Burger burger

Po prvýkrát v histórii sa holandskí fyziológovia podarilo vytvoriť umelé mäso. Vonkajšie to pripomína vodnaté bravčové mäso. Na vyskúšanie vynálezu sa nikto neodvážil. Mäso in vitro má však všetky šance stať sa jedlom budúcnosti.

Perspektíva, ako to chápem, je naozaj veľmi blízko. Budúci týždeň na konferencii Organizácie Spojených národov o zmene klímy v Kodani Organizácia Spojených národov plánuje vážne diskutovať o tom, ako znížiť a prípadne vymeniť produkciu mäsa. Faktom je, že pre planétu je veľmi škodlivé.

Chov hospodárskych zvierat a bitúnkov každoročne vypúšťajú do ovzdušia miliardy ton škodlivých skleníkových plynov - viac ako celá svetová doprava. Vzhľadom na to, že kravy, ovce, ošípané a hydina, ktoré nás kŕmia, sú vyčerpané vzácne zásoby vody a pôdy. Medzitým je viac ako miliardu ľudí na svete podvyživených a podľa odborníkov OSN sa tento problém dá vyriešiť len jedným spôsobom: porážkový priemysel je výrazne znížený tým, že kŕmna dávka nie je zrná, ale mäso. Existuje však ešte jedno - mäso zo skúmavky.

"Za podmienok ošípaných a vtáčej chrípky, choroby šialených kráv a preľudnenia planéty jednoducho nemáme inú možnosť," povedal Vladimír Mironov, odborník na tkanivové inžinierstvo na Lekárskej univerzite v Južnej Karolíne.

Prvý úspešný zážitok z pestovania umelého mäsa určeného na výživu pochádza z roku 2002: práve v laboratóriu NASA dokázal profesor Morris Benjaminson získať z jednej klietky malý kúsok (asi 20 centimetrov štvorcových). Bunka sa umiestnila do bioreaktora s roztokom obohateným o minerály, vitamíny a aminokyseliny a po týždni sa zvýšil o 89%. Inšpirujúc výsledok, Dr. Benjaminson vyprážal "novorodenú" filé a posypal ju citrónovou šťavou a podával ju svojim kolegom vojakom. "Páchlo to celkom chutné," priznal sa James Gilchrist, kolega lekár, "ale my sme sa neodvážili vyskúšať túto rybu. Napriek tomu videli, ako je mokrá vo fyziologickom roztoku ... "

Patent na vývoj mäsa in vitro v priemyselnom meradle patrí 82-ročnému Willemu van Eelenovi z univerzity v Amsterdame. Po poskytnutí výskumu viac ako 25 rokov vedeckej práce nakoniec predstavil najpodrobnejší a premyslený projektový plán. Financovanie prevzala veľká klobása Stegeman. Okrem toho holandská vláda pridelila 2 milióny eur spoločnosti van Eelen. Výskumný tím, ktorý teraz pracuje na pestovaní nového produktu, zahŕňa špecialistov z troch holandských univerzít: Amsterdam, Eindhoven a Utrecht.

"V tejto fáze je laboratórna vzorka najbližšia k opotrebovanému svalovému tkanivu v jeho štruktúre," hovorí Mark Post, profesor na Katedre fyziológie na Eindhovenskej univerzite a jeden z popredných odborníkov projektu, nie veľmi príťažlivé správy. "Musíme nájsť spôsob, ako zlepšiť jeho kvalitu a" pestovať "ju do stavu skutočného mäsa."

Odborníci predpovedajú, že mäso v skúmavke by sa malo objaviť v obchodoch v priebehu piatich rokov. Ak ho spotrebitelia uznávajú za identické so súčasnosťou, mohlo by to znamenať revolúciu v našej strave. Profesor van Eelen dokonca plánuje vytvoriť bioreaktor pre domáce použitie a predávať "súpravy mladých chemikov" - bunkové vzorky a soľný roztok, aby každý mohol pestovať svoje vlastné čerstvé kotlety na večeru.

Takže, čo by mohlo byť umelo vytvorené mäso? Všetci vývojári sa dohodli na jednej veci: je to úplne prirodzené a nemá nič spoločné s geneticky modifikovanými výrobkami. Vynásobením klietky môžete získať veľa vynikajúcich hovädzích sviečok, jahňacích rebier alebo kuracieho filé bez zabitia kráv, oviec a kurčiat. Aby bunky mohli rásť, je potrebné ich umiestniť do vhodných podmienok - do roztoku obohateného prírodnými stopovými prvkami a blízkeho zloženia k plodovej kvapaline alebo krvi určitého typu. Je dôležité, aby bola možnosť infekcie zo zvieraťa úplne vylúčená. Navyše bude mať šanca modelovať a zlepšovať zloženie mäsa, napríklad obohatiť ho kyselinami omega-3 alebo znížiť obsah tuku na minimum. Potom dvojitý cheeseburger nebude oveľa škodlivejší ako filé z lososa v pare.

Samozrejme, nemožno nazvať absolútne prírodné mäso pestované v laboratóriu. Ale ako hovoria zástupcovia spoločnosti PETA z oblasti dobrých životných podmienok zvierat, je to "tisíckrát prírodnejší ako mäso nešťastných zvierat, ktoré sú plnené chemikáliami a hormónmi".

Avšak umelo vytvorené kusy by mali mať všetky obvyklé vlastnosti: môžu byť pripravené, spracované pre polotovary, zhoršujú sa v teple a ľahko zmrazujú.

Hlavná otázka, ktorá znepokojuje potenciálnych spotrebiteľov takéhoto mäsa - bude totožná s prítomnosťou v chuti? Bohužiaľ, neexistuje žiadna definitívna odpoveď. "Ak sa maso pestované v laboratóriu ukáže ako úplne nechutné, vždy ho môžete správne soľiť, pepřiť a vyprážať," povedal optimista Jason Mathini, zakladateľ neziskovej organizácie na výrobu laboratórneho mäsa New Harvest.

Mimochodom, existuje skutočný dôkaz o používaní umelého mäsa v potravinách. V roku 2003 Oron Catts, špecialista na umelcov a tkanivá na univerzite na Západnej Austrálii, vo svojej laboratóriu vyrastal v malých žabích steakoch. Na rozdiel od Holandska, ktorému sa podarilo reprodukovať živé svalové tkanivo, Catts vytvoril len primitívny, plne syntetický analóg mäsa. Oron sa hojne zalieva omáčkou "zberu" a rozhodol sa, že večer podáva steaky priateľom. Väčšina hostí, ktorí si vyskúšali pokročilé mäso, okamžite vyplienili. A majiteľ hrdinky žuť. Od tohto dňa je Oron Catts vegetarián.

Pozrite si video: FACE - БУРГЕР prod. by PackMan (Septembra 2019).