Známky zvýšenej viskozity krvi, ktoré potrebujete vedieť.

Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie sú kardiovaskulárne ochorenia najčastejšími chorobami v modernom období. A jeden z faktorov, ktoré prispievajú k ich rozvoju, je zvýšená viskozita krvi. Ako pochopiť, že vás tento problém ovplyvnil? Prečítajte si o tom v našom materiáli.

Hladina viskozity (hustota) krvi je dôležitým ukazovateľom, ktorý do veľkej miery závisí od nášho zdravia. Predstavte si vodu a kečup. Ak otočíte fľašu s vodou, okamžite vytečie, na rozdiel od kečupu, ktorý sa tak ľahko nezabudne. Aby ste ju stlačili, budete musieť urobiť vplyv tým, že stlačíte plastovú fľašu. To isté s krvou. Vyvíja sa tlak na pohyb. V tomto prípade - srdce a krvné cievy, ktoré, skracovanie, spôsobiť, že krv preteká cez cievy. Nebezpečenstvo je, že ak sa akýkoľvek kvapalina stane príliš silnou a tlak je príliš vysoký, môže poškodiť steny potrubia, ktorými prechádza. Viskózna krv poškodzuje steny tepien - zvyčajne v mieste rozvetvenia krvných ciev, čím vytvára trenie, ktoré koroduje ich vnútornú vrstvu.

"Normálna krvná hustota je nevyhnutnou podmienkou pre jeho dobrú mikrocirkuláciu a dodávanie kyslíka do tkanív," hovorí Vadim Averkiev, PhD, vedúci oddelenia extrakorporálnych liečebných metód klinického a diagnostického centra Medsi v Bielorusku. - Ak sa krv zahustí, prietok krvi je obmedzený a to prispieva k rozvoju aterosklerózy, tvorbe krvných zrazenín a zhoršeniu metabolických procesov. Okrem toho sa pri hyperviskóznych podmienkach výrazne znižuje účinnosť farmakoterapie. "

Zvýšená viskozita krvi: kto je ohrozený

Dobrá správa pre ženy v reprodukčnom veku - pravidelná menštruácia znižuje pravdepodobnosť zahustenia krvi. Vďaka nim krv skvapalňuje. Avšak u žien po nástupe menopauzy a u mužov existuje viac šancí čeliť tejto chorobe. A s vekom sa riziko zvyšuje.

"Medzi rizikové faktory, ktoré môžu zvýšiť viskozitu krvi, sú zlé návyky. Napríklad fajčenie prispieva k zahusteniu krvi v dôsledku toho, že zvyšuje hladinu špeciálneho proteínu, fibrinogénu a stimuluje zápalové procesy, hovorí Vadim Averkiyev. - To tiež zahŕňa zlú výživu, čo vedie k prírastku hmotnosti a opäť zvýšeným hladinám fibrinogénu v krvi. Niektoré choroby môžu prispieť k zahusteniu krvi. Po prvé, diabetes a poruchy lipidov. V prvom prípade je plasticita erytrocytov narušená, stávajú sa tuhými a zvyšujú viskozitu. V druhej, vysoká hladina lipoproteínu s nízkou hustotou (takzvaný "zlý" cholesterol) podporuje zvýšenie krvnej hustoty, zatiaľ čo lipoproteíny s vysokou hustotou zmierňujú krv. "

Zvýšená viskozita krvi: príznaky

Z väčšej časti sú príznaky veľmi časté a môžu byť charakteristické pre širokú škálu ochorení. Ale mali by ste si ich uvedomiť, najmä ak nepodliehajú pravidelným lekárskym vyšetreniam, len zriedka navštevujú lekárov a robia krvné testy.

* Bolesti hlavy, závraty. Nedostatok malých ciev v zariadení na výmenu plynov v pľúcach vedie k hladovaniu väčšiny buniek v našom tele. Mozgové bunky sú zvlášť postihnuté. Výsledkom je časté bolesti hlavy, závraty, ktoré môžu byť sprevádzané nevoľnosťou, poruchami spánku, chýbajúcou mysľou, chabou chuťou do jedla.

* Časté infekčné ochorenia. Z dôvodu zahustenia krvi je narušený krvný obeh vo vnútorných orgánoch. To vedie k zhoršeniu tráviacej funkcie čriev a výživovým nedostatkom. Výsledkom je vyčerpanie tela a nestabilita voči vírusovým, bakteriálnym patogénom.

* Zhoršenie pokožky, vlasov a nechtov. Zvýšená viskozita krvi môže byť sprevádzaná suchou kožou, krehkými nechtami, ako aj riedením a vypadávaním vlasov. Znovu tu ide o nedostatočné dodávanie krvi do tkanív kože, vlasov a nechtov a narušenej mikrocirkulácie.

* Necitlivosť kože, studené končatiny, opuch. Pri zvýšenej viskozite sa krv stáva ťažkou, v ňom tvoria mnohé malé krvné zrazeniny, ktoré zhoršujú krvný obeh a upchávajú najmenšie krvné cievy, čím zabraňujú normálnemu prietoku krvi. Môže to byť cítiť ako pocit chladu, necitlivosť. Na rukách a nohách sa môžu objaviť načervenalé škvrny. Často sa vo večernom prípade vyskytuje malý edém.

* Poruchy srdca. Príznaky angíny pectoris, srdcového zlyhania, hypertenzie a porúch rytmu môžu byť spôsobené preťažením pri čerpaní krvi so zvýšenou viskozitou, ako aj narušením krvného obehu v malých cievach myokardu.

* Časté krvácanie z nosa. Je zrejmé, že ľudia so zvýšenou viskozitou krvi často trpia krvácaním z krvi. To možno vysvetliť skutočnosťou, že ak je krv silná, bunky nemajú dostatok kyslíka a tlak v nich začína narastať.

Zvýšená viskozita krvi: ako zistiť

V modernej medicínskej praxi pomáha špeciálny prístroj, viskozimetr, určiť viskozitu krvi. Na to potrebujete 10 ml krvi. Výsledok sa dosiahne do 1 minúty. Podstatou merania je porovnanie rýchlosti pohybu krvi a destilovanej vody rovnakého objemu pri rovnakej teplote. Predpokladá sa, že viskozita destilovanej vody pri teplote 20 ° C sa rovná 1 MPa × s. V priebehu výskumu sa zistilo, že pre normálnu krv je tento ukazovateľ 4,5 MPa × s. Všetko, ktoré presahuje 4,5 MPa × s, označuje hyperviskozitu krvného syndrómu.

Ako znížiť viskozitu krvi

Počuli ste o riedidlách krvi? Vo väčšine prípadov sú určené na rýchle odstránenie nepríjemných symptómov, ale vo všeobecnosti problém nevyriešia. Aby sa hladiny v krvi vrátili späť do normálu, musí sa odstrániť príčina - vyliečiť chorobu, zbaviť sa zlých návykov, upraviť stravu, znížiť množstvo jednoduchých sacharidov a nasýtených tukov.

Extrakorporálne liečebné metódy (reoferéza, kaskádová plazmová filtrácia, plazmaferéza) sú moderné, bezpečné a vysoko účinné prostriedky na boj proti zvýšeným viskozitám a používajú sa na prevenciu vzniku trombózy a progresie aterosklerózy pri liečbe ischemickej choroby srdca, aterosklerózy, cukrovky, reumatoidnej artritídy a mnohých ďalších ochorení sprevádzaný hyperviskóznym krvným syndrómom.