Ako sa Svetlana Abu-Hardan stala učiteľom brušného tanca

Hovorí sa, že učitelia sa nestanú, že sa narodili. Neprišiel som na tanečné učenie ihneď, ale teraz, keď sa pozerám späť, chápem, že všetko bolo predurčené ako dieťa.

Po prvýkrát v úlohe učiteľa som mala 13 rokov. Už som mal veľkú tanečnú skúsenosť, pretože od päťročného štúdia som študoval choreografiu a ruské ľudové tance a moja učiteľka tanečného umenia mi poverená vyškoliť šesťročných. Deti ukázali dobré výsledky a tešili sa z mojej hodiny.

Približne v rovnakom čase som mal skúsenosti s individuálnymi ponaučeniami. Sedemročný študent prišiel do môjho domu, aby sa naučil nový rok tanec. Šili sme kostým, pripravili sme vynikajúcu produkciu, dievča dobre hrálo a potešilo sa ako jej rodičia.

Avšak potom si nedokážem predstaviť, že by som sa stal učiteľom. Ale rozhodne som pochopil: nemôžem žiť bez tanca. Od 15 rokov som už vyučoval spoločenské tance a choreografiu v troch školách a jednej súkromnej materskej škole. Nebolo to jednoduché, ale vždy som mal čas a tešil sa z práce. Samozrejme, niekedy som chcel bezstarostný život, rovnako ako moje priateľky, ale svoju prácu som veľmi milovala a nebolo to zanechané. Navyše, vďaka výučbe som sa mohol bez pomoci rodičov podporiť.

V tom čase sa konečne stala populárna v Rusku, začala som sa zaujímať o ňu a šla som sa študovať na Ruskej federácii aerobiku pre fitness. Teória bola jednoduchá, ale prax - naopak. Museli sme túto techniku ​​postupovať dlhú dobu a po tanci bolo tiež veľmi ťažké vzdať sa milosti v prospech rigidity. Učil som klasickú, silnú a stepnú aerobiku, fitball. Avšak duša požiadala o tanec a postupne som prešiel na tanečnú aerobiku, paralelne som sa naučil byť inštruktorom Iyengar yoga. Dokázal som používať túto techniku ​​až do ôsmeho mesiaca tehotenstva!

Pracoval som ako inštruktor fitness už šesť rokov. Keď sa tiež začalo považovať brušné tance za fitness disciplínu, išla som do triedy a rozhodla sa to skúsiť týmto smerom: niečo uviedlo, že to bolo moje! Ale žiadny z inštruktorov mi nedokázal odpovedať na veľa dôležitých otázok: ako sa toto alebo toto hnutie narodilo, aké svaly fungujú, prečo sa potrebujete pohybovať týmto spôsobom a nie inak. Prostredníctvom internetu som v tej dobe našiel najlepšieho učiteľa na brušný tanec, zaregistroval som sa na svoje osobné hodiny, ale bohužiaľ som nikdy nedostal odpovede na moje otázky. Farebná a krásna žena, brušný tanec, moja učiteľka si vybrala a vzdávala hold móde. Neuznal som ju, ale potrebujem viac informácií. A čoskoro som sa stretol s učiteľom, ktorý bol schopný uspokojiť môj záujem, - Alla Zhanataeva.

Pri pohľade na môj tanec v prvej hodine povedala Alla Kaplanovna, že nič neviem, nič neviem a všetko, čo som učil, bolo zlé. Samozrejme, rekvalifikácia nebola ľahká, ale jednak som bojovník, a po druhé, vážim si ľudí, ktorí hovoria pravdu a rešpektujú svoju prácu. Opustila som fitness a začala pretrvávať v brušnom tanci. Pre mňa sa stal umenie. Strávil som niekoľko hodín denne s každým pohybom. Pokračovala v práci intenzívnejšie po narodení svojho syna.

Keď som sa pripravoval na učenie, myslela som veľa o tom, ako urobiť moje lekcie čo najprístupnejšie. Pochopil som, že budem potrebovať obrovskú trpezlivosť, aby som spolupracoval s ľuďmi. Musel som "vyriešiť" každého študenta a predtým som cítil svoju zodpovednosť pred všetkými.

Príslušný a múdry učiteľ by mal svojmu študentovi pomôcť, bez ohľadu na to, čo je - zlepšiť jeho zdravie, zbaviť sa komplexov alebo len nájsť pokoj. Po 11 rokoch pracoval som vo fitness centre a uvedomil som si, že ľudia často chodia pracovať nie kvôli krásnej osobnosti, ale vrátiť niečo strateného alebo dlho zabudnuté do svojho života. A pre mňa ako učiteľa sú žhavé oči žiakov najdôležitejšie. K akejkoľvek práci treba pristupovať s dušou!

Užitočné odkazy

Video stretnutia "Belly Dance for Beginners" s Svetlana Abu-Hardan, "Belly Dance" a majstrovskou triedou Alexey Ryaboshapki vo fitness video knižnici klubu "ALIVE!".