Chaos a poriadok: aká je ich úloha v našom živote

Od detstva každý z nás počuje, aké dôležité je poradie. Avšak, vyrastajúci, mnohí sú doslova zachytení chaosom, ktorý prevažuje v ich byte, na pracovnom stole. A ... ani sa neustále snaží vyhnúť sa. Akú úlohu hrajú v našom živote chaos a poriadok?

Pravdepodobne ste počuli: "Rozrušenie na stole je nepríjemné v živote." Ale je to naozaj? Psychológovia poukazujú na to, že chaos a poriadok sú dve časti jedného celku, ktoré by mali byť v rovnováhe. "V prírode dochádza k prechodu od chaosu k poriadku a späť po celý čas, je to zákon každého vývoja," komentuje psychológ. Yana Leikina, "Keď sa príkaz stáva príliš tuhým, dochádza k chaosu a naopak."

Podľa odborníka sú ľudia, ktorí majú tendenciu vytvárať poruchy, kreatívnejší, spontánnejší, majú veľa nápadov, ktoré však až do konca ťažko realizujú. "Ale milovníci poriadku majú racionálne myslenie, pre nich hlavnou vecou je stabilita a kontrola," hovorí Yana Leikina.

Klinický psychológ Alisa Galati dodáva, že rozvoj tvorivého myslenia v detstve je bez chaosu nemyslitelný.

"Dieťa sa dozvie o svete a vo veľkej miere rozvíja svoj tvorivý potenciál prostredníctvom zmätok: zvládnuť farby, napr. Dieťa často musí v nich zasahovať od hlavy až po špičku a učiť sa bábiku, aby ho rozbil na kusy," vysvetľuje špecialista.

Súčasne nadmerné pedantry, aj keď sú schválené spoločnosťou, môžu značne skomplikovať život človeka. "Tí, ktorí dávajú poriadok v kultúre, môžu vyvinúť neurotické posadnutia a zvýšené úzkosti," povedala Alisa Galati. "Okrem toho sú príbuzní často ovplyvnení svojimi osobnostnými črtami."

Yana Leikina odporúča, aby títo ľudia rozvíjali multitasking a spontánnosť. "Musia byť rozptýlení z práce v domácnosti, menej na ne postavené a hľadať nové spôsoby, ako vykonávať svoje bežné činnosti, dokonca aj pracovať rôznymi spôsobmi," hovorí psychológ.

Opačným a rozšíreným extrémom je patologické vytváranie zmätok všade a všade. Tento typ ľudí vrhá všetko, čo sa dotýka iba - pracovnej plochy, vášho bytu, interiéru vozidla. "Nezdravá neopatrnosť sa ľahko odlišuje od takzvanej kreatívnej poruchy," hovorí Alisa Galati. - V druhom prípade je ľahké a pohodlné, aby osoba bola v chaose, ktorý vytvoril. Ale v prípade patologickej poruchy, osoba, ktorú zažívajú, zažívajú, ale necítia silu zmeniť niečo. "

Psychologické korene celkovej poruchy

Yana Leikina poznamenáva, že nedbanlivosť je často spojená s nedostatkami vo vzdelávaní. "Osoba, ktorá nebola vyškolená v detstve alebo v rodine, naopak, bol kult čistoty," vysvetľuje psychológ. "V druhom prípade sa dieťa vzbúri proti rodičom s pomocou tejto poruchy a tvrdí sa vo svojej slobode konania."

Špecialista tiež poznamenáva, že nedbalosť môže byť spojená s nízkym sebavedomím, nadmernou citovou zraniteľnosťou. V tomto prípade je odpad v byte, pretože chráni osobu zo sveta, ktorý mu bolí. "Taký človek naozaj nevie, ako budovať vzťahy, počítať s inými ľuďmi," dodáva expert.

Alisa Galati tiež poznamenáva, že nedbanlivosť môže byť túžbou brániť svoj osobný priestor. "V tomto prípade človek vyrastal v rodine, kde nemal vlastný kútik alebo sa jeho rodičia pokúšali," vysvetľuje špecialista. "Teraz rozptyľuje veci okolo domu, zdá sa, že označuje svoje územie a oznamuje jeho prítomnosť."