Bude káva a šport zachránené pred fotografickým starnutím?

Šport nie je len reliéfnymi svalmi a káva nie je len zárukou silného rána. V kombinácii môžu zabrániť rakovine kože a chrániť pred fotosenzibilizáciou. Toto dokázali vedci z New Jersey.

Výskumníci z Rudgers University (Univerzita Rudgers) uskutočnili pokusy na myšiach. Boli rozdelené do troch skupín: prvý dostal kofeinovanú vodu, druhá bola nútená jazdiť do kolesa a nešťastná tretia dostala oboje. Potom sa zvieratá podrobili ultrafialovému žiareniu. Ukázalo sa, že v druhých, naklonených a športových, sa zvýšila apoptóza (programovaná deštrukcia) buniek poškodených UV žiarením o 400%. A rýchla regenerácia epidermis po škodlivom vystavení slnečnému žiareniu výrazne znižuje riziko vzniku rakoviny kože.

"Sme presvedčení, že výsledky výskumu sú pre ľudí aplikovateľné," hovorí Allan Connie, profesor na Univerzite Rudgers. - Klinické skúšky stále prichádzajú, je potrebné presne zistiť, ako sa prejavujú účinky kofeínu a športu na bunkovej a molekulárnej úrovni. Vzhľadom na to, že nedávno sa zvýšil stupeň UV žiarenia na svete, musíme hľadať nové spôsoby ochrany pred fotografickým starnutím a rakovinou kože. "

Doteraz tieto ľudské štúdie neboli overené, ale na základe skúseností s myšami vedci navrhujú, aby si jeden alebo dva šálky čerstvej varenej kávy bežali asi tri kilometre za hodinu predtým, ako vyšli na slnko. Je zaujímavé, že v priebehu experimentu sa ukázalo, že externé (áno-áno!) Použitie kofeínu spomaľuje foto-starnutie o 80%. To je, samozrejme, už exotická rada - je ťažké si predstaviť, ako si vy a ja pôjdeme do kávy pred odchodom na pláž. "V žiadnom prípade nepotrebujeme opustiť opaľovacie prípravky," dodáva Connie. "Ale ak pridáte kávu a fitness pre ne, určite to neublíži." A súhlasím s ním, pretože tieto tri zložky - káva, šport, slnko - sa môžu stať vzorom dokonalého odpočinku. Najdôležitejšou vecou nie je, aby ste túto radu prijali príliš doslovne, a nie začať sa ponáhľať pozdĺž pobrežia, popíjať makkyato na úteku.