Vata dosha

"Všetko, čo sa pohybuje v tele, sa pohybuje kvôli vata dosha, čo je typ práne. Všetky choroby tela idú z vata-dosha, a preto liečba všetkých chorôb začína vyrovnávaním vata-dosha. " "Ashtanga Sangraha", 19: 2, trans. Mathura Mandal das.

Vata je najaktívnejšia z troch hlavných ayurvédskych látok, tzv. Doshas.

Vata sa tvorí v tenkom čreve, prepravuje sa plynom, s ktorými sa (a prostredníctvom svalovej aktivity) vylučuje z tela. Hlavné miesto akumulácie vaty je v dolnej časti brucha. Vata-dosha kontroluje dýchanie, pohyb, krvný a lymfatický obeh, prenos nervových impulzov, vylučovanie odpadu (malé).

Dominuje to prvky Air a Ether. Iné meno pre vata-doshi je vayu (vietor). V stave rovnováhy sa táto dosha prejavuje ako praňa - čistá životná energia získaná zo vzduchu.

Podľa Ayurvédskych charakteristík je vata dosha, na rozdiel od pitty, suchá, studená, ľahká, drsná, tenká a pohyblivá. To znamená, že ak bavlna nie je v rovnováhe, osoba vysušuje a hrubá pokožka, ruky a nohy sú chladné, potešenie sa znižuje, úbytok hmotnosti a úzkosť zvyšuje. Posilnenie vlny v tele prispieva k chladnému veternému počasiu a jedlu s prevahou ostrých, trpkých a sťahujúcich chutí. Typické ochorenia spôsobené zvýšením dávky: artritída, nespavosť, ischias, ochorenie obličiek, zápcha, vyčerpanie, menštruačné poruchy, migréna, kŕče, neuralgia, asténia, tromboflebitída, reumatizmus, impotencia. Prostriedky na stabilizáciu vata-dosha: teplo, zvyšok, zlepšená výživa, výrobky a lieky (drogy) s prevahou sladkých, slaných a kyslých chutí.

Rovnako ako ostatné doshas, ​​bavlna má päť vlákien, z ktorých každý ovplyvňuje vlastný sektor. Tieto časti vlny sa nazývajú vayu (vietor). Príznaky nadmernej amplifikácie dávok uvedených v tabuľke niekedy vymiznú po odstránení príčin nerovnováhy tejto dávky a aplikácia všeobecných metód na jej stabilizáciu zmizne. Ak sa odchýlky vata-dosha objavia pravidelne a neprechádzajú po všeobecnej stabilizačnej terapii, potrebujete liečbu pod dohľadom lekára.

Vata-dosha - dosha starších ľudí. Bez ohľadu na typ prakriti (konštitúcia tela, ktorá je určená dominantným v určitom organizme dosha), vata-dosha je najaktívnejšia u ľudí starších ako 60 rokov.

[wtab id = "2"]

Pozrite si video: All About the Vata Dosha Mind-Body Type in Ayurveda (November 2019).