Keď smog zmizne

Abnormálne teplo a takmer úplná absencia zrážok urobili svoju prácu: lesy a rašeliniská horia po celej krajine. Odborníci hovoria, ako dlho môže trvať a ako šetriť zdravie v očakávaní konca požiarov.

Dym z požiarov každý deň viac a viac objíma Moskvu a šesť ďalších regiónov Ruska, Mordovie a Udmurcie. Podľa RIA Novosti sa počas víkendu objavilo v regióne Moskva iba 60 požiarov a na začiatku týždňa sa objavilo najmenej 20 ďalších regiónov. Najhorší je región Nižný Novgorod, kde už bolo vypálených viac ako 25 hektárov lesov a celé dediny boli zničené.

"Tento smog prišiel do Moskvy z východu a juhovýchodu, kde rajú rašeliniská, obzvlášť silné požiare v rahoch Yegoryevsk a Shatura," povedal mi Nikolai Tereshonok, vedúci odboru meteorológie a klímy v moskovskom CGMS-R. Vďaka tomu istému antikvklónu, ktorý priniesol teplo z Ázie, vietor fúka práve z východu a juhovýchodu, prináša dym z lesných požiarov do hlavného mesta.

Bolo by však nespravodlivé viniť prírodu za všetko. "Samozrejme, abnormálne teplo zhoršuje situáciu," hovorí Tereshonok. - Počas 22 dní v júli sa teplota udržiava nad 30-35 stupňov. Napriek tomu, že norma je päť až sedem takýchto dní počas celej letnej sezóny. V 99% prípadov však požiare spôsobujú ľudia. Spontánne spaľovanie je extrémne zriedkavé - napríklad kvôli suchým búrkam, keď blesky zasiahnu suchú rašelinu. "

Tento týždeň meteorológovia sľubujú vrchol tepla (+38 stupňov), po ktorom bude pravdepodobne recesia. Ako rýchlo začne ohňa záležať na zmene počasia. "Presne pred pol rokom celý január a časť februára boli prudké mrazy a jasné dni," hovorí Tereshonok. - Teraz - presná kópia anomálneho anticyklonu. Potom to skončilo, keď prišiel cyklón a zimné zrážky klesli za tri dni. Pravdepodobne by sa mal zopakovať ten istý scenár: do konca týždňa sa sľubuje cyklón, ktorý prinesie viac zrážok, čo vyrieši problém požiarov. "

Čo je potrebné urobiť na ochranu pľúc pred spálením, je ťažká otázka. Mokré záclony a obväzové gázy dokonale prechádzajú oxidom uhličitým a oxidom uhoľnatým, takže z nich málo zmysel. Akademik ruskej akadémie lekárskych vied Raphael Oganov v jednom z jeho rozhovorov stručne odporúča, aby ventiloval priestory a obmedzil prácu počas dňa. Gennadij Onishchenko, hlavný hygienický lekár Ruska, tiež odporučil, aby zamestnávatelia povolili svojim zamestnancom, aby v najbližších dňoch nechodili do práce.

Medzi mojimi priateľmi, zatiaľ čo nikto, kto by oficiálne nechal čakať smog doma. Ideálna voľba - vydať sa z mesta smerom na severozápad - uprostred pracovného týždňa je prístupná ľuďom. My, jednoduchí pracovníci, potrebujeme používať čističky vzduchu doma, a na ulici - špeciálne športové respirátory (starostlivo prehodnotiť hodnotenie týchto položiek) a čakať na dážď.

Pozrite si video: ŠAĽA BEZ BILLBOARDOV (Jún 2019).