spisovateľom. Ich štyri deti žijú v San Franciscu a praktizujú medicínu, fotografiu, písanie, divadlo a psychológiu. Každá nová kniha Irwin Yalom vždy začína venovaním sa svojej rodine.

Po prvýkrát sa Irvin Yalom vo svojej historickej vlasti v Rusku v novembri 2009 zhromaždil obrovské publikum oboch psychológov a obdivovateľov svojho literárneho talentu. "Pre mňa to bolo absolútne prekvapenie," zdieľal jeho dojmy z jeho návštevy. "Nemyslel som si, že by som sa niekedy stal populárnym v krajine, ktorú moji rodičia raz a navždy odišli."

Pozrite si video: Irvin Yalom in Session: Eugenia (November 2019).