Ako si vybrať šťavu

Samozrejme, domáce čerstvé stlačené pomarančové šťavy na raňajky je neporovnateľne lepšie ako zabalené. Ale v obchode si môžete kúpiť kvalitný džús - stačí vedieť, ako si to vybrať.

Teoreticky je ovocná alebo zeleninová šťava takmer najzdravší produkt v obchode. Zákon zakazuje pridávanie akýchkoľvek konzervačných látok, príchutí, farbív.

V praxi sa však šťavy v obchode značne líšia v kvalite a stupni prirodzenosti. Alexander Kolesnov, vedúci výskumník na moskovskej Štátnej univerzite potravinárskej výroby (MGUPP) mi pomohol pochopiť. Po mnoho rokov skúma šťavy a džúsy a dnes je jedným z mála odborníkov v tejto oblasti. Takže ktorá šťava si vyberiete?

Priame stlačenie alebo oprava

Väčšina džúsov v obchode má zvyčajne nápis "obnovený" alebo "vyrobený z koncentrovanej šťavy". Dokonca aj vtedy, keď je na ňom vytlačený iný, "100% Juice", nestláčajte sa sami - to je len reklama. Vďaka opakovanému tepelnému ošetreniu sa množstvo vitamínov a minerálov v tejto šťave značne znižuje.

Ak chcete kúpiť aspoň nejaký užitočný produkt - pozrite sa na značku "šťava priamej extrakcie." Takáto šťava sa získava z čerstvo zozbieraného ovocia / zeleniny mechanickým lisovaním, prechádza pasterizáciou (rýchle zahrievanie a chladenie, takže sa mikroorganizmy nedostanú do šťavy a nezkazia) a zachovávajú jej prospešné vlastnosti.

Výsledky laboratórneho porovnania obnovenej hroznovej šťavy, hroznovej šťavy priamej extrakcie a čerstvého stlačenia odrádzajú, tak veľký je rozdiel v zložení. Rekonštituovaná šťava obsahuje najmenej živiny.

Okrem toho sa vďaka vystaveniu vysokým teplotám a / alebo dlhodobému skladovaniu vytvára extrémne nežiaduca látka v šťave - 5-hydroxymetylfurfural (medzinárodný názov - hydroxymetylfurfural). Má karcinogénne vlastnosti.

"5-Hydroxymetylfurfural vzniká pri zahrievaní akéhokoľvek produktu vrátane priameho lisovaného džúsu, ale jeho množstvo závisí od intenzity a frekvencie vykurovania," vysvetľuje Alexander Kolesnov. "V čerstvo stlačenej šťave chýba 5-hydroxymetylfurfural, pretože tento produkt nie je vystavený tepelnému spracovaniu."

V Európe je obsah 5-hydroxymetylfurfuralu v šťave prísne regulovaný: existuje miera, ktorá sa neodporúča prekročiť. Súčasne platí pre šťavy z rôznych surovín rôzne normy napríklad pre šťavy z citrusových plodov, norma je 10 mg / l, z jadrového ovocia - 20 mg / l.

V ruskom technickom predpise pre džúsové výrobky úplne chýba norma pre maximálny prípustný obsah 5-hydroxymetylfurfuralu pre masové šťavy (takzvané šťavy pre dospelé skupiny obyvateľstva).

"Organický výrobok", "bioprodukt"

Na pestovanie ovocia a zeleniny, ktoré potom robia priemyselné šťavy, dnes poľnohospodári používajú viac ako 100 rôznych pesticídov, Medzitým podľa našich ruských noriem sa džúsy považujú za bezpečné, ak spĺňajú normu pre zvyšky iba dva pesticídy - DDT a hexachlórcyklohexán.

Sledovanie európskeho trhu s potravinami s kontamináciou pesticídmi (vykonáva ju Európska komisia EFSA) ukazuje, že riziko kontaminácie surovín na výrobu šťavy s pesticídmi sa neustále zvyšuje. To znamená, že pravdepodobnosť ich nájdenia v pohári akéhokoľvek džúsu je veľmi vysoká.

Pre priemerného kupujúceho je riešením výber organických džúsov. "Ak hovoríme o antropogénne znečistenie (pesticídy, agrochemikálie, hnojivá), organické alebo bioprodukty, samozrejme, budú mať prospech v porovnaní s konvenčné šťavy, - povedal Alexander Kolesnov. "V poľnohospodárskej výrobe organického ovocia a zeleniny sú agrochemikálie takmer úplne zakázané."

