Ako pripraviť dieťa pre materskú školu

Vstup do materskej školy je dôležitou novou etapou života matky a dieťaťa, čo často spôsobuje veľa úzkosti a vzrušenia. Ako pripraviť dieťa pre materskú školu? Hovoríme spolu s psychológiou.

V akom veku má dieťa navštevovať materskú školu? Názory rodičov sú dramaticky odlišné. Niektorí sa snažia poslať tam svoje milované dieťa čo najskôr. Mama chce mať viac času pre seba alebo ísť do práce rýchlejšie. Áno, a drobky v spoločnosti vlastného druhu budú zábavnejšie, tvrdia dospelí. Iní nenájdú silu rozlúčiť sa s malým a dajú ho detskému inštitúcii takmer v predvečer školy. Podľa psychológov optimálny vek na začatie "nového života" je 3,8 až 4 roky. "Je to kvôli trojročnej kríze dieťaťa," hovorí Alexandrina Grigorieva, klinický psychológ, kandidát na psychologické vedy, vedúci Centra neuropsychologickej korekcie "Oh, tak tieto deti!". - V tejto dobe dieťa už vytvorilo základy nezávislosti, zažil emocionálne ťažké obdobie pre svojich rodičov byť náladový, hysterický a presadzovať sám. A teraz dieťa "SAM" môže dobre ísť do novej fázy vývoja, kde prítomnosť matky nie je taká potrebná. Predtým je dieťa stále extrémne zraniteľné, stav jeho blahobytu je emocionálna blízkosť s jeho matkou. Až tri roky sa položí základ základnej dôvery vo svete založený na úctyhodnej prítomnosti domorodého človeka. Ak je mama blízka a môže vyriešiť všetky bezprostredné potreby, svet môže byť dôveryhodný. " To je dôvod, prečo je oveľa dôležitejšie, aby dieťa do 3-4 rokov bolo v blízkosti matky, než ísť do materskej školy. V tomto veku tvoria matka a dieťa celok, ako "We", a až po prekonaní krízy sa objaví "ja" drobkov a jeho vnútorná pripravenosť na nezávislé prejavy. Ale aj keď je čas na prechádzku do záhrady správny, bez prípravy, bude pre dieťa ťažké prispôsobiť sa novým podmienkam.

Materská škola: ako pripraviť dieťa

Záhrada pre dieťa je primárna spoločnosť so všetkými následnými očakávaniami, pravidlami a požiadavkami. Aby sa dieťa mohlo bez problémov prispôsobiť, musí mať niekoľko dôležitých zručností. Po prvé, mal by byť schopný: ísť do hrnca, komunikovať s ostatnými (obzvlášť obrátiť sa na druhých o pomoc), jesť sa, používať príbory, šaty bez pomoci, zaspávať sám.

Avšak v skutočnosti sú to najjednoduchšie každodenné zručnosti po dobu 3-4 rokov, nie všetky deti. A na to sú to rodičia, ktorí z toho dávajú príležitosť ukázať aspoň trochu nezávislosti. Mama vždy si myslí, že drobky sa určite znečistia, ovládajú sa lyžičkou, zhromaždia príliš pomaly a obliekajú sa na seba. A samozrejme, že by sa namočil a ochladil, keby odstránil plienku, s nádejou, že učí dieťa do hrnca. "V dôsledku toho dôležité zručnosti, ktoré položia základy sebakontroly, samoregulácie a zodpovednosti, sa vytvárajú v dieťati s oneskorením," hovorí Alexandrina Grigorieva. - Preto, ak dáte dieťa do záhrady, odneste ho pred bradavkou a ešte viac do prsníka (ak sa zachová prirodzené kŕmenie). Tiež by ste sa mali zbaviť takého zlého zvyku, ako jesť jedlo na sprievode televízie. Je dôležité, aby dieťa jedlo samo bez umelého fixovania na vizuálne podnety, ktoré vykonávajú úlohu samoregulácie pre drobky, čím nahrádzajú svoju vlastnú trpezlivosť a vôľu. "

Aby sa materská škola nestala neočakávaným stresom pre dieťa a radikálne zmenila životný štýl, je dôležité psychologicky ho pripraviť na túto udalosť.

Približne šesť mesiacov pred zamýšľaným vstupom do záhrady by mali:

* Úprava denného rozvrhu: naučiť dieťa spať skoro ráno a vstávať skoro, odpočívať počas dňa, dodržiavať režim prechádzok a kŕmenia.

* Nechajte drobky s príbuznými alebo priateľmi na presne stanovenú dobu, aby si na chvíľu zvykol mať bez matky.

* Začnite navštevovať hrnčeky a sekcieaby dieťa zvyklo byť v detskom tíme. Bude pre neho ľahšie prekonať ťažkosti komunikácie sprevádzané jeho matkou.

"Pre úzkostlivé deti musíte prísť s nejakým rituálom oddelenia," hovorí Alexandrina Grigorieva. "Môžete napríklad nakresliť malý obrázok na pero dieťaťa (zviera, hrdina rozprávky, karikatúra atď.) A povedať, že zostane s drobkom, zatiaľ čo mama je preč.