5 najlepších hier pre deti s vodou

Jednoduchá voda môže byť skvelým materiálom pre vzrušujúcu hru. Chcete naučiť svoje dieťa kresliť mrazivé vzory na skle v letnom horúčave alebo nosiť vodu v sitke? Predstavujeme päť najlepších hier pre deti, ktoré pomôžu vašemu dieťaťu mať dobrý čas a učia sa zákony sveta.

Ako si vziať dieťa dlhé letné dni? Samozrejme, hry. Jeden z najzaujímavejších a cenovo dostupných - s vodou. Nemusíte ísť na pláž: môžete hrať doma, na ulici a v krajine. "Voda je predmet, ktorý sa dieťa stretáva pravidelne a všade," hovorí Elena Mitina, metodistická učiteľka v Rozvojovom centre pre deti Solnyshko. "Kognitívne hry s vodou pomôžu dieťaťu pozrieť sa na túto známu látku z druhej strany, cítiť sa ako skutočný experimentátor."

Ako rozoznať čistú vodu od špinavých?

Je možné odlíšiť vodu od prívodu vody od vody, ktorá bola v nádrži? To je ťažké pochopiť, ak sa kvapalina z nádrže javí ako priehľadná. Ale je zložitý spôsob, ako zistiť, ktorá voda je čistá. Experiment z knihy vám pomôže naučiť sa. Sergej Bolushevsky "Zábavné vedecké experimenty pre deti a dospelých."

Pripravte si: vodu z vodovodu, vodu zo zásobníka, malý manganistan draselný, 3 šálky, očné kvapky.

Napíšte dve sklenice vody z kohútika, tretia - kvapalina zo zásobníka. V druhej skle naplnenej čírou vodou rozpustite malé množstvo manganistanu draselného. Pomocou pipety pridajte malý červeno fialový roztok (1-2 kvapky) na prvý pohár čistým a do tretieho pohára so špinavou vodou.

Vodovodné kvapky vodného roztoku manganistanu draselného budú farebné ružové a farebný roztok vo vode zo zásobníka sa zmení na farbu. Prečo? Počas teplého počasia sa rôzne mikroorganizmy hromadia v stojatej vode, ktorá reaguje s manganistanom draselným. Výrobky tejto reakcie sú bezfarebné. Znečistená voda preto odfarbuje činidlo. Voda z potrubia neobsahuje žiadne organické nečistoty. Preto roztok manganistanu draselného zostáva ružový.

Priťahujeme letné mrazivé vzory na skle

Ozdobte okná s magickými vzormi počas slnečného letného dňa? Prečo nie ?! Tu je postup, ako to urobiť.

Pripravte: amoniak (soľ amoniaku), vodu, sklo, kefu, sklo.

Do pohára nalejte lyžicu vody. Potom pridajte prášok amoniaku do vody, kým sa amónne soli nezastavia. Teraz naneste štetec na sklenené alebo zrkadlové vzory, nechajte kvapky suché. Keď sa voda vyparí, na skle sa objavia obrázky rovnako ako v mrazivom zimnom dni.

Mrazom, ktorý sa objavuje na skle, sú kryštály amoniaku. Soľ je vysoko rozpustná vo vode a dokonca aj malé množstvo roztoku obsahuje veľa soli. Keď sa voda odparí, soľ okamžite kryštalizuje, aby vytvorila sieť lesklých, krehkých kryštálov. Obávajú sa vody. Niekoľko kvapiek kvapaliny môže zničiť mráz rozpustením soli.

Na sito nosíme vodu

Chcete sa uistiť, že voda nepreteká cez gázu? Profesor Nicolas z knihy Nikolay Ganaylyuk "Experimenty profesora Nicolasa" vám ukáže ako prenášať vodu do sita.

Pripravte si: vodu, pohár s úzkym krkom, fľašu, umývadlo.

Naplňte dve tretiny skla vodou. Sklo zakryte gázou. Ponorte látku do pohára a navlhčite ju vodou, potom dobre roztiahnite. Držte gázu rukami, otočte pohárom a podržte ho pod nohami (je lepšie to urobiť cez umývanie). Voda nepreteká. Teraz sa snažte znížiť konce gázy - voda sa udrží kvôli povrchovému napätiu.

Voda má schopnosť samo-kondenzovať, "aby bola zovrená." Keď otočíme sklo, hmotnosť vody sa rovnomerne rozloží cez povrch látky a vodná fólia zadržia vodu. Ak sa napríklad sklo nakloní, tlak na jednom mieste bude taký silný, že voda začne prúdiť.

"Upside Down"

Ako otočiť nádobu s vodou tak, aby z nej voda nepretekla.

Pripravte si: vodu, plastový vedierko.

Táto hra sa hrá vonku. Naplňte nádobu tretinou teplou vodou a otočte ju. Voda samozrejme okamžite unikne, pretože na ňu pôsobí sila príťažlivosti. Naplňte nádobu vodou znovu, ale tentokrát začnite točiť. Čo sa stane teraz? Odstredivá sila začína pôsobiť na vedro. Toto je obzvlášť dôležité v okamihu, keď je vedro na vrchole. V tomto bode pôsobí na jednej strane - gravitačná sila, ktorá núti vodu spadnúť, a na druhej strane - odstredivú silu. V prípade, že sa odstredivá sila rovná alebo je väčšia ako gravitačná sila, voda nebude pretekať. Čím vyššia je rýchlosť otáčania, tým väčšia je odstredivá sila.

"Ježko"

Chcete vedieť, ako pokľiť tašku naplnenej vodou tak, aby ju tekutina nepretekla? Hovoríme.

Pripravte si: ostré naostrené ceruzky (najlepšie guľaté), vrecko na zipsy, obrúsky a vodu.

Naplňte tašku vodou a zatvorte sponu. Držte vrecko v jednej ruke a jemne ho prepichnite ceruzkou na jednej strane - voda sa neleje. Stlačíme tužkou na druhej strane balenia - voda zostáva v obale. Teraz vezmite ostatné ceruzky a pokrčte tašku rovnakým spôsobom. Voda nepreteká. Je to všetko o vlastnostiach materiálu, z ktorého je obal vyrobený. Vzťahuje sa na polyméry - látky pozostávajúce z dlhých reťazcov monomérnych molekúl. Keď prebodíme obal s ostrkou ceruzkou, reťazce molekúl sa oddelia, ale nie sú zničené. Tieto retiazky tesne zapchali ceruzku a zabránili prúdeniu vody.