FODMAP: Najlepšia strava pre črevo a imunitu

Plán stravovania FODMAP vylučuje z menu potraviny obsahujúce laktózu, lepok a rýchle sacharidy, skrátka všetko, čo môže narušiť normálne fungovanie čriev (a preto poškodiť imunitný systém). Kto je vhodný pre túto diétu a ako efektívny je to? Tieto otázky som položil expertom.

Úplne povedané, strava FODMAP je terapeutický výživový plán, ktorého cieľom je zlepšiť fungovanie čriev, normalizovať vstrebávanie živín a zmierniť stav tých, ktorí trpia potravinovými alergiami alebo neznášanlivosťami. A hoci to vyvinuli pracovníci Melbourneskej univerzity výlučne na tento účel, existujú aj iné príjemné "vedľajšie účinky" na jej dodržiavanie - strata hmotnosti, zlepšenie stavu pokožky a imunity.

Diéta pre čriev: aký je zmysel?

FODMAP (fermentovateľné oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly) je skratka názvov látok, ktoré sú vylúčené z ponuky tejto stravy: oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly. Čo sú nebezpečné? "Jedná sa o uhľohydráty s krátkym reťazcom, ktoré sú v tenkom čreve slabo alebo úplne neabsorbované, čo spôsobuje, že veľa ľudí má zvýšenú tvorbu plynu a ďalšie problémy s trávením, najmä rast kvasinkových húb v čreve alebo chronickej drozd," hovorí Michail Gavrilov, PhD, dietetik, špecialista na funkčnú medicínu, autor patentovanej metódy chudnutia.

Najvyššia koncentrácia týchto látok v nasledujúcich výrobkoch.

* V obilninách: pšenica, raž, jačmeň a mnoho ďalších.

* V niektorých orechoch: kešu, pistácie, arašidy.

* V mnohých sladidlách a sladkostiach: agavový sirup, med, kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy a výrobky, ktoré ju obsahujú, ovocné šťavy, mliečna čokoláda atď.

* V cukorných náhradách na báze polyolov: xylitol, sorbitol, maltitol, manitol, izomalt.

* V mliečnych výrobkoch (okrem tvrdých syrov).

* Na plodoch s nadbytkom fruktózy: jablká, mango, vodné melóny, broskyne, marhule atď.

* V strukovinách.

Všetky tieto produkty sú vylúčené z diéty FODMAP. V zozname povolených: bezlepkové obilniny, výrobky bez laktózy, zelená zelenina, rastlinné mlieko (z ryže alebo kokosu), takmer všetky bobule, banány atď.

Kto je vhodný FODMAP-diéta?

Cieľová skupina stravy - samozrejme tí, ktorí majú problémy s tráviacim traktom. "Jedná sa o pacientov so syndrómom dráždivého čreva (IBS) po operáciách na žalúdku a črevách po použití antibiotík a niektorých liekov, rovnako ako tých, ktorí trpia nedostatkom laktázy a gluténovej enteropatie, - hovorí Tamara Petuhová, PhD, gastroenterológ kliniky "Medsi na Dubininskej". "Na účely liečby je diéta zvyčajne predpísaná počas 6-8 týždňov, to znamená po dobu, kým nezmiznú (alebo znížia) negatívne prejavy."

Mierne menej, 3-5 týždňov, tí, ktorí chcú schudnúť a zlepšiť črevá, môžu nasledovať diétu. "Gluten, laktóza a rýchle sacharidy u 30% európskej populácie spôsobujú alergie, potravinovú intoleranciu alebo citlivosť," pripomína Mikhail Gavrilov. "Navyše človek niekedy nemá podozrenie na prítomnosť týchto diagnóz, pretože príznaky sa môžu objaviť niekoľko dní po konzumácii jednej z týchto látok a môžu byť atypické: ochladenie, roztrhnutie, rozptýlenie, podráždenie, agresia, ospalosť, nespavosť, depresia, hnačka" ,

Niektoré z týchto príznakov, mimochodom (v kombinácii s prehnaným množstvom sladkostí) môžu byť indikátorom nezdravých črevných flóra. "Tí, ktorí trpia chronickým nazálnym kongesciou, sinusitída, spastická kolitída alebo syndróm dráždivého čreva, by mali určite venovať pozornosť nadmernému rastu kvasiniek v črevách a mali by vyhovieť príslušným testom - hovoria Jacob Teitelbaum a Crystal Fidler, autori postupného programu na odstránenie závislostí od cukru bez cukru. - Kvasinky, ktoré žijú v tele sa množia vďaka kvaseniu cukrov a majú zjavne zvláštnu "silu" nad osobou a prinútia ho kŕmiť tým, čo potrebujú. Vyvolávajú túžbu po jedle s pomocou určitých chemikálií. V obzvlášť ťažkých prípadoch môžu kvasinky "vyrastiť" do črevnej steny a uvoľniť mycelium do tkaniva. V tomto prípade sa môže vyskytnúť zvýšená permeabilita čriev alebo "syndróm vytečeného čreva".

Odmietanie gluténu, laktózy a rýchlych sacharidov má pozitívny vplyv na celkové zdravie. "Počas tejto doby zmizne túžba po sladkosti, telo je detoxikované, nepríjemné symptómy opísané vyššie zmiznú," hovorí Michail Gavrilov. - Po 3 až 5 týždňoch takejto liečby postupne postupne jeden po druhom môžete opätovne vstúpiť do vylúčených produktov v menu a zistiť, na ktorých z nich sa vrátia nepríjemné príznaky. Produkt, ktorý opäť vyvoláva reakciu organizmu, je úplne vylúčený. Avšak pocity v čase opustenia škodlivých výrobkov sú spravidla také dobré, a túžba po nich už bola prekonaná, že pacienti nevidia miesto návratu k jednému z nich. "

Ale ak by ste chceli stratiť trochu váhy (a nemáte žiadne problémy s prácou v zažívacom trakte), sotva stojí za výber za túto stravu FODMAP. "Nie je zvláštna potreba zdravých ľudí odstrániť laktózu a lepok z ich stravy. Tí, ktorí sledujú svoju hmotnosť, by mali vylúčiť alebo výrazne obmedziť príjem rýchlych sacharidov, "radí Tamara Petuhovová.

Ak je vaším cieľom zlepšiť črevá, ale zároveň nie ste pripravení na dlhodobú stravu FODMAP, pokúste sa dodržiavať jej zásady niekoľko dní v mesiaci. Urobte pravidlo na pravidelné 2-3 dňové vypúšťanie: dokonca aj takéto krátke odmietnutie gluténu, laktózy a rýchlych sacharidov bude mať pozitívny vplyv na vašu pohodu.

Pozrite si video: Top 10 High FODMAP Foods to Avoid (August 2019).