Vonia, ktoré nás zabíjajú

Druhý deň vo Švédsku sa štátny pracovník N pokúsil zabiť svojho kolegu kvôli parfumovej vôni. A to nie je odpor voči tuberóze. Dokonca aj veľmi kvalitné parfumy často obsahujú zložky, ktoré vás môžu zblázniť. V doslovnom zmysle.

Škandál sa vyskytol medzi dvoma čestnými zamestnancami obce (oba balsakovskogo veku) v švédskom meste Motala. Počas obedovej prestávky jedna dáma popadla druhú za krk a prisľúbila zabiť, pretože už nemohla cítiť jej vôňu. Prirodzene, vedúci úradu volal políciu - vyšetrovanie stále prebieha. Útočník tvrdí, že opakovane požiadala svojho kolegu o zmenu svojho parfému, ale ignorovala žiadosti. Meno parfumu, mimochodom, nie je zverejnené.

Podobný príbeh, len v "tvrdej" verzii, sa to stalo v lete. V call centre Texasskej pobočky banky Bank of America 150 zamestnancov náhle pocítilo závraty a dychové ťažkosti. Do nemocnice bolo odvelených 34 ľudí, zvyšok bol na mieste. Polícia podozrila takmer na teroristický útok postrekom toxickej látky. V dôsledku toho sa ukázalo, že toxická látka sa ukázala byť ... parfémom, ktorý jeden zo zamestnancov štedrala na seba. Opäť nebol zverejnený názov a výrobca liehovín hromadného ničenia.

Celý bod je toto: časy, kedy parfumy boli vyrobené výhradne z éterických olejov a rastlinných zložiek, prešli. Už na konci 19. storočia sa pridali syntetické prísady do parfumov a dnes sa stalo normou, vďaka čomu sa náklady na fľaše značne znížili a zisky spoločnosti sa zvýšili: parfumy prestali byť luxusom, doslova si ich každý môže dovoliť.

Zloženie moderných parfumov zahŕňa prírodné oleje, korenie, rastlinné výťažky, kvety, voňavé drevo, živočíšne produkty (napríklad pižma), ako aj fixátory - uhoľný decht, rašelina, kalafuna. Všetky tieto zložky je možné nahradiť syntetickým, čo sa často robí. Takže ak je výťažok z rastliny veľmi drahý a ťažko sa vyrába, prijíma sa v minimálnych množstvách a je posilnený umelým náprotivkom.

Absolútne všetky parfumy s arómami, ktoré sa v prírode nenachádzajú, sú takmer úplne chemické, hlavne môj rozkošný decht Comme de Garcons s vôňou kože, cigaretovým dymom, benzínom a dechtom.

Fixátory a konzervačné látky sú tiež úspešne nahradené syntetickými. Navyše je známe, že táto celá zmes sa tiež riedi alkoholom v určitých pomeroch. Parfémy obsahujú najmenej 10-20% éterických olejov a viac populárnej toaletnej vody a kolínskej vody - len 2%. "Toto všetko je provokácia! - hovorí Peter Cadby, prezident Medzinárodnej asociácie vôní. - Nedávno sa stalo módou kritizovať parfumérov a povedať, že parfumy sú nebezpečné pre zdravie. V skutočnosti sa snažíme používať drahé, vysokokvalitné prírodné zložky, ktoré sú absolútne neškodné. "

Závažkou je, že podľa zákona výrobcovia parfumérií nemusia písať na etikete kompletné zloženie parfumov, toaletných vôd alebo aromatických sprejov na vlasy. Vzorec je považovaný za strategické tajomstvo každej spoločnosti. Preto nápisy na obaloch sú spravidla neurčité - "konzervačné látky", "vonné látky", "oleje" a podobne. Najnebezpečnejším z chemických zložiek používaných v parfumériách sú petrochemické látky, to znamená deriváty benzínu. Sú mimoriadne toxické a škodlivé pre živé organizmy a životné prostredie.

Nasledujúce látky majú najsilnejší negatívny účinok.

1. benzaldehyd (Benzaldehyd). Má mandľu, mierne horkú vôňu. Porušuje prácu obličiek, trávenie, dráždi sliznicu očí.

2. Benzylacetát (benzylacetát). Má charakteristickú ovocnú jazmínovú vôňu. Ťažké dýchanie, podľa niektorých štúdií, môže viesť k rakovine pankreasu.

3. A-pinén (A-pinén). Nemá zápach, používa sa na syntézu vonných látok. Oslabuje imunitu, najmä u detí. Má negatívny vplyv na plodnosť.

4. gáfor (Kafr). Spôsobuje závraty, kŕče, nervové poruchy.

Je dôležité, aby sa tieto zložky najčastejšie nachádzali v parfumoch, takže buďte opatrní, najmä ak čestný výrobca napísal kompozíciu na balení. "Aj keď nevidíme okamžité negatívne účinky z používania parfumov, musíme mať na pamäti, že to sa prejavuje na chronických ochoreniach, ktoré sa prejavia o niekoľko rokov neskôr," hovorí Lina Lowrenhertsová, členka Americkej asociácie dermatológov. Skutočne sa zistilo, že účinky vdychovania "zlých" vôní sa objavujú postupne. Napríklad po tom, čo ste strávili niekoľko mesiacov vedľa seba s voňavou kolegyňou, nenechajte sa prekvapiť, ak šesť mesiacov po opustení máte bolesti žalúdka alebo migrény. Akonáhle sa v tele, petrochemické látky veľmi pomaly rozkladajú a sú odstránené.

Prírodné oleje obsiahnuté v parfumoch môžu tiež negatívne ovplyvniť telo. Závisí to zvyčajne na individuálnej neznášanlivosti. Tu sú niektoré príklady.

1. Oranžová, citrónová a limeta spôsobujú alergie, ťažkosti s dýchaním.

2. Ylang-ylang zvyšuje podráždenosť nervov, zvyšuje srdcovú frekvenciu.

3. Jasmín a neroli spôsobujú závraty, únavu, slabosť v tele.

4. Rozmarín a bazalka vyvolávajú svalové kŕče, poškodzujú videnie.

5. Patchouli zle ovplyvňujú črevá, spôsobujú miernu paniku a migrénu.

6. Tymian a melíza dráždia sliznice očí, spôsobujú nepríjemné sucho v ústach.

"Musíme si uvedomiť, že 72% alergikov a astmatikov je absolútne citlivá na všetky parfumy a parfumy," varuje Tatiana Gedosková, alergolog-imunológ, doktorka medicíny. "Vo všeobecnosti sa neodporúča používať parfumy a toaletnú vodu, aby nedošlo k útoku."

Čo robiť, ak z vône niečího ducha máte neustále bolesti hlavy? "Nemôžete to akokoľvek tolerovať," hovorí Olga Nemerová, praktická arteterapeutika. "Dôsledky môžu byť smutné. Ak ste už museli zdieľať priestor s príliš parfumovanou kolegyňou, mojou radou je piť viac vody, často ísť von na čerstvý vzduch, prijať aktívne uhlie a antihistaminiká. Ale najúčinnejší spôsob, ako minimalizovať problémy, je požiadať osobu, aby nepoužívala parfum, prinajmenšom vo vašej prítomnosti. "

A ja osobne dovoľujem: ak niekto nerešpektuje požiadavky, vyhrožujte ho vraždou. Niekedy je to najlepší spôsob, ako zachrániť svoje zdravie.