Jesenná slezina a depresia: aký je rozdiel?

Začali ste si všimnúť, že ráno sa dostanete do mimoriadne zmätenej nálady? Nie je žiadna sila, žiadna túžba pracovať a zdá sa, že na vás nie je nič dobré v budúcnosti? Možno váš stav - len reakcia tela na redukciu svetla. Ale čo keď sa za jesenným pádom ukrýva ťažké a nebezpečné emocionálne zrútenie? Od odborníka sa dozvedeli, ako rozlíšiť depresiu od sezónnych bluesov.

Jesenná slezina a depresia: aký je rozdiel?

Začali ste si všimnúť, že ráno sa dostanete do mimoriadne zmätenej nálady? Nie je žiadna sila, žiadna túžba pracovať a zdá sa, že na vás nie je nič dobré v budúcnosti? Možno váš stav - len reakcia tela na redukciu svetla. Ale čo keď sa za jesenným pádom ukrýva ťažké a nebezpečné emocionálne zrútenie? Od odborníka sa dozvedeli, ako rozlíšiť depresiu od sezónnych bluesov.

Slovo "depresia" sa v našom každodennom živote stalo tak pevným, že sme pripravení odpísať akýkoľvek náš stav - lenivosť, únava alebo smútok kvôli hádke s blízkym. Preto sa hodnota skutočnej klinickej depresie často znehodnocuje. Mnohí z nás si mylne myslia, že táto diagnóza je o zlej nálade a že stačí, aby sa "spojili", "vytiahli spolu" alebo "majú dobrý odpočinok" a prechádza sama. "V skutočnosti je klinická depresia extrémne vážnou a dokonca život ohrozujúcou poruchou emocionálnej sféry, ktorá je veľmi dôležitá na to, aby bola schopná rozpoznať v čase," poznamenáva klinická psychológ Alice Galati.

Ako rozoznať smutnú náladu od depresie?

Trvanie štátu. "Ak zlá nálada, apatia a letargia nezmiznú po dobu najmenej dvoch týždňov, s najväčšou pravdepodobnosťou to je depresia," hovorí expert. Ak na jeseň príležitostne smutné (napríklad ráno v pracovných dňoch, keď prší, s prudkou zmenou počasia), ale tento stav prechádza, potom je to pravdepodobne len blues.

Stupeň vplyvu na váš život. "V prípade blues, aj napriek smútku a nedostatku energie, stále sa dostanete do práce, dajte make-up, premýšľať, čo nosiť. Vo vašom živote sú záujmy, záľuby, vzťahy, niečo chcete. Ak hovoríme o depresii, doslova vás žerie zvnútra a postihuje všetky sféry života. Potreba chodiť do práce, komunikovať s ostatnými, dokonca jesť - to všetko vyzerá ohromujúco a zaťažuje. S depresiou v živote neexistujú záujmy, žiadne túžby alebo zmysluplné vzťahy s ostatnými. Chcem len ležať v posteli celý deň a nevidím nikoho, "vysvetľuje psychológ.

Sebaúcta. V prípade blues je pravdepodobné, že budete častejšie naštvaný na niečo, kto sa pokúša o nejaké chyby, ale tieto podmienky vznikajú z niektorých konkrétnych dôvodov. A ak náhle, naopak, chvália vás, urobte kompliment, potom sa v tomto okamihu zlepší sebavedomie. "Keď je človek deprimovaný, neustále cíti pocit podradnosti, bezcennosti, viny. Táto podmienka sa vyskytuje bez akýchkoľvek objektívnych dôvodov a nezmení sa, aj keď všetko okolo hovorí opak - úspech, úspech, chvála, "komentuje Alisa Galati.

Príležitosť sa baviť. S bluesom si stále môžete vychutnať. "Áno, možno, keď ste smutní, nechcete ísť na hlučné večierky alebo do telocvične. Ale tu si naleješ nejaké horúce kakao, sadni si, aby si sledoval tvoj obľúbený televízny seriál, a stane sa to trochu lepšie, "komentuje psychológ. Ak máte depresiu, všetko, čo prinášalo radosť, "nefunguje" už. "Ani kakao ani televízne programy nie sú príjemnejšie. Sexuálna príťažlivosť, túžba po niečom, čo sa bude snažiť, robiť plány, zmizne, "poznamenal expert.

Hodnotenie budúcich vyhliadok. Podľa odborníka sa slezina považuje za niečo dočasné. "Aj keď je pre vás ťažké a depresívne, chápete, že to bude niekedy prechádzať - s prvým snehom, sviatkami atď. Aj napriek tomu ste optimistická v budúcnosti, dúfajúc na niečo, "vysvetľuje Alisa Galati. S depresiou naopak máte pretrvávajúci pocit - "to bude vždy tak zlé", "pred mnou nič nečaká".

Performance. Keď ste v depresii, môžete pracovať ako produktívne ako kedykoľvek predtým. Smútok a túžba nevedú k zhoršeniu pamäti, pozornosti. "Depresia často vedie k tomu, že začnete pracovať oveľa horšie - ťažko sa sústreďujete, myšlienky tečú pomalšie ako zvyčajne, spomaľujete, dokonca aj najjednoduchšie riešenia sú veľmi ťažké," vysvetľuje expert.

Spánok. Spravodlivosť na jeseň nevedie k poruchám spánku. Depresia je zriedka bez nich. Táto emocionálna porucha vedie buď k nespavosti, alebo naopak k zvýšeniu ospalosti, keď spíte 14-16 hodín a cítite sa stále unavení.

Je možné zvládnuť zlú náladu?

Ak máte len sezónny blues, potom áno, môžete s nimi zaobchádzať sami. Na to stačí vytvoriť režim spánku, jesť správne, chodiť viac na čerstvom vzduchu, komunikovať s príjemnými ľuďmi, často robiť to, čo sa vám páči, "hovorí špecialista. Avšak v prípade depresie nie sú veci tak jednoduché. "Áno, veľa ľudí vám poradí, aby ste urobili všetko rovnako ako s blues: chodiť, spať, premýšľať o dobrom. Ale to všetko vám nepomôže. Naopak, neúspešné pokusy ľudí, aby sa vyrovnali s depresiou, často vedú k ešte väčšiemu zúfalstvu a myšlienkam v štýle "som slabý", "stratený", atď. Pamätajte, že depresia je choroba, a preto vám z nej môže uvoľniť iba psychiatr. Pomocou špeciálnych liekov - antidepresív alebo stabilizátorov nálady, "zdôrazňuje Alice Galati.

A čo sa stane, ak nebudete liečiť depresiu?

Ako ste možno uhádli, jesenné blues - dočasný stav. Najčastejšie prechádza sama o sebe a nezhoršuje kvalitu nášho života. Ak však nemáte liečenie depresie, môže to mať najväčšie katastrofálne dôsledky. "Bohužiaľ, ak bude ponechaná neliečená, táto emočná porucha bude rásť, otravuje život človeka každý deň. A v najvážnejších prípadoch môže depresia ukončiť samovraždu - v určitom okamihu sa človek jednoducho unaví utrpením a rozhodne sa urobiť tento zúfalý krok. Je dôležité pochopiť, že v období depresie postupne rozvíjame tunelové vnímanie okolia: vidíme len našu bolesť a ani nepochopíme, čo by mohlo byť iné. Preto čím skôr zistíte, že prejavujete príznaky depresie a vidíte lekára, tým lepšie, "vysvetľuje psychológ.