Fitness trackers: sú to užitočné, ak vašim cieľom je schudnúť?

Pred niekoľkými rokmi mi inštalačná technika sledovala lásku na beh a dlhé prechádzky a pre mnohých som sa tiež stal asistentom pri chudnutí. Ale podľa vedcov, len v tomto prípade, použitie gadget môže byť faktorom zlyhania. Prečo?

Skutočnosť, že fitness tracker je skvelý spôsob, ako začať pohybovať viac, je niečo, čo sme už napísali (napríklad tu). A toto, ako viete, je užitočné pre zdravie a postavu.

Vedeckí vedci z Pittsburghu sa však rozhodli túto otázku z trochu iného uhla pohľadu a poslali svoje oči "do diaľky": analyzovali údaje tých, ktorí sa dlhodobo dostali s pomocou gadgetov.

Pre svoj experiment vybrali asi 500 ľudí (18-35 rokov) s nadváhou. Po prvé, všetci dostali odporúčania na nízkokalorické jedlá a školenia, ako aj prístup k konzultačným stretnutiam a on-line materiálom. Po polroku takejto "chudnutia" boli rozdelené do dvoch skupín, z ktorých jedna bola vybavená trenažérmi fitness a druhá bola požiadaná o nezávislé sledovanie príjmu energie z ich stravovania a fyzickej aktivity.

O dva roky neskôr vedci zhromaždili štatistiky o účastníkoch. Ukázalo sa, že obe skupiny stratili svoju váhu a boli viac vyškolení. Avšak tá časť "experimentálneho", ktorá nepoužívala fitness trackery, sa rozpadla s veľkým množstvom kilogramov. A je to dôležité, že som nezískať ďalšiu váhu. Strata hmotnosti s gadgetom častejšie pripúšťa, že často vynechali tréningy a "dabbled" v zakázané potraviny výživy.

Prečo sa to stalo? Pretože fitness trackery sú na začiatku dobré motivátory, ale nie z dlhodobého hľadiska, hovoria vedci. Po niekoľkých mesiacoch používania modulu gadget zmizne efekt novosti a čoraz menej počúvame jeho rady (a pripomienky). Ak však sledovač fitness (dobrý monitor tepovej frekvencie, pedometer atď.) Nie je pre vás motivátorom, ale iba nástrojom na výcvik, existuje nádej, že sa stane váš dlhodobo spoľahlivým asistentom.