Ako si vybrať bicykel

Tento príspevok sa venuje každému, kto plánuje kúpiť nový bicykel. Zistil som nezávislých remeselníkov, ktorí vysvetlili, ako si vybrať ten najlepší bicykel, aby sa nepreplatili a ktoré bicykle sú vhodné pre rôznych ľudí.

V mojom subjektívnom hodnotení inžinierskych výsledkov sa bicykel umiestňuje na druhom mieste - hneď za kolesom. Uvedomil som si to pred tromi rokmi, keď som sa po 20-ročnom prestávke posadil na vedenie a počas niekoľkých jarných týždňov pomaly cestoval okolo polovice Krymu. A potom, keď žil rok a pol v americkej púšti, kde neboli žiadne autobusy ani taxíky. A teraz, v mojej vlasti, moja láska k bicyklovaniu rastie každý deň s dobrou rýchlosťou po hustých dopravných zápchach. Rozhodnite sa pre seba: cesta z práce do domu metrom trvá pol hodinu, autom - od štvrtej hodiny až do nekonečna, bicyklom - stála 17 minút.

Ak vy, ako ja, plánujete tento rok kúpiť si bicykel, zdieľam stratégiu, ktorú mi povedali odborníci na bezplatné bicykle, ktorí sa nenachádzali v prestížnom výrobcovi.

Účel

Prvá vec, ktorú potrebujete pochopiť o sebe a vašej budúcej akvizícii, je dôvod, prečo to potrebujete. Cieľové bicykle sú rozdelené nasledovne.

BMX (bicykel motocross) - detský vzhľad, s mimoriadne silnými manévrovateľnými kolesami. Boli vyvinuté v 70-tych rokoch v Amerike špeciálne pre dospievajúcich, aby robili akrobatické kúsky a jazdiť po meste (rovno) a skladby (špina). Ak nemáte v pláne obliecť sa pred chlapcami, neváhajte prejsť na ďalšiu vitrínu.

Hora (MTB, horský kolo) - najrozsiahlejšia kategória, v ktorej existujú modely pre jazdu v teréne: zjazd - zjazd na svahoch (modely s dvoma príveskami); pokus - preteky s prekážkami (najmä silné a ľahké modely); freeride - zostup na ceste (dvuhpodvesnye model s veľkou vidlicou cestou); cross country - vysokorýchlostné jazdy v neupravenom teréne (svetelné rámy, dobré tlmenie nárazov); nakoniec modely všetko horský - vhodné pre bežky a freeridy.

To všetko sú profesionálne modely, ktoré nenaznačujú toľko aktívny oddych ako extrémny šport. Pokiaľ ide o funkčnosť a ceny - dobré špecializované bicykle začínajú na 30 tisíc rubľov. Ich lacné možnosti nie sú k ničomu kúpiť: v extrémnych podmienkach sa na nich nemôžete spoliehať, a v meste kvalitnejšie cestné bicykle sú vhodnejšie pre tie isté peniaze.

- je humánnejšia, v zmysle modelu naostreného obyčajným človekom. Môžu jazdiť po meste a na ľahkom teréne.

Cestné bicykle - Meno hovorí samo za seba. Je to pracovníci v cestnej premávke, mestské krížniky a sekery.

Cestné bicykle (veľké kolesá, zakrivený volant, tenké pneumatiky, rúrky) sú navrhnuté pre čo najrýchlejšiu jazdu na hladkých cestách. Je to docela vhodné pre mesto, ale ak chcete skákať na obrubníky alebo nie ste fanúšikom korčuľovania, sklonil sa pri troch úmrtiach, potom hľadajte niečo jednoduchšie.

Napríklad turistické bicykle - turné - s veľkými kolesami, silným rámom a nosičom batožiny, určený pre jednodňové cesty na jednoduchých trasách.

Mestské bicykle (predĺžené krídla, široké mäkké sedlo, kufor, veľké kolesá) - najpohodlnejšie a najlacnejšie bicykle.

krížniky - klasické, často veterné bicykle s hladkým obrysom. Tieto príbehy pre príjemné jazdenie v parkoch a bulvároch sú často ozdobené rôznymi ozdobami alebo maľované v neobvyklých farbách.

konečne, rastabayki alebo sekačky - najobľúbenejšie bicykle pre bezstarostné prechádzky po meste. Nie sú akceptované a nemožno vyvinúť veľkú rýchlosť. Ručné práce, skryté tvary, chrbty, podrúčky, stereos, zrkadlá, dúhové lúče - všetky tieto bicykle sú navrhnuté tak, aby okoloidúci zložili krk a svojich priateľov závidieť. Mimochodom, v bežných predajniach bicyklov sa zriedka nájdu choppery - kúpia sa z rúk samotných tvorcov.

