Svetlana Litvinová o festivale SDK

Tréner "ALIVE!" Svetlana Litvínovová navštívila festival SDK Europe v Českej republike. Spolu s ňou na festivale sa zúčastnilo niekoľko najlepších svetových tanečných inštruktorov v štyroch disciplínach: Locking, Popping, House a Hip-Hop. Pri pohľade na ne Svetlana prestala premýšľať o tom, v akej dobe vyznávajú tanečné triky smiešne.

Na festivale som sa cítil v inej dimenzii - ponoril sa do hlavy s tanečnicou. Ľudia, ktorí prišli na SDK, aby sa zabavili, by sa cítili zle. Bude to nudiť. Toto miesto je ďaleko od Prahy, tri a pol hodiny ďaleko. Táto dedina zvaná Zhidnitsa. Rybníček s kačkami, šesť tanečných podláh okolo nich, drevené domy a táborenie so stany.

Pivo tam samozrejme predáva aj na všetkých miestach stravovania. Ale nebolo ani jediného človeka, ktorý pil veľa. Tam sa zhromaždili tí, ktorí milujú tanec a robia ich profesionálne. Predstavte si perfektnú izoláciu od každodenného života, keď môžete len tancovať, myslieť len na tanec a už nemusíte nič rozptýliť.

Kemp SDK Europe poskytuje takúto výnimočnú príležitosť. V každodennom živote sa občas pýtate seba: možno sa môžete upokojiť tancem a urobiť organizačnú prácu? Možno si napríklad vezmete výber tanečníkov na podujatia? Ale výlet na tanečný festival zabíja takéto myšlienky na dlhú dobu, a začnete už pracovať ticho bez hlúpych otázok pre seba.

Po návšteve festivalu mi bolo úplne jasné, čo robiť ďalej. Moje hlavné zameranie na tanec bolo vždy Hip-Hop. Teraz sa učím Popping kombinovať rôzne štýly v tanci. A tiež, po tom, čo som sledoval veľké, bez nadsázky, tanečníkov, opäť som našiel potvrdenie niekoľkých dôležitých vecí.

Pre odborníka nie je vek dôležitý

Niekedy si myslíš: koľko rokov môžeš skákať? Možno v nejakom veku to bude vyzerať už neadekvátne a smiešne a nebudete o tom vedieť? Možno vo veku 35 rokov musíte prestať tancovať? Alebo pri 45? Ale keď prídete z takých udalostí, ako je SDK, myslíte si, že všetko závisí len od seba.

Keď vidíte, ako tanečníci tancujú, kto raz vynašiel tanečné štýly a ktorí už majú viac ako 50 rokov, akékoľvek stereotypy odchádzajú. S najväčšou pravdepodobnosťou sa dá dosiahnuť veľmi vážna úroveň až do veku 35-45 rokov.

Tanečníci v tomto veku vyzerajú vtipne, pre ktorých je tanec len zábavou alebo záľubou. Predtým, ako sa odborníci môžu len pokloniť. Na festivale s majstrovskou triedou bol napríklad známy americký tanečník a choreograf Archie, ktorý je už viac ako 50 rokov. A vyzeral veľmi cool a nie trochu smiešne.

Pocit zodpovednosti

Pre profesionálneho tanečníka je stav hviezdy veľmi dôležitý. Nepoužíva však, aby bol hrdý a povedal: "Áno! Som hviezda! Pre neho je dôležité niečo iné. Všetko, čo hovorí, je vnímané s veľkou pozornosťou. Po navštívení svojej materskej triedy budú ľudia tieto informácie ďalej predávať na svojich tanečných školách a budú o tom informovať svojich študentov. Profesionálny človek cíti všetku zodpovednosť, ktorá leží na ňom, a veľmi vážne berie každú frázu alebo pohyb.

Ten istý Archie alebo iný známy choreograf, ktorý bol na SDK, Poppin Pete, riadil skupinu 150 tanečníkov a nasledoval každý z nich. Zároveň 150 ľudí zopakovalo svoje pohyby za sebou a učitelia z davu odtrhli všetkých, ktorí sa mýlili. Povedali: "Vy, vy a vy, robíte nesprávny krok." Potom sa k nim priblížil a napravil.

Počúvajte hudbu

Ak tanečník nepočúva hudbu, nebude schopný zlepšiť svoje schopnosti. Dokonca ostré pohyby a dobrý fyzický tvar nie sú tak úspešné ako hudobnosť. Po prvé, vzniká hudba a až potom - tanec.

Keď profesionál tancuje, zdá sa, že hudbu pozná zo srdca, aj keď DJ nastaví stopy, ktoré nevie. V hudbe môžu byť menšie zvukové efekty - akcenty, pauzy, ktoré tanečníci porazia. A oni sa musia naučiť chytiť. Na úvodnej akord, frázu, poznámku sa môžete naučiť predpovedať, čo bude nasledovať. Keď je táto schopnosť vysoko rozvinutá, je to úžasné.

Mozog je nakonfigurovaný tak, že on sám navrhuje možnosti pre pohyb vopred a analyzuje fragmenty hudby, ktorá znie v súčasnosti. Ak sa chcete dozvedieť viac, potrebujete veľa počúvať hudbu. Slávni taneční učitelia, ktorí prišli na SDK, práve toto a povedali: "Hudba, hudba, hudba!".

Užitočné odkazy:

Videohovory "Klubové tance", "Moderné tance", "Hip-Hop" s Svetlana Litvinovou a "Gymnastika pre tehotné ženy" vo fitness video knižnici "LIVE!".