Hasya jóga: smiať sa predĺžiť život

Smiech predlžuje život. Ale ako a koľko by ste sa mali smiať, aby ste dosiahli taký účinok? Pred dvadsiatimi rokmi o tom myslel indický terapeut Madan Kataria a vyvinul techniku ​​Hashya-Yoga - smútočnú terapiu. Ponúkame vám, aby ste strávili v apríli bláznivý deň s prínosom a vykonávali cvičenia tejto populárnej praxe.

Madan Kataria navrhol, že smiech posilňuje zdravie a predlžuje život a efekt je o to viac hmatateľný, čím častejšie sa smejeme. Na testovanie svojej teórie vytvoril v roku 1995 Smiechový klub. Sledujúc svojich členov, ktorí sa každý deň stretli so smiechom, Dr. Katariah si všimol, že ich nálada a pohoda sa zlepšili len za niekoľko týždňov tréningu.

Predĺženie života: ako užitočná hasia joga

Čoskoro Dr. Kataria vyvinula metódu Hashya Yoga: pohyby na jednoduché strečing a súbor cvikov, ktoré by mohli niekoho smiať. Nielen fanúšikovia Hasyovej jógy, a teraz ich stovky tisíc po celom svete, čoskoro boli presvedčení o jeho účinnosti, ale aj o zamestnancoch veľkých výskumných centier.

Takže vedci z univerzity v Bangalore v južnej Indii, ktorí sledujú skupinu "experimentálnych" Hashya-jogínov, zistili, že za 18 dní sa ich krvný tlak a srdcová frekvencia normalizovali, úroveň stresového hormónu, kortizolu a samozrejme zlepšila celkovú náladu ,

Ďalšie dôležité poznatky pochádzajú od vedcov z USA a Dánska. Ich experimenty dokázali, že pravidelná prax terapie smiechom zmierňuje napätie v tele (vrátane svalových blokov), zlepšuje koncentráciu, výkon a imunitu. "To sa vysvetľuje tým, že telo smiechca je rýchlejšie nasýtený kyslíkom, s výbuchom smiechu, pľúca sú očistené a krv je aktívnejšie zásobovaná vnútorným orgánom," komentuje Olga Alexandrova, lekár najvyššej kategórie, terapeut lekárskeho centra Atlas. - Existujú hormóny šťastia, endorfíny, ktoré majú analgetický účinok, pomáhajú v boji proti stresu, normalizujú krvný tlak, respiračnú frekvenciu, obličky a tráviaci systém. Tiež urýchľujú regeneráciu poškodených tkanív a zvyšujú odolnosť tela, slovom, predlžujú životnosť.

Hasya jóga je tiež užitočná pre postavu. "Na smiech pracuje súčasne 80 svalov - tvár, lis, horný pletený pletený pás, bránka ... Smiech je ako gymnastika a je porovnateľný s joggingom: 10-15 minút smiechu asi 50 kcal," vysvetľuje Olga Alexandrova.

"Vo triedach Hasya Yoga sa rozvinú interkostálne svaly, ktoré posilňujú srdcový sval. Vďaka aktívnemu smiechu doslova vytláčame vyčerpaný vzduch, čím sa zlepšuje krvný obeh a bunky tela sa lepšie obnovia, "dodáva Anna Kabanychiy, učiteľ Hashya Yoga Studio Yoga Class.