Výber zo všetkého vyššie uvedeného, ​​hlavnou vecou je byť veľmi úprimný so sebou, aby ste nepreplatili za zbytočné funkcie. Sergej Kurlovich, cyklista s 12-ročnými skúsenosťami: "Existuje princíp negatívneho výberu - pochopiť, že nepotrebujete. Polovica ľudí, ktorí snívajú o horských bicykloch, potrebuje skutočne mesto. Na mesto, mimochodom, jazdí po celej Európe a Amerike. Moderné horské bicykle sú potrebné práve v mimoriadne náročných podmienkach. Pre mesto je vhodnejšie cestné vedenie - je to pohodlnejšie, ľahšie a lacnejšie. A MTB v meste je často potrebné pre ponta, hovoria, že mám horský bicykel, som v pohode. Pre to veľa a trikrát zaplatiť. "

Cena a značka

Prvá vec, ktorú internetové obchody naznačujú pri výbere motocykla, je značka. Toto je prvý nezmysel, ktorý môžeme urobiť. Boris Girs, cyklista a majster na bicykli s 15-ročnými skúsenosťami: "Vela rôznych značiek sa v skutočnosti líši len v rámci. Všetko ostatné - ráfiky a fotoaparáty, vidly, posúvače a iné prílohy - sú vykonávané inými a tieto ostatné môžu byť spočítané na prstoch. Takže oveľa dôležitejšia je kvalita príloh a zloženie rámu ako meno na ráme. V mnohých ohľadoch, výber značky závisí od vašich myšlienok o kráse a túžbe minúť peniaze, a nie o kvalite bicykla. "

"Situácia je teraz zložitá s pečiatkami," potvrdil mi Sergey Kurlovich jeho slová. - Pre osobu, ktorá bude niekedy jazdiť cez Sokolniki a valí do Krymu niekoľkokrát, rozdiel je v rozpätí 18-30 tisíc rubľov. a 8-10 veľkých značiek nie sú vôbec. Nákup bicyklov Trek, Cannondale, Gary Fisher, GT a niektoré ďalšie, zrejme preplatíte za značku, ak to stojí menej ako 40 tisíc rubľov. Áno, v profesionálnej triede v skutočnosti nie je nič lepšie ako tieto firmy. A tam zaplatíte šťastie za jedinečnú kvalitu. A kupujete modely strednej triedy od strmých výrobcov, kupujete viac mena a pokryjete marketingové náklady spoločnosti. "

V kategórii 16 - 30 tisíc rubľov. pre stredne veľkých výrobcov budú prílohy lepšie za to isté peniaze. Len preto, že ich meno na ráme je lacnejšie. Menej propagované značky sú napríklad Merida, Giant, Atom, Norco.

Podľa prieskumu na mieste populárneho online obchodu s bicyklami sú najobľúbenejšie značky Merida (21% predajov), Stels (15%), Cube (14%), Trek (6%), Giant (5% ). Súčasne populárne - neznamená to dobré. Napríklad tí istí pracovníci spoločnosti Stels oveľa nižšie ako Merida, hoci v hodnotení o popularite stoja vedľa seba.

Mimochodom, nemali by ste mať ilúzie o krajine pôvodu. Všetko, čo je lacnejšie ako 30-40 tisíc rubľov, vyrobené v Číne alebo na Taiwane.

Cena a kvalita

Tu vzniká rozumná otázka: či kvalita bicykla závisí vo veľkej miere na prílohách, ako to má byť? Ako pochopiť tieto posúvače, spínače, zástrčky, zástrčky a tucet ďalších komponentov?

Je to oveľa jednoduchšie, ako sa môže zdať. Sledujeme rýchlostné spínače: čím vyššia je ich trieda, tým lepšie sú všetky ostatné veci. V tabuľke v poradí zvyšovania kvality sú uvedené triedy prepínania dvoch firiem, ktoré sa nachádzajú na ruskom trhu: Shimano a SRAM.

Výrobca ShimanoVýrobca SRAM
Tourney (najjednoduchšie)TRXX (najjednoduchšie)
Acera alebo altus3,0 MRX
AlivioX.4
DeoreX.5
Deore SLXX.7
Deore xtX.9
XTR (najlepšie na riadku)X.0 (najlepšie v riadku)

Rozdiel je v tom, že XT prepínač bude ako nový v ôsmich rokoch a Acera sa môže po niekoľkých ročných obdobiach zmeniť. Ak aktívne jazdíte osem mesiacov v roku, vezmite si bicykel so spätným vypínačom LX alebo vyšším, a to len v lete a iba cez víkendy, stačí Alivio.

Pokiaľ ide o rámček, my, neprofesionáli, stačí zamerať sa na svoju váhu a nezaoberať sa so zliatinami. "Rozdiel v hmotnosti bicyklov za 22 tisíc rubľov. a napríklad 37 tisíc - len asi 1,5 - 2 kg, - vysvetlil mi Sergej Kurlovich. - To je bicykel pre 22 tisíc rubľov. - To je asi 14 kg, a pre 37 tisíc rubľov. - možno 12,5 kg. A potom cena rastie exponenciálne: hora vedie 11 kg bude stáť okolo 45 tisíc, 10 kg - 65 tisíc, a 9 kg - pod 100 tisíc rubľov. "

Vynáša sa nasledujúci vzorec na výber bicykla pre milovníkov: určiť typ bicykla; určiť rozpočet - 20 tisíc rubľov. viac ako dosť aj pre pokročilých amatérov; nájdite dostatočne ľahký (približne 14 kg) model s prídavnými zariadeniami na úrovni LX a bez toho, aby ste venovali zvláštnu pozornosť strmosti značky, jazďte šťastne.

Ak nie ste pripravení platiť takéto peniaze, dávajte pozor na mestské a turistické bicykle - sú a priori lacnejšie ako horské bicykle. Ak ste pripravení minúť viac ako 20 tisíc rubľov, ale menej ako 37-40 tisíc rubľov, buďte obozretní, nehazujte svoje peniaze preč. Ak zúfalo potrebujete profesionálny horský bicykel a môžete si to dovoliť, nezabudnite si kúpiť mocný reťaz mopedu (bicyklovské bicykle sú rezané takmer so záhradnými nožmi).

Bicykle a ich ľudia

Pozrite si video: Ako si vybrať bicykel (Február 2020).