Meningitída: 7 otázok, odpovede, na ktoré je dôležité vedieť

Myslíte si, že meningitída je detská choroba? Alebo ste si istí, že sa dá vyzdvihnúť len vtedy, keď chodíte v chlade bez klobúka? Napriek tomu, že táto choroba je všeobecne známa, mnohí z nás vedia veľmi málo, čo znamená, že máme riziko infekcie. Tu je sedem otázok, odpovede, na ktoré je dôležité vedieť, aby ste sa ochránili pred problémami.

1. Čo je meningitída?

Ťažká infekčná choroba, pri ktorej dochádza k zápalu tvrdých škrupín mozgu a miechy. Existuje niekoľko typov meningitídy - niektoré sú nebezpečnejšie ako iné. "Sú spôsobené rôznymi typmi mikróbov, baktérií a vírusov," hovorí Rebecca Pellett Madan, MD, pediatrická špecialista na infekčnú chorobu, New York University Langone Health.

2. Ako sa vyskytuje meningitída?

V skutočnosti chladné počasie a nedostatok klobúka na hlave nemajú s tým nič spoločné. Choroba je vyvolaná vírusmi alebo baktériami uviaznutými v mieche alebo mozgu. Choroba môže byť primárna, ak infekcia okamžite vstúpi do mozgu alebo sekundárne, keď pred meningitídou vzniká ďalšia choroba: otitis, sinusitída, faryngitída, kiahňatá neštovice atď.

Po infekcii preniká cez hematoencefalickú bariéru, dochádza k zápalovej reakcii, čo vedie k tomu, že pevná membrána mozgu sa stáva hustejšou a začne stláčať mozgové tkanivo. To môže spôsobiť vážne bolesti hlavy, zmätenosť, zníženú schopnosť pohybu, dokonca aj smrť.

3. Ako "agent" meningitídy vstupuje do tela?

Najčastejšie vírusy - streptokok, streptokokový zápal pľúc, E. coli a meningokokus - môžu byť prenášané z matky na dieťa počas pôrodu, ako aj človeka na človeka kvapkami vo vzduchu, napríklad kašľom, kýchaním, bozkávaním, infikovaným jedlom atď. , Riziko infekcie sa zvyšuje s preplnením ľudí, ich bývanie v blízkom okolí, povedzme, v dormitory alebo kasárne: vedie to k rýchlemu šíreniu baktérií.

4. Kto je ohrozený?

Malé deti, starší ľudia, tehotné ženy a v zásade všetci, ktorí z jedného alebo druhého dôvodu oslabujú imunitu.

5. Ako sa diagnostikuje?

Počítačová tomografia, elektroencefalogram a krvný test môžu pomôcť identifikovať príznaky zápalu mozgu a miechy. Analýza cerebrospinálnej tekutiny pomáha zistiť príčinu meningitídy.

6. Ako sa lieči meningitída?

Bakteriálna meningitída je liečená antibiotikami (používajú sa aj na prevenciu). Keď huby - resp. Predpísať antifungálne lieky. Keď sa vírusovému pacientovi podávajú antibiotiká, lieky, ktoré znižujú riziko edému mozgu, používajú kyslíkové masky, ak sa vyskytnú problémy s dýchaním. Na zmiernenie tohto stavu používajte lieky proti bolesti a antiemetiká.

7. Ako chrániť pred meningitídou?

Aby sa nezhoršila meningitída, je dôležité zachovať normálnu imunitu - viesť zdravý životný štýl, dobre jesť a - áno! - šaty na počasie. Okrem toho je dôležité dodržiavať základné hygienické pravidlá: vždy sa umyte rukami pred jedlom, keď sa budete vrátiť domov z ulice. Najdôležitejšou vecou je očkovanie včas, očkovanie proti pneumokokom, hemofilové infekcie, chrípky, osýpky a príušnice.