Najzábavnejšie mylné predstavy o fitness

Ako tréner, počujem od svojich klientov veľa zábavy o fitness. A koľko tréningových mýtov žije na internete! 1. apríla sme sa smiať na tie smiešne chyby.

Mylná predstava 1. Svaly rastú hneď po cvičení.

Čo hovoria. "Po tréningu mi sval vyrastal o 3 centimetre!" Podobná pasáž sa dá počuť od mladé dámy, ktorá strašne cíti jej ruku alebo stehno v šatne. A po všetkej pravde: nohavice-rúrky alebo halenka s úzkymi rukávmi sa na ňu netýkajú. Svaly naozaj vyrastali na tréning?

V skutočnosti. Po intenzívnom tréningu sa mikroskopické svaly vyskytujú vo svaloch, ktoré sú zarastené spojivovým tkanivom: kvôli tomu sa objem svalov zvyšuje o 80%. Tento proces nezačne ihneď po tréningu, ale len po 3-4 hodinách a končí po 36-48 hodinách. To znamená, že skôr ako za 1,5 dňa sval nemôže rásť. Áno, a nezvyšuje sa hneď, takže to bude viditeľné, pretože premnoženie sa vyskytuje na bunkovej úrovni. Niet divu, že kulturisti, ktorí sa snažia vybudovať horu svalov, pravidelne potúvajú pod ťažkými žľazami a súčasne sa uvažuje o raste svalov v objeme 3-5 cm za rok za šťastie!

"Ale koniec koncov, rameno / hip sa naozaj stalo väčším!" - sama "dáma zo šatne" bude namietať. Áno, to má. Ale iba za pol hodiny! Počas tréningu svalové cievy pumpujú krv ako čerpadlo. Keď prestanete, čerpadlo sa ihneď nevypne a sval zostane naplnený. Navyše lymfatický systém u nováčikov nemá čas na vypúšťanie vody, vytvára sa malý opuch. A ďalšie 20-30 minút, svaly vyzerajú opuchnuté.

Nesprávna koncepcia 2. Pre školenie môžete spaľovať 2 kg tuku!

Čo hovoria. "Po tréningu vážim menej ako pol kilogram - to spaľovalo tuk." Množstvo spáleného "tuku" v predstavivosti fitness neofytov niekedy dosahuje 1,5-2 kg!

V skutočnosti. Po prvé, na roztopenie aspoň pol kilogramu tuku, musíte spáliť najmenej 4500 kcal (1 g tuku - 9 kcal). A tak zriedka sa konzumuje aj počas maratónskeho preteku! Po druhé, počas tréningu, telo funguje nielen na tukoch, ale aj na sacharidoch. A čím intenzívnejšie je zaťaženie, tým viac sa spotrebuje. Z 4500 kalórií spotrebovaných na lekciu fitness, sacharidy v každom prípade budú mať 10-15%.

Tak prečo po tréningu ešte stále vážime menej? Pretože stratili vodu: každý gram uhľohydrátových rezerv v svaloch (glykogén) má tri gramy vody. To znamená, že sme strávili 50 g uhľohydrátov, stratíme s nimi a 150 g vody. Plus, pot, plus vlhkosť, ktorú vydychujeme vodnou parou ... Hmotnosť, ktorá ide po tréningu, potom rovnako ľahko s kvapalinou, ktorú pijeme a vrátime sa. Ale nebojte sa! Ďalších 48 hodín po tréningu sa svaly zotavia, a to keď berú energiu z tukových zásob. Ak v tomto čase budete jesť správne.

Fallacy 3. Potopiť - to znamená schudnúť

Čo hovoria. "Vidíte, ako som bol namočený v tréningu, spaľuje tuk!". Ďalšie spoločné tvrdenie, ktoré robí profesionálov úsmev.

V skutočnosti. Dlho sa ukázalo, že keď sa telesný tuk zničí počas cvičenia, vytvára sa energia, oxid uhličitý a voda. To je len určiť počet posledných, koľko spálených tukov, to je nemožné. Pri skúmaní športovcov v špeciálnych uzavretých komorách vedci dospeli k záveru, že potenie závisí od teploty vzduchu, plynulosti a horúceho oblečenia v oveľa väčšej miere ako v prípade spálenia tuku. Ako dobre ste počas tréningu pracovali, či ste stratili váhu alebo nie, je oveľa lepšie posúdiť pulz.

Nesprávna koncepcia 4. Fitness je zvyčajne zbytočné.

Čo hovoria. "Strávim v telocvični dve hodiny trikrát týždenne a nestrácam váhu / nezískam svaly," - opakujú urazení zákazníci s fitness. Zvyčajne ticho o tom, čo presne robia tieto dve hodiny.

V skutočnosti. Tu sú len niektoré typické príčiny nedostatočnej kondície, ktoré môžem citovať.

* Čas strávený v telocvični sa strávi účelovo. To znamená, že ste tam samozrejme zostali počas uvedených dvoch hodín, ale asi polovicu času ste si zvykli piť vodu, rozhovor po telefóne, diskutovať o najnovších správach s priateľmi a inštruktorom ... Priamo na cvičenie prebehla asi pol hodiny z každej hodiny a to nie je blok, ale rozdelený. "Kachok", ako profesionálny powerlifter, spočíva medzi sériami na 15 minút, hoci vďaka stupnici, s ktorou pracuje, dostane maximálne 2 minúty. Mladá dáma 45 minút v bazéne 25 drží na boku ... Známa?

* Osoba trávi väčšinu času príliš ľahkými cvičeniami. Povedz, chodí na lekciu preťahovania a potom kráča na trenažéri rýchlosťou 3 km / h, zatiaľ čo svojou fyzickou formou si môže dovoliť oveľa väčšie zaťaženie. Morálna? Skúste na každom cvičení dať všetko!

Fallacy 5. Žena sa ľahko pumpuje

Čo hovoria. "Strašne som sa pohyboval na predlaktia a na prednej časti stehna. To je tak nespravodlivé! "Je to jeden z najčastejších hororových príbehov.

V skutočnosti. Skutočne, tieto svaly (jeden sa pohybuje od lakte na zadnej strane zápästia, druhý - od kolena po brucho), začínajú na prvom mieste. Faktom je, že rameno s prvým ramenom je čerpané z akéhokoľvek domáceho úkonu: keď ste žehliť bielizeň, umyť si podlahu, prenášať výrobky z obchodu ... V skutočnosti je posilnená zakaždým, keď držíte niečo tesné v ruke. So začiatkom tréningu začína vystupovať jeden z prvých. Pokiaľ ide o svaly predného povrchu stehna, kvadriceps, je to jeden z najsilnejších a tým aj veľkých svalov ľudského tela: čerpá sa a práve pri chôdzi! A čím silnejší, tým viac vážite.

Všeobecne platí, že pre začiatočníkov sa svaly naozaj stanú viditeľnejšie v prvých 3-6 mesiacoch. Ale nie tak kvôli nárastu objemu: oni len hustšie, nechať skrývať ich tuku. Na dosiahnutie aspoň určitého rastu za šesť mesiacov bude musieť vyvinúť veľké úsilie.

Fitness mýty by boli zábavné. Ak neposkytli falošné nádeje a orientácie, nútili by nás, aby sme sa vzdali výcviku. Takže nepočúvajte, čo neprofesionálni hovoria. Existujú pochybnosti - opýtajte sa inštruktora fitness.

Chcete urobiť fitness doma online?

V našej fitness videoknižnici nájdete kurzy v rôznych oblastiach fitness.