Fitness víkend "LIVE!": Čínska gymnastika a kundalini joga

Jedná sa o dva dni v ústupe v blízkosti Moskvy, intenzívne kurzy Kundalini jogy a čínskej gymnastiky, prednášky, meditácie a jednoduchá ľudská komunikácia s inštruktormi. Neobvyklý spôsob, ako stráviť víkend, čo viedlo k neočakávaným výsledkom.

Prebudil som sa v temnej tme zo sprchy v ďalšej miestnosti. Prvá myšlienka - zveličenie. Cítim sa na hodiny - naopak, naopak. Kto, modliť sa, povedal, trvalo to, aby ste vstúpili do štvrtiny štyroch, ak môžete spať najmenej päťhodinovú hodinu ?! Po piatich začína Sadhana a predtým musíte urobiť ishnan - ľadovú trojminútovú sprchu. Raňajky nás osviežia za štyri hodiny, ceste z miestnosti do haly - pár minút. Zatiaľ čo som tak oškvŕňal spánkom, môj sused, náš inštruktor v kundalini jóga Lesha Merkulovová, sa prebudí. Vstáva a stomps, aby urobil ishnan. No, nakoniec ma nikto nebral na lano.

Ukázalo sa však, že je prekvapujúco ľahké vstať. Možno preto, že v bežnom živote sa v tejto chvíli ešte od piatku do soboty nepôjdem spať. Možno preto, že po ľahkej vegetariánskej večeri sme šli do postele asi desať. Možno preto, že od včerejška som nefajčil - tento prípad sa zdá byť zvlášť bezvýznamný. Ak je to tak, takmer celá skupina (15 z 18) sa bez problémov sťahuje do tréningovej sály. Päť ráno je najnovší čas na začiatok sadhany. Tak hovorí Lesha Merkulov. Pretože zatiaľ čo všetka príroda stále spí a vaša myseľ sa nezačína rozruchom, ranné mantre, meditácie a asány pomáhajú nadviazať priamy duševný styk s Bohom.

Mám komplikovaný vzťah s prvým a hlavne s druhým, ale pokúšam sa odhodiť svoj skepticizmus a počúvať, keď Lesha číta dlhú modlitbu v úžasnom jazyku. Potom spievame mantry, zoznámime sa s komplexom "Pozdrav k slnku", meditujem, dychové cvičenia a teraz som šťastne spieva takzvanú extáznu mantru a ranné slnko beží do vysokých okien. Sadhana končí bližšie k ôsmim, keď sa najzreteľnejšie osobne cítim nejaký pominuteľný vzťah s Bohom, ale veľmi špecifické vône jedla z kuchyne, kde sa pripravujú dvaja nepálskí šéfkuchári.

Úprimne povedané, nechápal som, čo to bolo. A necítil som nič zvláštneho. Ako by hádala moje myšlienky, jedna dievčina zo skupiny pri raňajkách sa sťažovala na Leshu: "Možno preto, že nerozumiem týmto slovám, ale necítil som žiadny účinok." "A aký účinok ste očakávali?" Opýtal sa. Naozaj, na čo sme čakali? "Nemali by ste si myslieť, že by ste sa mali okamžite zmeniť, stať sa lepšími a zdravšími," vysvetľuje Lyoša. - Keby si prišiel za to, neprišiel si tam. Kundalini joga nie je wellness ošetrenie. Toto je postup, ktorý vám pomôže pochopiť a odblokovať potenciál, ktorý máte. Aby ste skryli vaše skryté príležitosti. " Po takom miernom pokarhání sa cítite ako dieťa na kozmickej stanici, ktorá si myslí, že bol prinesený do hračkárskeho obchodu.

Medzitým je skupina Stas Rogachev vyťahovaná na raňajky. Musím povedať, že ich každodenná rutina je oveľa humánnejšia: spávajú až do raňajok, po rannej lekcii a prednáške na rozdiel od nás čakajú na obed.

V kundalini skupine, ráno spánok nahrádza sadhana, a obed je denné intenzívne obsadenie. Dve jedlá denne sú dosť pre človeka, hovorí Alexey. A dosť spať na pol hodiny denne. "Samozrejme, toto by malo byť zvláštny, veľmi hlboký spánok, len to môžu robiť yogíni. Jeden obyčajný človek má taký sen pár minút celú noc. " Samá Lesha poctivo pripúšťa, že až päť alebo šesť hodín dostanú dosť spánku.

A predsa napriek prísnemu plánu v skupine kundalínov sa ukázalo, že sú trikrát viac. Prvou lekciou od Stasu je artikulárna gymnastika. "Balenie" je akýmsi samo-masáž, keď sa zbiehate na tvár, hlavu a telo a zbavujete sa zvyškov spánku. Potom pracujte v pároch: jeden pomáha druhému roztiahnuť väzy. Nakoniec prvky čchi-kungu sú plynulé pohyby synchronizované s dýchaním, ktoré sa zvonku zdajú byť oveľa jednoduchšie, ako skutočne sú.

Medzitým, v skupine kundalíni, ranná prednáška hladko prenikla do meditácie. Tu musím povedať, že som nemohol meditovať ani raz v mojom živote, bez ohľadu na to, ako som sa snažil. Ak sedím v pohodlnej polohe, zatvorím oči a uvoľním sa buď zniím, alebo sa mi v hlave začína bláznivá večera s kúskami myšlienok, emócií a podráždenia seba samého. Rovnako ako všetci ľudia ako ľudia sedia tam s blaženými tvárami, jeden som trhal ako pavián. Toto sobotné ráno nebolo výnimkou - po celý čas som meditoval, skrútil som v hlave všetky nezmysly a to ma ešte viac zhoršilo.