Ako rýchlo nájsť organickú šťavu na poličke:

Na štítku šťavy z Európskej únie (alebo certifikovanej podľa požiadaviek Európskej únie) by mal byť odznak - zelený list s hviezdicovým obrysom. Ďalej je krátkym kódom expertnej organizácie, ktorá vykonala výskum o zhode výrobku so stanovenými požiadavkami. Ak nie je žiadny kód a značka, nápisy v ruštine, ako napríklad "ekologické", "bio" sa neberú do úvahy.

Importované alebo ruské

Kvalita šťavy v Európe a Spojených štátoch je lepšia ako naše. A prírodné šťavy ako zdravé potraviny sú viac v dopyte. Napríklad šťava priameho extrakcie v našich predajniach bude musieť vyzerat: v obchode Moskva - 98% obnovených a len 2% šťavy priameho extrakcie. V Európe, USA a ďalších krajinách 60-80% patrí na obnovené šťavy, 20-40% na šťave priamo lisované a čerstvo lisované šťavy (t.j. šťavy získané v prítomnosti kupujúceho alebo ochladené).

To však neznamená, že zahraničné šťavy by mali byť vždy uprednostňované pred ruskými. "Len ak sú vyrobené v úplnom súlade s medzinárodnými regulačnými požiadavkami a / alebo požiadavkami EÚ," zdôrazňuje Alexander Kolesnov. Faktom je, že v EÚ je povolené vyrábať výrobky, ktoré nie sú v súlade s európskymi právnymi predpismi, ak sa plánuje ich predaj mimo EÚ. Na štítku takýchto džús možno označiť "Nepredávať v EÚ". Pre tieto šťavy neexistujú žiadne výhody.

Dieťa alebo dospelý

Ako mnohí som si myslela, že výrobky pre deti sú prísnejšie kontrolované, a preto ich kvalita je vyššia. Ukázalo sa, že to zďaleka nie je vždy: normy pre džúsy pre detskú výživu v našej krajine nie sú príliš prísne.

"Napríklad, norma pre 5-hydroxymetylfurfural pre všetky "detské" šťavy bola zdvojnásobená pred časom - na normálne (20 mg / l), ktorý bol predtým použitý pre "dospelé" šťavy, - hovorí Alexander Kolesnov. - Okrem toho sa v ruských technických predpisoch uvádza ešte čudnejšie pravidlo: maximálny prípustný obsah rádioaktívneho izotopu cézia-137 v džúsoch pre detskú výživu z ovocia môže byť 1,5-násobne vyšší ako v prípade dospelých ovocných štiav».

To všetko nie je dôvodom na to, aby ste sa vyhli "detským" šťavám - stačí mať na pamäti, že nie sú o nič lepšie ako obyčajné a nemali by ste pre nich platiť.

Sklo alebo obal

Balíček má tri výhody: nerozlomí sa, môžete ho bezpečne dať svojmu dieťaťu, nemusíte preplatiť pre sklo. Výrobcovia trvajú na tom, že opacita je tiež plus: nápoj je chránený pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia.

Ale Alexander Kolesnov to verí žiadny moderný baliaci materiál ešte nemôže nahradiť sklo: "Sklo bolo, je a bude najlepším materiálom a dlhodobo zachováva prospešné vlastnosti šťavy. Balík, dokonca aj s dokonalými skladovacími podmienkami, môže prechádzať vzduch cez trhliny v záhyboch. Kyslík, raz v šťave, pôsobí ako katalyzátor mnohých chemických reakcií vedúcich k zmenám v zložení šťavy. Napríklad výrazne znižuje obsah vitamínu C - kyseliny askorbovej. Výskum bol publikovaný vrátane výrobcov obalov vyrobených z kombinovaných materiálov, ktoré identifikovali problémy takéhoto balenia. "

Ľahká šťava v priehľadnej sklenenej fľaši netrpí: "Len slnečné alebo umelé vyžarovanie svetla z ultrafialovej časti spektra môže mať negatívny vplyv na zloženie šťavy," vysvetľuje Alexander Kolesnov. "Jednoduché číre sklo je vynikajúci filter, ktorý zdržiava ultrafialové žiarenie."

Pozrite si video: Ako si vybrat krem na opalovanie (Septembra 2019).