Tatyana Lisitskaya o zumbe: "Dance opatrnejšie!"

"Zumba" v španielskom slangu znamená "zábavu v pohybe". Tento fitness program získava popularitu po celom svete. A aj keď sa mi veľmi páči aj Zumba, považujem za potrebné varovať vás pred príliš aktívnymi povolaniami.

Zdá sa, že všetko v zumbe je dobré: zápalná hudba, jednoduchá choreografia, rôzne latinskoamerické rytmy. Okrem toho sa program považuje za dosť účinný z hľadiska úbytku hmotnosti - a to je hlavný faktor, ktorý priťahuje ženy na celom svete.

Zumbu vynašiel kolumbijský choreograf a tréner fitness Alberto Perez v deväťdesiatych rokoch. "Väčšina" programu môže byť načasovaná na rok 1999, kedy sa Zumba so svojim autorom dostala do Spojených štátov. Tam začali aktívne propagovať: filmové hviezdy a modely sa zaoberali zumboy. Podľa Americkej akadémie športovej medicíny (ACSM), ktorá každoročne preberá inštruktorov fitness a zostavuje hodnotenie a predpoveď najpopulárnejších trendov, Zumba zaujíma 9. miesto v rebríčku najpopulárnejších programov roku 2012.

Obdivujem tancovanie s telom i dušou. A, samozrejme, nemôžem nemilovať zumbu. Ale na pozadí šialenstva pre tento fitness program, chcem zdôrazniť jeho vlastnosti, ktoré môžu tiež ublížiť niektorým ľuďom.

Po prvé, tí, ktorí majú viac ako štyridsať rokov, alebo už neurobili fitness alebo už mali nejaké odchýlky v práci kardiovaskulárneho systému, by sa mali dávať pozor na stres, ktorý môže vyvolať fyzický stres na srdci a mozgových cievach. Takáto situácia je celkom možná: tréning je príjemný, emócie sú ohromujúce a nevšimnete si, že dýchanie sa stalo časté a povrchné, pulz je nepatrný a špička nosa sa mierne biela. Krátkodobé vloženie zaťaženia s vysokou intenzitou - 3-4 minút - je celkom prijateľné, efekt interného tréningu je založený na tomto striedaní. Ale pokiaľ ide o konštantnú úroveň intenzity a predĺžené zaťaženie 45 minút, mali by ste neustále monitorovať váš pulz.

Navyše ľudia s nadváhou sa nedoporučujú veľkým počtom pohybov so skokmi, čo je veľa zumba. Existuje nebezpečenstvo preťaženia kolenných a kolenných kĺbov, zaťaženie chrbtice sa zvyšuje - akoby ste prekonali nárazy. Súčasne pre niektorých môžu byť extra 5 kg rovnako hmatateľné ako ostatné - 20, pretože to všetko závisí od jednotlivých charakteristík štruktúry kĺbov a stavu svalového systému.

Po tretie, chrbtica môže byť traumatizovaná neobvyklými pohybmi vysokým tempom. Zumba je intenzívna kardioprogram, na ktorú sa musíte potiť a telesná hmotnosť je primárne znížená kvôli strate tekutín a nie kvôli úbytku tuku. Intervertebrálne disky - naše vertebrálne tlmiče - sú naplnené tekutinou a keď sa veľa potvame, zmrštia sa a splošťujú. A čo robíme v tejto dobe na zumbe? S najväčšou pravdepodobnosťou nás silne ohýbame a zvrhneme panvu - to je Latina! Napriek tomu, že mnohé z tanečných pohybov v zumbe sú zjednodušené, môžu napriek tomu spôsobiť progresiu patologických procesov v chrbtici. A možno nie okamžite, ale za mesiac alebo rok to povedie k bolesti chrbta. Buďte preto opatrní a sledujte svoje pocity. Doprajte každú fitness novinku ako módne šaty: skúste to ešte pred zakúpením!

Pozrite si video: KDA - POPSTARS ft Madison Beer, GI-DLE, Jaira Burns. Official Music Video - League of Legends (Február 2020).