Hatha jóga pre začiatočníkov: sledovať polohu nohy

Jednou z prvých úloh v hatha jógy pre začiatočníkov je naučiť sa ako správne stavať asány. A najlepšie je začať so základom, teda sledovať správnu polohu nohy. Zozbieral som základné pravidlá.

Príroda vytvorila ľudí vzpriamené, a preto naša hlavná telesná hmotnosť je podporovaná našimi nohami. Z pohľadu energetického aspektu jogy sú nohy našimi koreňmi: len "zakorenené", pevne stojace na zemi v doslovnom a obrazovom zmysle, môžeme sa s istotou usilovať smerom hore k božskej.

Poloha panvy vzhľadom na chrbticu a samotnú polohu chrbtice závisí od správnej polohy a práce nielen chodidiel, ale aj všetkých svalov a kĺbov nohy. Na druhej strane riadne fungovanie vnútorných orgánov a zdravie vo všeobecnosti závisí od týchto faktorov.

Preto v praxi hatha jogy pre začiatočníkov sa osobitná pozornosť venuje pozícii nohy. Samozrejme, existuje veľa asanasov a postavenie nohy v nich je iné, ale základné princípy stále existujú.

1. V tadasane a iných asány s polohou "nohy spolu":

- Pripojte veľké prsty;

- stlačte tarz na podlahu, položte si podpätky na podlahu, vytvorte pocit, že tlačíte nohy na podlahu;

- nespadajú na vonkajšie a vnútorné okraje chodidiel;

- vytiahnite kolená nie smerom dovnútra, ale smerom nahor, a neohrievajte ich tak, aby nedošlo k poškodeniu kĺbov;

- dotiahnite svaly bokov a bedrových kĺbov dovnútra;

- nasmerujte končatinu dole a vytiahnite panvu;

- držte mula bandha: zabezpečí správnu polohu nohy a celej chrbtice.

2. V asány s polohou nohavičiek na šírke panvy alebo ramien musíte dodržiavať rovnaké pravidlá ako v pozícii "noha spolu". Navyše ponožky mierne dovnútra smerujte dovnútra tak, aby vonkajšie okraje chodidiel boli rovnobežné. To zabezpečí maximálnu stabilitu a uvoľní nadmerné namáhanie spodnej časti chrbta.

3. Poloha nohy je mierne odlišná. stojace svahy, V týchto asánoch musíte dať maximálnu hmotnosť na prednú časť chodidiel, stlačiť metatarsus na podlahu a vyložiť päty, aby sa jemne rozšíril zadný povrch nohy a zabezpečil dobré panvové otáčanie. Ostatné pravidlá sú rovnaké.

4. V most asányokrem iných pravidiel, dávajú hlavnú telesnú hmotnosť nohám (v polovičných mostoch - polovici váhy).