Prečo vlastne máme deti

Dôvody, pre ktoré sme sa stali matkami, môžu byť veľké: "pretože je čas, vek je naliehavý", "manžel sa pýta", "posilniť manželstvo", "obávam sa byť sám" atď. Ale všetky tieto motívy skutočne vedú k vytvoreniu šťastnej rodiny? A ako rozpoznať skutočnú ochotu mať deti? Učíme sa od odborníka.

Podľa väčšiny psychológov, rozhodnutie stať sa matkou musí byť vedomé a zrelé. "Skutočným motívom materstva je v prvom rade túžba dať človeku nový život, vychovať ho, zdieľať jeho skúsenosti s ním a potom ho nechať ísť," zdôrazňuje Alisa Galati, klinický psychológ.

Veľmi často však ženy nemyslí ani na túto hlbokú stránku materstva a nemajú deti, vedené neurotickými strachmi a očakávaniami pre deti.

Pozrime sa, prečo sú tieto motívy falošné a mali by byť opustené.

* "Takže je to potrebné." Niektoré ženy majú deti pod tlakom spoločnosti. Oni sú neúnosní, aby neustále robili ospravedlnenie a cítili sa ako neúspech, odpovedali na otravné otázky druhých: "Prečo nerodíš?". "V ich hĺbkach sú takéto ženy isté, že niektorí abstraktní" iní "vedia" ako najlepšie ". Pokúšajú sa o to, aby mohli žiť ako "správne", aby sa nestretli so svetom a neukázali ich "ja" - povedala Alisa Galati.

Medzitým je nemožné, aby sa naša spoločnosť potešila, je pripravená na nás neustále tvrdiť. A po otázkach týkajúcich sa prvého dieťaťa sa vždy pýtate: "Kedy porodíš druhé?"

* "Musím ísť, hodiny tikajú." Mnohé dámy vnímajú dieťa jednoducho ako jednu z úloh zahrnutých v ich organizátorovi. "Musíme zrodiť 30, kým vajcia sú zdravé," myslí si pragmaticky. "Po pôrode sa takéto ženy často zaobchádzajú s dieťaťom skôr formálne, len ako dokončenú úlohu. Mnohé z týchto detí sú skutočne vychované chlapcami, outsidermi, "komentuje Alice Galati.

* "Manžel trvá." Niektoré deti sa narodili len preto, že "rodičia chcú hrať so svojimi vnúčatami" alebo "manžel potrebuje porodiť". "Chôdza pri príležitosti príbuzných znamená, že mnohé ženy sa necítia nešťastné, sú zahnuté a pripúšťajú, že ľutujú, čo urobili," vysvetľuje expertka. "Oni si zrazu uvedomia, že nie sú živí svoj život, že nie sú pripravení sedieť doma a vychovávať dieťa, a manžel, ktorý sa ho spýtal, to vôbec nepomôže."

* "Dieťa nás privedie bližšie k môjmu manželovi." Veľmi často ženy vnímajú dieťa ako ten, kto zachráni manželstvo, zachráni manžela pred cudzoložstvom a pomáha zlepšovať vzťahy s ním - "teraz budeme skutočnou rodinou." "V skutočnosti, ak sa neustále hádáte so svojím partnerom, zmení alebo nerozumie vám, znamená to, že sa nemôžete stať blízkym, stať sa pár, ale jednoducho sa pokúsite umelo skákať do ďalšej fázy. A potom sa objaví tretia osoba ešte viac komplikuje veci, "vysvetľuje psychológ.

* "Nie byť sám." Tento motív spravidla usmerňuje ženy, ktoré sa chcú narodiť, ako sa hovorí, "pre seba". "Aspoň že nebudem sám," "postarám sa a koho milujem," "Nebudem zostať v mojom veku bez pohára vody," myslí si takáto budúca matka.

"Takéto ženy potom doslova potláčajú dieťa svojou starostlivosťou a láskou. Stane sa centrom a zmyslom svojho života, psychologicky sa plní úlohu manžela, priateľa a pod. Samozrejme, takéto dieťa neustále žije pod jarmo tejto zodpovednosti, a práve toto - tvrdí, že "strávil som svoju mládí na tebe," "dala som všetko preč," vysvetľuje Alisa Galati.

Ako rozpoznať svoje motívy mať deti?

Ako poznamenáva expertka, v prípade skutočnej túžby stať sa matkou sa žena nezameriava na to, aké prínosy jej rodenie prinesie (schválenie spoločnosti, priateľov, manžel), ale na proces materstva, ktorý sa jej javí ako nová, zaujímavá životná úloha.

"Táto pozícia umožňuje na jednej strane maximálne potešenie z úlohy matky a na druhej strane vychovávať dieťa v zdravom, vyvíjajúcom sa prostredí," dodáva špecialista.

Ak chcete rozpoznať svoje skutočné motívy, psychológ odporúča, aby ste najprv premýšľali o tom, čo je pre vás osobne a zmysluplné v živote. "Určite, čo chcete v budúcnosti, o čom snívate, prečo na vás záleží a aký bude" dokonalý obraz ". A potom úprimne odpovedzte na otázky: "Prečo je to pre mňa dieťa?" "Čo mám v pláne dať?" "Mám na to všetky prostriedky?" Hovorí Alisa Galati.

Je pravdepodobné, že zrazu zistíte, že váš sen nie je o materstve, ale o svetovom turné alebo závratnej kariére, ale manžel chce dieťa a máte strach odmietnuť. "Tieto obavy, ktoré môžete zamaskovať ako túžbu mať deti, sú vynikajúcou príležitosťou pracovať na sebe a rozvíjať sa. A potom, keď naozaj vyspelíte, môžete vytvoriť skutočne harmonickú a šťastnú rodinu, "hovorí expert.