5 neočakávaných výsledkov úbytku hmotnosti

Tri mesiace bez čokolády, milovanej lasagne a latte - a tu je to pekná figúra na váhe! Zdá sa, že môžete osláviť víťazstvo. Ale namiesto toho ste kvasili kvôli zlému zdravotnému stavu a škvrnám matky: "Ste tak tenký, bol si chorý?". Nikto vás varoval, že výsledky straty hmotnosti nie sú vždy príjemné ...

V dôsledku straty hmotnosti ste podkopali vaše zdravie.

Ak stratíte váhu na ostrej reštriktívnej strave, takmer určite ublížite vášmu telu. Keďže tieto diéty nie sú vyrovnané, na určitý čas nezobral žiadne živiny, ale mohol sa dostať viac v hojnosti. "Po proteínovej diéte v krvi často stúpa hladina kyseliny močovej a je to príčina vzniku artritídy, tvorby obličkových kameňov," hovorí Natalia Fadeeva, nutritionista-endokrinológ Centra pre rodinnú dieteológiu. "Na pozadí uhľohydrátov môže dôjsť k poklesu svalovej hmoty, čo vedie k pomalšiemu metabolizmu a prirodzenému spaľovaniu tukov."

Silná strata hmotnosti môže narušiť reprodukčnú funkciu ženského tela až do ukončenia menštruácie a nástupu skorej menopauzy.

Čo robiť Po konzultácii s dietetikom a v prípade potreby so špecialistom z iného profilu sa pokúste pomôcť vášmu telu zotaviť. A možno trochu lepšie. V ideálnom prípade by sa takéto situácie v princípe dobre vyhol, podobajú sa odborníkom.

Ak zo zdravotných dôvodov potrebujete stratiť viac ako 10 kg, urobte to pod kontrolou lekárov. "Ak začnete zmrznúť po strave, musíte zvýšiť rýchlosť metabolizmu, zvýšiť príjem kalórií a / alebo fyzickú aktivitu," hovorí Natalia Fadeeva. A starostlivo zvážte výhody a nevýhody stravy, keď budete mať dieťa. "Váha ženskej plánovanej koncepcie by mala byť v normálnom rozmedzí," pripomína Natalya Fadeeva. - Ak chcete určiť tieto limity, zdvihnite výšku v metroch na štvorec. Vynásobte výsledný údaj o 18,5 (takže dostanete dolnú hranicu) a potom znova - o 25 (horná hranica normy). "

Zmiernená nálada

Často kladieme príliš veľa nádeje na stravu. Preto sa namiesto radosti cítime sklamaní: muži stále nevenujú pozornosť, nezvyšujú svoju kariéru ... Ako je známe, väčšina z nás má tendenciu využívať negatívne emócie. V tomto kontexte sa znova zotavujte a zvyknete sa viac a viac obťažovať.

Čo robiť Snažte sa vytvoriť pre seba podmienky na relaxáciu, nestrácajte príliš veľa stravy a naučte sa chváliť sami za všetky úspechy.

"Aj keď ste na strave a dokonca aj po nej, nezabudnite nájsť čas na veci, ktoré vás inšpirujú: komunikácia, chôdza, pohlavie, tvorivosť", odporúča Elena Afonina, psychológ, učiteľ strediska MS Norbekova. - Pokúste sa odstrániť skutočnú príčinu prírastku telesnej hmotnosti - prestaňte uraziť a naučte sa oceniť svoj život. Akonáhle nájdete harmóniu so sebou a so svetom okolo vás, začnete cítiť svoje telo a jesť správne. "

Stav kože, vlasov a nechtov sa zhoršil.

V dôsledku nevyváženej výživy zvyčajne trpí vzhľad. Vlasy vypadávajú, koža sa stáva suchá a nudná a krehké nechty. "Je to spôsobené tým, že po dramatickom úbytku hmotnosti v tele vyčerpáva dodávky vitamínov a minerálov," - vysvetľuje Elena Bagnenko, PhD, kozmetológ SPIK kliniky.

