Ravi Kumar Dovluru o ayurvede a klasickej medicíne

Ajurvéda a klasická západná medicína vôbec nie sú v rozpore so sebou. Vo svojej lekárskej praxi používam princípy obidvoch systémov a toto je uvítané mojim manažérom aj pacientmi.

Zatiaľ čo západná medicína zaobchádza s príznakmi, Ayurveda vám umožní dostať sa do koreňa choroby. V mojej praxi v traumatológii, samozrejme, používam metódy klasickej západnej medicíny. Ale akonáhle nastane situácia, v ktorej sa môžem odvolávať na ayurvédske lieky, väčšinou ich volím.

Napríklad, keď k nám prišiel chlapec so zlomenou nohou, my sme ho samozrejme zaobchádzali tradičnými metódami, operáciu sme vykonali, zúčastňoval som sa na ňom ako druhý chirurg. Ale dva týždne, čo dieťa strávilo v nemocnici, podarilo sa mu ochladiť a tu som ako ošetrujúci lekár namiesto tabliet navrhol svojim rodičom používať prírodné prostriedky, ktoré som priniesol z Indie. So špeciálnou masťou sme zahriali krk a chrbát a vdychovali sme na základe rastlinnej zbierky. Pracovalo to veľmi rýchlo.

A jeden z mojich priateľov, po štyroch rokoch pravidelnej terapie jogou a pri vykonávaní takých procedúr, ako sú Panchakarma, Abhyanga a Shirodar, dokázal odmietnuť neustále používanie činidiel znižujúcich krvný tlak. Výsledok je pôsobivý: na začiatku liečby bol tlak 220 až 170, teraz bez liekov, 140 až 90. Poznamenávam, že tieto postupy sú skutočne navrhnuté tak, aby neznižovali tlak - obnovujú rovnováhu dier v tele tým, že odstraňujú toxíny a stimulujú mozog atď. Tento prístup je základným princípom Ájurvédy.

Vo všeobecnosti sú metódy Ayurvedy účinné pri liečbe širokej škály ochorení. Osobitne odporúčam venovať im pozornosť pri liečbe akýchkoľvek psychosomatických stavov - ako je stres alebo alkoholová závislosť a hypertenzia alebo diabetes. Opakovane som videli pôsobivé výsledky ayurvédskej liečby v ortopédii: abhyanga, shirodara a použitie rastlinných prípravkov sú účinné pri osteochondróze a intervertebrálnej herni, podikizhi - pri artróze. Ajurvéda zaobchádza nielen s chronickými, ale aj s akútnymi stavmi - od chladu (faryngitída, laryngitída, bronchitída) až po paralýzu v dôsledku mŕtvice.

Ak sa chcete obrátiť na ayurvedického špecialistu, opýtajte sa, kde študoval. Faktom je, že v Rusku je Ayurveda rovnocenná s rôznymi metódami homeopatie, manuálnej terapie, napríklad chiromasáž atď. Nie v Rusku neexistujú žiadne dôstojné vzdelávacie inštitúcie, ktoré by produkovali odborníkov z Ayurvedy. Sú v Spojenom kráľovstve a Spojených štátoch, ale stále odporúčam, aby ste sa zaoberali odborníkmi, ktorí študovali na indických univerzitách. A nie nevyhnutne s Indiánmi: Viem dobrých ruských aurvédských lekárov, ktorí šesť rokov študujú v Indii, získali skúsenosti a vrátili sa do vlasti. Diplom vyššieho vzdelania s kvalifikáciou BAMS (bakalár ayurvedickej medicíny a chirurgie) získaný na indických univerzitách, zoznam, ktorý môžete vidieť tu, by mal svedčiť o vysokej úrovni tohto špecialistu.

Alebo možno ste už vyskúšali nejaké ayurvédske metódy? Zdieľajte svoje dojmy!

Užitočné odkazy:

Video lekcie "Hatha Yoga" a "Jóga pre začiatočníkov" s Ravi Kumarom a Innou Vidgofom vo fitness video knižnici klubu "LIVE!".

Zaregistrujte sa na fitnes turné Hatha Yoga s Ravi Kumarom v Južnom Tirolsku v sekcii Active Leisure.

Seminár jogy "Intenzívne jogy" s Ravi Kumarom sa uskutoční 9. - 10. marca v Čeljabinsku vo fitness centre "Orange".