Osobné hranice: ako ich brániť

Zvyčajne si pamätáme na ochranu osobných hraníc, keď ich niekto už dôkladne porušil - nepríjemnú otázku, nepríjemnú žiadosť, prudkú poznámku. Obhajovať ich je ťažké, ale nevyhnutné. Zdieľam recepty, ktoré mi pomohli.

V prvom rade mi pripomenul známy psychológ: nastavenie osobných hraníc je viacstupňový proces. Vyžaduje si zvládnutie viacerých zručností: budete sa musieť naučiť povedať "nie", otvorene vyjadriť svoje myšlienky, správne odpovedať na kritiku a odlíšiť ju od nekonštruktívnych obvinení. Vo všeobecnosti môže byť ochrana osobných hraníc rozdelená do niekoľkých etáp:

Znalosť osobných hraníc

Po prvé, musíme určiť, ktoré slová a činy vo vzťahu k sebe sme pripravení tolerovať a ktoré nie. Psychológovia zvyčajne odporúčajú robiť to samé v uvoľnenej atmosfére (a nie počas škandálu, keď hranica už bola porušená).

Určenie osobných hraníc

Bez ohľadu na vaše požiadavky voči ostatným ("Nehovor mi to tak", "Nechcem to viac - to ma bolí"), je dôležité, aby sme to posunuli dopredu s ohľadom na niektoré pravidlá.

* V situácii pokojnej komunikácie (a nie počas konfliktu). Snažte sa vyvolať svoj rozhovor ako diplomatické rokovania (skôr ako jednostranné obvinenia z porušovania pravidiel).

* Požiadavky na dávkovanie. Pre jeden "akt vyjednávania", predložiť nie viac ako jednu požiadavku, inak pravdepodobnosť úspešného splnenia vašich podmienok bude mať tendenciu k nule. "Keď sa zdá, že konkrétna téma (alebo osoba) je pre nás obzvlášť náročná, nezabudnite, že krok-krokom je" dva kroky ". Pokúste sa mať na pamäti, že budete mať aspoň dve rozhovory alebo sériu konverzácií na označenie hraníc, "hovorí Harriet Lerner, psychoterapeut a autor bestselleru "Všetko je ťažké: ako zachrániť vzťah, ak ste nahnevaní, urazení alebo v zúfalstve."