Hudobná terapia

Hudba môže spôsobiť rôzne podmienky - od nostalgie, smútku alebo sebaľútia až po nezvyčajnú koncentráciu vedomia, tranzu a inšpirácie. V XX storočí psychológovia zaznamenali fenomén vplyvu hudby na človeka, študovali ho a prijali ho.

Skutočnosť, že hudba nie je len súbor zvukov, aj keď niekedy veľmi príjemná, bol zaznamenaný Platonom v 4. storočí pred naším letopočtom. e. Povedal svojim študentom: "Hudba je najsilnejší prostriedok osvietenia, pretože rytmus a melódiu žijú v duši človeka. Hudba ju môže obohatiť, pridať k nej, dať mu blaženosť a pohľad. "

Platón mal pravdu, ale ako povedal jeden z jeho blízkych priateľov, pravda je drahšia: po dlhom štúdiu fenoménu hudobnej terapie vedci dospeli k záveru, že hudba má veľký vplyv nielen na ľudskú psychiku, ale na celý organizmus. Faktom je, že samotné ľudské telo je akýmsi orchestrom. Krvný obeh, srdcový tep, pohyb vzduchu v pľúcach, nehovoriac o tráviacich procesoch, - každá telesná aktivita má svoj vlastný jedinečný zvuk a rytmus. Navyše náš organizmus hrá nielen svoju vlastnú hudbu, ale tiež spolupracuje so zvukmi, ktoré zvoní zvonku. Ak sa vonkajší zvuk zhoduje s vnútorným, cítime sa v harmónii, ale ak je hudba príliš agresívna, môže to narušiť našu prácu bio-orchestra: vyvolať srdcový alebo svalový kŕč, narušiť činnosť mozgu, spôsobiť extrémny stres.

Japonský výskumník Masaru Emoto, autor známej knihy "Správy o vode" dokázal, že štruktúra vody sa mení v závislosti od toho, akú hudbu "počuje" (a nielen hudba, ale reč). , napríklad). Doktor Emoto dokonca dokázal vytvoriť kryštály zmrznutej vody (čo mu prinieslo celosvetovú popularitu). Poznamenal, že voda preberá najkrajšie a harmonickejšie formy zvuku klasickej hudby, spevu a modlitieb. A ak sa na ňom zničí ohlušujúca sa hornina, alebo napríklad rozsah agresívnych výkrikov zúrivých bojovníkov Masai, v tomto prípade vodné kryštály majú chaotický, nudný pohľad, ako krehká, nepoškvrnená, jemná forma zhruba rozdrvená v päste. Prečo hovoríme o vode? Je to jednoduché, pretože bunky ľudského tela, ako viete, 60-80% tvoria molekuly vody.

Iný vedec, francúzsky Fabien Maman (Fabien Maman), šiel trochu ďalej: nielenže pozoroval, ako zvuk (predovšetkým hudba) ovplyvňuje bunky tela, ale tiež vyvinul špeciálnu hudobnú a terapeutickú techniku. Nastavuje ladiace vidlice na biologicky aktívnych zónach (z ktorých si vzal). Zvuková vlna, ktorá prechádza tkanivami a orgánmi človeka, v doslovnom zmysle slova ich prispôsobuje na určitú frekvenciu a tak ich robí samoľúbmi.

Je zaujímavé, že nervové bunky sú prvými, ktorí reagujú na zvuky, ktoré počujeme. Napríklad pomalá, plynulá melódia nám pomáha rýchlo upokojiť a dokonca zaspávať a rytmická a "rýchla" kompozícia je nevyhnutná ráno, keď je potrebné rozveseliť a tónovať.

Psychológ Howard Gardner, profesor na Harvardskej univerzite, vykonal veľa výskumov a dokázal, že hudba, ako hrať šachy a robiť krížovky, môže aktivovať činnosť mozgu, zlepšiť pamäť a predstavivosť, zvýšiť koncentráciu. Spolu s ďalšími vedcami, psychológmi a neurofyziológmi sa pokúsil spájať rôzne hudobné štýly s ich vplyvom na ľudskú psychiku. Stručne povedané, Gardnerova klasifikácia je nasledovná.

- Classic. Pomáha sústrediť sa, má priaznivý účinok na pamäť, zlepšuje pozornosť a stimuluje proces myslenia. A tiež rozvíja priestorové vnímanie sveta.

- Cirkevná hudba. Psychológovia sa domnievajú, že akákoľvek hudba, ktorá sa uskutočňuje v náboženskom kontexte, či už spieva žalmy, varhany, čítanie budhistických sutrov na sprievode gongu alebo vyzváňanie zvončekov, má schopnosť uviesť do tranzu, inšpirovať, vniesť dôveru, posilniť ducha človeka, a znížiť bolesť.

- Baroko. Podľahnuté kompozičné kompozície Bacha, Handela, Vivaldiho, Monteverdiho prebúdzajú pocit stability a bezpečnosti v poslucháčovi, pomáhajú zbaviť sa hnevu a podráždenosti, odvádzať pocit úzkosti a strachu. Predpokladá sa, že tento hudobný štýl prispieva k práci intelektu.

- Jazz, blues, duša. Na jednej strane jazzové skladby tónujú a vyvolávajú emócie, na druhej strane naladia na romantickú náladu, spôsobujú nostalgiu, vyvolávajú spomienky z minulosti.

- Rock, metal, punk, grunge. Odborníci súhlasia, že vplyv týchto štýlov na psychiku je veľmi individuálny. To inšpiruje niektoré, instiluje dôveru v seba - napríklad môže dočasne robiť odvážnych a odvážnych. Iní, naopak potláčajú, môžu viesť do štátu a dokonca byť agresívni.

- vytrhnutiu. Väčšina milovníkov hudby spomedzi tých, ktorí vážne zaujali trance hudbu (od etno po psychedeliku a elektroniku), tvrdí, že účinok počúvania niektorých piesní je podobný narkotike "farnosti": jeden jasný obraz nahradzuje iný, vnímanie sveta desaťkrát ostrí, duša cestuje ako v tajomných priestoroch vesmíru. Mimochodom, tento štýl hudby aktívne využívajú psychológovia počas stretnutí.

Ako dodatočný prostriedok na zvýšenie účinku hudobnej terapie používajú psychoterapeuti metódy, ako je auto-tréning, hypnóza, rôzne typy, ako napríklad maľovanie alebo tanec.

V praxi existujú dve hlavné formy hudobnej terapie: aktívne a pasívne. S druhým klientom počúva iba hudbu, ktorá je v súlade s cieľmi terapie vybraná psychológiou. S aktívnou formou klient počúva nielen to, že "hrá" samotnú hudbu (najčastejšie sa to deje v skupine) a nezáleží na tom, či vlastní nejaký nástroj alebo nie. Rytmus môžete vytvoriť napríklad tliesknutím alebo poklepaním. Hlavným cieľom skupinovej práce je byť schopný vstúpiť do tímu, nadviazať komunikatívny kontakt s ostatnými účastníkmi, prekonať svoju plachosť a plachosť, učiť sebakontrolu. Stretnutia hudobnej terapie "budú hrať svoje vlastné", ale všetky tieto vlastnosti zostanú u tejto osoby. A pomôžu v každodennom živote stať sa na úspešnej komunikácii a interakcii s ostatnými ľuďmi.