Sportovná výživa: ako si vybrať zmes bielkovín pre začiatočníkov

Bielkovinové zmesi sú už dlho symbolom športovej výživy. Ani športovci, ani ľudia, ktorí sa vážne zaoberajú fitness, môžu robiť bez plechoviek a obalov bieleho alebo farebného prášku. Víťaz a medailista ruských a medzinárodných súťaží, prvý veľvyslanec značky Siberian Super Natural Sport Roman Grishchenko, vám pomôže zistiť, ako si vybrať perfektnú bielkovinovú zmes, víťaz víťazov veľkého pohára na titul najviac fyzicky vyškolenej osoby v Rusku (2013).

Než začnete vyberať zmes bielkovín, zistíme, prečo ju potrebujete. Je možné obmedziť bežné potraviny bohaté na bielkoviny: mäso, vajcia, mliečne výrobky? To je! Ak ste v zásade spokojný so svojím vlastným telom a nebudete sa stať vynikajúcim športovcom. Ak je vaším cieľom vytvoriť atletickú postavu, stať sa kulturistom alebo sa vážne zapájať do silových športov, nemôžete robiť bez špeciálnej športovej výživy. A tu je dôvod. Bežné bielkovinové produkty sú dlho trávené (po jedle nepôjdete do práce ihneď) a dlhodobo sa vstrebávajú (preto sa tzv. Protein-carbohydrate okno po triede nerealizuje vždy). Aminokyseliny s rozvetvenými reťazcami - BCAA sa vstrebáva do krvi po dobu 15-20 minút, izolát srvátkového proteínu sa absorbuje približne dvakrát dlhšie. To sú ich uprednostňovaní "pokročilí" športovci.

"Dnes je pomerne veľký výber rôznych bielkovín na trhu, z ktorých každý sľubuje, že vám pomôže dosiahnuť určité ciele," hovorí Roman Grishchenko, veľvyslanec značky pre sibírske zdravie. - Dokonca aj pre profesionálov je ťažké pochopiť, ktorý z nich je lepší. Ak ste predtým nepoužili športovú výživu a neviete, kde začať, skúste viackomponentný (komplexný) proteín, napríklad SIBERIAN SUPER NATURAL SPORT od spoločnosti Siberian Health Corporation. Je zmesou rôznych typov proteínov, ktoré poskytujú maximálnu koncentráciu aminokyselín bezprostredne po požití, zatiaľ čo pomaly stráviteľné proteíny poskytujú dlhotrvajúcu svalovú výživu. Obrovským prínosom takého produktu je jeho všestrannosť. V počiatočnej fáze nemusíte kupovať 3-4 rôzne banky - už máte všetko v jednom balení. V priebehu času, keď zistíte svoju stravu a typy bielkovín, môžete experimentovať. Teraz je pre vás to najlepšie! "

Zloženie optimálnej zmesi proteínov zahŕňa:

* Kazeín - udržiava vysokú hladinu aminokyselín v krvi počas 6-8 hodín. Preto je kazeínový proteín dobrý pre tých, ktorí nemôžu jesť včas a preskočí ďalšie jedlo. Je tiež dobré piť v noci, keď nie sú požívané živiny.

* Izolát sérového proteínu - vyznačuje sa vysokým obsahom bielkovín (90-95%), rýchlo sa absorbuje a za 30 až 40 minút po podaní zaručuje príval aminokyselín k svalovým vláknam. Spravidla je menej alergénny ako koncentráty, sušené mlieko alebo iné mliečne výrobky.

* Hydrolyzované - získané hydrolýzou, pričom sa proteín delí na krátke reťazce aminokyselín - peptidov. Proces hydrolýzy takmer opakuje proces trávenia nášho tela. Možno povedať, že proteínový hydrolyzát je proteín, ktorý je pripravený na absorpciu. Absorbuje sa rýchlejšie ako voľné formy aminokyselín a oveľa účinnejšie ako nehydrolyzované proteíny.

* BCAA - Je to aminový komplex pozostávajúci z troch esenciálnych aminokyselín: leucín, izoleucín a valín. BCAA - hlavný materiál pre štruktúru nových svalov. Tieto aminokyseliny tvoria 35% celej svalovej hmoty a zohrávajú dôležitú úlohu v procesoch anabolizmu a regenerácie, okrem toho majú antikatabolický účinok. Nie sú syntetizované v tele, takže sa dajú získať iba s potravinami a špeciálnymi prísadami. BCAA sa líši od ostatných 17 aminokyselín v tom, že sa primárne metabolizujú vo svaloch - môžu sa považovať za hlavné "palivo" pre svaly, čo zlepšuje športový výkon a zlepšuje zdravie. Okrem toho sú absolútne bezpečné pre zdravie.

"Koktail by nemal obsahovať chemické sladidlá a látky zvyšujúce chuť, zložky s indexom" E "alebo jediná chemická, nepotravinová zložka," vysvetľuje Roman Grishchenko. "A tiež cukor, palmový olej a akékoľvek iné cudzie tuky, nízko kvalitné proteíny zo sóje a hrášku, umelé vlákniny." Takýto proteínový chvenie je ideálnou voľbou pre tých, ktorí práve začínajú robiť silový tréning a pre tých, ktorí chodia do telocvične, aby sa udržali v poriadku. V jednom produkte získate "rýchly" srvátkový proteín a "pomalý" kazeín a super-účinný proteínový hydrolyzát a cenné BCAA-aminokyseliny. To je všetko, čo by muselo nakupovať vo forme jednotlivých produktov, ale v tejto fáze to nie je potrebné. Ideálna kombinácia rôznych typov srvátkových bielkovín, kazeínu, peptidov a aminokyselín zaručuje rýchly rast svalov a udržanie optimálnej bielkovinovej rovnováhy v období medzi námahou.