Keď meditácia skončila, začala intenzívne. Skutočný význam tohto slova mi čoskoro prišiel. Jednoduché, zdanlivo známe veci z detstva: ležal na podlahe, nohy vystúpené o 30 stupňov a pod rytmickým orientálnym trance robili "nožnice" a "dych ohňa". A tak 10 minút bez prestávky. Alebo v tom istom rytme urobíme "bicykel", taktiež 10 minút, alebo sme v turečtine stretneme ruky, natiahneme kruhy vzduchom s našimi indexovými prstami s minimálnou amplitúdou a maximálnou rýchlosťou. A dýchať, dýchať, dýchať.

V druhej minúte svaly začínajú kňučať, potom horieť a teraz, keď sa už búrite bolesťami a uvoľníte ruky (nohy), Merkulov radostne kričí niečo ako: "Kamon-Kamon-Kamon, môžete! Nie si tvoja bolesť, nie si vôbec telo, nie tvoja myseľ a ani tvoja duša! "Na chvíľu vás táto nová myšlienka rozptyľuje, ale čoskoro sa znova objaví bolesť a podráždenie. A potom Merkulov kričí: "Posledná, najdôležitejšia minúta je ponechaná!" A vy si myslíte, že on, ten bastard, sedí so skríženými nohami a len sa pokúša, keď sa točí. A on: "Hlavná vec - poďme! Môžete kričať, dokonca prisahať, len držať na posledných 10 sekúnd! "

A nemyslíte, že nič a len vezmite do úvahy tie sekúnd, ktoré už dávno klesali a nenávidíte Merkulova, sadistu a seba, tento strop lemovaný stromom a každého, kto prišiel s týmto wellness a tento víkend, keď Napokon, cez spotené delirium, počujete: "Prestal ste dýchať, znížil ste nohy, vydychoval a ležal a sledoval vaše pocity."

A potom pochopíte. Presnejšie, chápete neskôr, a potom klamete a nakoniec, možno prvýkrát vo svojom živote nerozumiete nič a ani sa nemusíte pokúšať. Vaša hlava je úplne prázdna a ľahké sacharóza sa rozšíri nad telo. Už niekoľko miliónov krát ste počuli túto frázu na rôznych seminároch: "Sledujte tok vašich myšlienok a emócií bez pochýb, bez toho, aby ste sa ponorili do toho." Miliónykrát ste počuli a teraz, keď trpela hodinu a pol, ležali ste a hádajte, čo to môže znamenať. A môžete hádať, prečo boli v bezpečí drogových závislostí ošetrení v Jóga Clinic Marshak Kundalini. Oba Lesha a Sergey Litau a mnohí ďalší inštruktori práve týmto spôsobom prišli k kundalíni. Pretože pocity na prvej lekcii väčšinou pripomínajú narkotický zážitok, len znamením "plus" - bez problémov s telom a psychiky, ktoré sprevádzajú drogy.

Počas večere nie je nikoho, kto sa sťažuje na "žiadny účinok". Zdá sa, že všetci stále počúvajú svoje vlastné pocity. Presne to isté, zdá sa, sú chlapci zo skupiny čínskej gymnastiky. Po intenzívnom tréningu, v ktorom sa praktizujú prvky a väzy z bojových umení ("Qigong, Kon-Fu, Taichi sú jedno"), Stas dáva meditáciu: musíte psychicky nájsť každý vnútorný orgán, prezentovať všetky negatívne emócie, ktoré sa v ňom nahromadili silný výdych na jeho čistenie a naplnenie novým energetickým chi.

Nasledujúci deň sa všetko opakuje: v skupine kundalini joga - sadhana, prednáška, meditácia a intenzívne cvičenie v čínskej gymnastike - ranné zahrievanie, intenzívne cvičenie s meditáciou a prednáškou. Vo všeobecnosti nie je sekvencia taká dôležitá. Tak či onak, Stas a Lesha komunikujú so svojimi študentmi od rána do neskorého večera, striedajúc teóriu s praxou, kombinujúc dýchanie s dynamickými.

Ak ste boli najmenej trikrát skeptickí, fyzik a tvrdohlavý materialista, druhý deň nevedomky už usilovne vdychujete energiu qi pozdĺž predného kanála a nahradíte hnev za radosť v pečeni, hrubosť pre úprimnosť v srdci a zvedavosť pre spravodlivosť v slezine. Študovali ste anatómiu a fyziológiu už mnoho rokov, ale teraz sa vám zdá byť prirodzené, aby ste sa usmievali a povedali "ďakujem vám" svojim vnútorným orgánom. A celý váš materializmus to neodporuje.

A hoci celé telo trpí nezvyčajným správaním, ale nemožno sa vyrovnať s "dychom ohňa", stále sa pokúšate dostať do všetkých troch tried (ráno, popoludní a večer) av oboch skupinách. Ospravedlňujete sa, že stačí spraviť správu, ale správa samozrejme nemá nič spoločné s tým. A vy, ako rozumný človek, nehovorte o svojej skúsenosti v spojení s absolútnou duševnou komunikáciou s Bohom, s čistením energie a inými hlasnými slovami, ktoré naši inštruktori veľkoryso vylejú. Avšak ste detinský depresívny, keď sa náhle zatvárajú dvere áut a všetci odchádzajú. A pozeráte sa na majiteľa tohto ústupu - smiešneho Nepálu Krišnu a po celom ceste si napíšete zámienky, pod ktorými sa prídete na túto udalosť nabudúce. Pospěšte si.