Špecialisti proti starnutiu: Ames Bruce

Americký profesor Bruce Ames sa preslávil tým, že vynašiel najpopulárnejší spôsob detekcie karcinogénov (látok spôsobujúcich rakovinu) v každom produkte, počnúc liečivami a končiac farbením na vlasy. Okrem toho je Ames jedným z patriarchov medicíny proti starnutiu.

Profesorka oddelenia biochémie a molekulárnej biológie na Univerzite v Berkeley (Kalifornia, USA) vynašla svoj test v roku 1973. Odvtedy je jedným z najviac citovaných vedcov na svete. Bruce Ames (Bruce N. Ames) - autor viac ako 450 vedeckých článkov, vrátane tých, ktoré sa venujú boju proti starnutiu. 80-ročný Ames sa nazýva mudrc z Berkeley. Napriek svojmu pokročilému veku sa však aktívne venuje vedeckým aktivitám. "Nedávno som povedal kolegovi, že robím najlepšiu prácu v mojej vedeckej kariére," hovorí Ames. "Pozrel sa na mňa a povedal:" Bruce, opakuje sa mi už 30 rokov. " Myslím, že to znamená, že gény zodpovedné za nadšenie sú v poriadku. "

Za posledných 20 rokov Ames študoval procesy, ktoré spôsobujú starnutie, najmä vzťah medzi starnutím a voľnými radikálmi. Jeho výskum dokázal, že okolo tridsiatich molekúl kyslíka prechádza každú bunku tela každý deň, čo poškodzuje DNA približne 100 tisíckrát. Hoci antioxidačné enzýmy obnovujú až 99,9% týchto zranení, zvyšné 0,1% denných porúch sa hromadí a spôsobia veľké škody. "V starobe existuje niekoľko miliónov kyslíkových ran v každej bunke nášho tela," hovorí Ames. Práve táto akumulácia bunkového poškodenia prispieva k procesu starnutia a zvyšuje pravdepodobnosť rôznych chorôb. Odhaduje sa, že v dôsledku konštantných útokov voľných radikálov do veku 50 rokov sa asi 30% bielkovín v bunkách tela premení na "hrdzu".

V roku 1990 objavil Ames dôležitý vzťah medzi oxidáciou, mutáciou DNA a vekom: oxidačný proces vyvolaný voľnými radikálmi nie je aktivovaný len vtedy, keď vek trpí, ale spôsobuje aj starnutie. Ďalší výskum umožnil mudrcovi z Berkeley vytvoriť si vlastný anti-agingový liek na báze kyseliny alfa-lipoovej a acetyl-L-karnitínu. Trvalo niekoľko rokov na testovanie drogy a od roku 2002 Biosynergy Health Alternatives začala komerčne vyrábať výživový doplnok BioEndurance obsahujúci látky Ames s pridaním koenzýmu Q10. Samotný Ames užíva túto drogu dvakrát denne.

V posledných rokoch Ames publikoval sériu článkov o praktickom používaní "lieku na starnutie" vrátane liečby Alzheimerovej choroby a Parkinsonovej choroby.

Pozrite si video: Esthe Beauty Endermolift (August 2019).