Alexey Vasilenko: hudba ako nástroj trénera

Hudba a fitnes ide ruka v ruke od posledného. Prišiel rok, objavujú sa nové smery fitness a nové hudobné štýly, ale ich silné priateľstvo zostáva nezmenené. Prečo sú tak úzko spojené?

Hudba vytvára veľké emocionálne zázemie pre prax. Niektoré typy fitnes sú viazané na hudobný rytmus, iní pôvodne nevyžadujú takýto sprievod. Ale vidíte, je to oveľa príjemnejšie robiť jogging ráno pod tanečným rytmom.

Vo všetkých fitness kluboch nás hudba sprevádza z prvej na poslednú sekundu. Pri vstupe do klubu, smerujúceho na recepciu, zvyčajne počujete niečo rytmické a nenápadné, nastavte požadovanú náladu. V šatne môžete chvíľu zostať v tichu, ale nie dlho. Obliekanie a v telocvični sa znova ponoríte do hudby. To je už niečo energickejšie, často - dom s výrazným rytmom a skôr konvenčnou melódiou. Mimochodom, neodporúčam zneužiť hlasitosť. Hudba musí byť pozitívna, ale zároveň neutrálna a stredne hlasná, aby podporovala a nezasahovala.

V posilňovni následuje skupinová programová miestnosť. A tu bez hudby nikde! Koniec koncov, je to jeden z hlavných pracovných nástrojov. Triedy v tanečnej aerobike a stepnej aerobike sa zvyčajne vedú pod špeciálne miešanou zmesou slávnych hitov svetovej klubovej hudby v štýle domového alebo speváckeho domu. Niečo podobné môže byť počuť v bazéne v triede na aqua aerobiku. V mixoch s výkonovými triedami sa zvyčajne pridáva ťažšie znenie štýlov trance a electro house.

Niektorí inštruktori nie sú proti ľuďom, ktorí praktizujú a spievajú, iní sa vyhýbajú známym hitom a dávajú len dobré piesne, takže pokušenie zabudnúť na účel lekcie a ponoriť sa do vašej obľúbenej melódie s vašou hlavou nevzniká. Tempo hudby závisí od cieľov triedy a pohybuje sa od 126 do 140 úderov za minútu. Mimochodom, ak sa na aerobiku alebo stepi zdá, že hudba hrá pomalšie, než by ste chceli, skúste zvýšiť amplitúdu pohybov. Ak sa ubezpečíte, že technika zostane správna, intenzívnejšia odborná príprava nikoho neublíži. A napokon, Pilates, fitness jóga, strečing - tieto lekcie sú tiež držané na hudbu. Najčastejšie je to salónik alebo downtempo - bez spánku, vágne, zdá sa, že vás obklopujú vlnami zvuku.

Predpokladá sa, že v našej krajine sa ľudia v kluboch neradi zapájajú do hudby domácej produkcie. Zdá sa mi to zvláštne, pretože napríklad Británi a Američania sa angažujú v rodnej anglicky hovorenej hudbe a cítia sa skvelo. Som presvedčený svojim osobným príkladom, že ruská hudba, ak je správne vybraná, robí divy. Strávil niekoľko krát krok lekcie aerobiku pre takéto zmesi, a to vždy spôsobilo mimoriadne pozitívne emócie.

V televíznom fitness klube (chytať niečo známe v definícii?) Hudba je tiež veľmi dôležitým prvkom triedy. To isté možno povedať o konvente o fitness. Niektorí moderátori dávajú skladby z diskov CD, iné používajú prehrávače mp3. Ale stretol som sa s najradikálnejšou a najhlbšou voľbou na konvenciách v Mark-Oliveru Kluyke, ktoré pravidelne navštevujem. Časť hodín prebieha pod živými DJ setmi. Do neho sa pripojí bubeník, ktorý bubnuje tak intenzívne, že počas lekcie netrpela ani inštruktor na pódiu. Sledujem ho, začíname rozumieť obyvateľom afrických kmeňov. Rytmus, ktorý klesne, sa vrhá do nejakého hypnotického stavu divokej eufórie. Tempo (nedá sa zamieňať s pulzom) v takejto lekcii zriedka vzrastie nad 130 úderov za minútu, ale nemáte pocit, že sa pohybujete rýchlejšie. Je tu len jedna túžba - vychutnať si zvuky a pohyby.

Akú hudbu chcete mať vhodnú? Ak niekto uprednostňuje úplné ticho, povedzte nám prečo.

Užitočné odkazy:

Fitbo videá s Alexey Vasilenko vo fitness-video knižnici klubu "LIVE!".