Je dôležité pochopiť, že zásoby tuku počas stravovania budú vyčerpané nielen na tele, ale aj na tvári. "Vzhľadom na zníženie tukovú vrstvu sa pod očami objavujú poklesy, klesajú rohy ústa - to vám dáva unavený a smutný pohľad," hovorí Elena Bagnenko.

Mikhail Zeigarnik, Ph.D., odborník na výživu, vedúci lekár kliniky "Výživa a zdravie" dodáva, že ďalšie nepríjemné prekvapenie pre tenšiu ženu sa stáva silným prehĺbením kože v bruchu, stehnách a zadkoch.

Čo robiť Fitness pomôže utiahnuť pokožku, ktorá po udelení "hladového štrajku" potiahne: vytiahne viac elastických svalov, ktoré majú pridaný objem. "Je možné vyhnúť sa takýmto problémom tým, že pravdepodobne stratíme svoju váhu: postupne znižujeme hmotnosť až o 10-15% za mesiac od pôvodného," hovorí Mikhail Zeigarnik.

Správne formulovaná strava na zníženie hmotnosti pomáha predchádzať problémom s nedostatkom vitamínov a mikroelementov: potrebné produkty pre telo by nemali byť úplne vylúčené z menu. Ak sa stále objavia estetické problémy, obráťte sa na svojho kozmetika.

Zmiernené vzťahy s blízkymi

Zvyčajne máme stravu sama. Súčasne môžu príbuzní a priatelia negatívne vnímať samotný proces aj výsledok. "Strava je už stresom," poznamenáva Alexandra Gulenkova, psychológ, gestalt terapeut, špecialista na prácu s krízovými situáciami a výživovým správaním. "Situácia sa často zhoršuje tým, že samotná žena, ktorá sa snaží zbaviť týchto extra kílov, úplne nerozumie, prečo to robí, a stanovuje pre seba chybné ciele." Nedostatok podpory od milovaných je ďalším negatívnym faktorom.

Čo robiť Premýšľajte nad tým, prečo strácate svoju váhu, a potom sa pokúste vysvetliť to svojim príbuzným. "Predbežne odhadnite, že odpoviete na ich otázky, pretože ich určite môžete predvídať," odporúča Alexander Gulenkov. "Pokúste sa udržať pokoj počas rozhovoru a používať jasný a presný jazyk."

Ak potrebujete súhlas príbuzných ešte pred stravou, zistite, do akej miery podporujú túto myšlienku: v konečnom dôsledku sa vaše predstavy o kráse môžu líšiť.

"Buďte priateľskí voči ľuďom okolo seba, v žiadnom prípade sa s nimi nerobte," odporúča psychológ Elena Afonina. "Pokus o dokázanie niečoho len odoberie vaše sily a povedie k zlyhaniu."

Začal sa vrátiť k predchádzajúcej váhe

Návrat k bežnému spôsobu života po strave, ženy zvyčajne začínajú znovu váhať, čo zdvojnásobuje ich frustráciu: napokon sa vynaložilo toľko úsilia. "Väčšina dievčat sa uvádza, že sa stala tenšou, sexikoušou, ľahšou a aktívnejšou," vysvetľuje psychológ Alexandra Gulenkova. - Nový orgán im však poskytuje nové príležitosti, ale ako s nimi zaobchádzať nie je vždy jasné. Ak sa žena znova zotaví, nie je ľahké urobiť druhý pokus. "

Čo robiť Nenastavujte si cieľ vážiť toľko kilogramov: dosiahnutie týchto čísel, riskujete, že budete relaxovať. "Ak chcete byť štíhlá, snažte sa správne jesť nie na diéty, ale každý deň," radí Natalia Fadeeva. - Oddelené jedlá pre každodenné a slávnostné, zvyknite si na fitnes ".

V snahe o ideálne telo často zabúdame na toto telo, aby sme ho milovali a počúvali. "Ak sa budete stravovať zvykom alebo pre spoločnosť, potom najlepšou stravou je naučiť sa počuť svoje telo pri jedle s potešením pomaly," hovorí Elena Afonina. "Takže si nevšimnete, ako budete viesť zdravý životný štýl."