Mandala

Názov je preložený zo Sanskritu ako "kruh", "disk". Moderní psychológovia prijali techniku ​​vytvárania mandaliek vďaka svojim meditačným vlastnostiam.

Mandala môže slúžiť ako mapa vesmíru ako zvláštny model makro- alebo mikrokozmu a plán megalitických štruktúr (prehistorické štruktúry z veľkých kamenných blokov - dolmens, Stonehenge atď.) A čarovný vzor. A dokonca splniť všetky tieto ciele v rovnakom čase.

Klasická štruktúra Mandaly je vonkajší kruh, v ktorom je námestie napísané iným kruhom vnútri. Stred vnútorného kruhu je srdcom mandaly, zvyčajne obsahuje obrázok alebo symbol. Strany námestia symbolizujú štyri strany sveta, z ktorých každý zodpovedá strážnemu božstvu (Lokapala): Kubera (sever), Indra (východ), Varuna (západ), Yama (juh).

Mandala môže byť dvojdimenzionálna (vyrobená s farbami, viacfarebný piesok vyšívaný závitmi) alebo trojrozmerná, ako napríklad najväčšia budhistická pamiatka na Zemi - Borobudur (ostrov Java, Indonézia, IX storočie), ktorého materiálom bol kameň.

Keď budhistickí mnísi zostavujú mandalu, meditujú samy o sebe a osvietia veriacich, ktorí pozorujú tento proces. Niekoľkokrát sa podobná akcia uskutočnila v múzeu Nicholas Roerich v Moskve. Vytvorenie mandaly pokračuje najmenej týždeň av posledný deň je nevyhnutne zničené, aby sa posilnila jedným z hlavných budhistických postulátov o nekonštantnosti všetkých vecí. Počas rituálu je mandala domovom božských bytostí, o ktorých sa žiada, aby vyšli posledný deň.

V sekulárnom svete mandala našla svoje miesto v psychoterapii ako metódu identifikácie a prekonávania základných problémov jednotlivca. Objavil sa aj termín mandaloterapia. Tu sa používajú náboženské významy mandaly (koncentrácia a prekonanie vnútorného chaosu) ako pomocný faktor.

Podstata metódy spočíva v tom, že v priebehu umelecko-meditačnej praxe vytvárania vlastnej mandaly človek nevedomky prichádza do kontaktu s jeho podstatou: skrytá úzkosť sa objaví na povrchu a prezentuje sa pánovi a psychológovi.

Po prvé, terapeut používa mandalu na diagnostikovanie stavu klienta: umelo vytvorený obraz okamžite odhaľuje určitý emocionálny plátok. Mechanizmus práce s kresbou je nasledovný: je "čítaný" (analyzujú existujúci konflikt), potom farbia požadované zmeny alebo ich úplne pretláčajú. Toto je nevyhnutné pre vedomé rozhodnutie zmeniť niečo, aby sa dostalo do podvedomia. Najdôležitejšou nuansou je presná interpretácia mandaly zo strany skúseného odborníka.

Mandala sa používa aj ako metóda práce so snami. Ph.D., svetoznámy vedec v oblasti snov, Patricia Garfieldová (Patricia Garfieldová) vo svojej knihe Cesta k blaženosti vás naučí pracovať s podvedomím, učiac sa jazyk snov. Po prvé, začnete uchovávať senný denník, v ktorom zaznamenávate a zoradíte rôzne kategórie obrázkov (desivé, pomocníkov atď.) A naučte sa zapamätať si potrebné detaily a potom ich preneste do osobnej sen mandaly.

Garfield vo svojej knihe vysvetľuje svoj účel takto: "Jung nám povedal, že neexistuje žiadny lineárny vývoj, ale len gyre" I. " Rozpoznávame obrazy, ktoré sú charakteristické pre vaše sny, prezentujú ich vo viditeľnej forme a ukladajú ich na mandalu, nevyjadrujete sa len v umeleckej tvorbe. V podstate sa znovu vytváraš sám seba, obraz podľa obrazu, farbu podľa farby - až kým sa tvoje pravé ja nestane jeho tvarom. "

Adeptov po cestovaní nad štandardné vnímanie tiež čerpať mandaly. Najprv im pomáha sústrediť svoju pozornosť a zapamätať si obrázky, ktoré videli počas skúsenosti. Po druhé, uvoľňujú a vrátia sa k každodennej realite. Vytvorenie mandaly sa dá nazvať jedným zo spôsobov.

Pozrite si video: Blastoyz - Mandala (Február 2020).