Jivamukti jóga

"Spievajúca jóga", ktorú praktizuje spevák Sting už mnoho rokov. Na rozdiel od Kundalini, ktorých adepts tiež spievajú veľa, v Jivamukti, hudobné pauzy sú kombinované s výkonom asanas, vrátane veľmi zložité.

Vynálezcovia tejto praxe, pár David Life a Sharon Gannon, objavili jogu v neskorých sedemdesiatych rokoch. Dlho žili v Indii a študovali s veľkými gurumi 20. storočia Swami Sivananda a Swami Nirmalananda a keď sa vrátili, okamžite začali učiť. Dá sa povedať, že boli prvými západnými učiteľmi jogy, ktorí počas seminárov venovali osobitnú pozornosť duchovnému aspektu - spievali náboženské hymny a mantre, meditovali, diskutovali o sanskritských textoch, učili Pranayámu a Kriya jogu. "Pre nás je jóga v prvom rade mentálna prax," hovorí Life.

V Jivamukti sa hlavný dôraz kladie na komplex Surya Namaskar. Mantry sú veľmi krásne na seminároch samotnou Sharonovou. Popri vykonávaní klasických ashtanga-vinyasa asanas zakladatelia odporúčajú udržiavať vegetariánsku stravu, hoci v mnohých iných školách sa jedlo nepovažuje za prekážku duchovného osvietenia. "Môžete nezávisle nadviazať kontakt s Bohom priamo," povedali tvorcovia metodológie, "a preto nie je potrebné opustiť metropolu pre ášram. Hlavnou vecou nie je jesť mäso a ryby. "

Podľa učenia, ktoré obhajuje Sharon a David, Jivamukti jóga je prax zameraná na oslobodenie študenta (sadhaka) od účinkov predchádzajúcich karmy, tj činov, ktoré osoba vykonávala počas tohto a minulého života. Pri vykonávaní ásany človek rieši psychologické problémy. "Nevyriešené akcie v našich minulých vzťahoch spôsobujú rôzne čakry v čakrách," vysvetľuje Sharon. - Odstráňte pomôcky odklápania pomôcok dopredu a dozadu. Niekedy je to ťažké, a tieto ťažkosti súvisia so spomienkami ľudí, ktorí nás v minulosti ublížili. Nemôžeme na to zabudnúť, zatvára srdce, zabraňuje tomu, aby sa život prechádzal radosťou. Ak sa pri ohýbaní dozadu posunieme do budúcnosti, potom sa ohýbame dopredu a znovu prežijeme skúsenosti z minulosti. "

Doteraz v Moskve nie sú žiadne centrá, ale majiteľka NYM Yoga & Spa, Katya Kushnerová, sľubuje, že v blízkej budúcnosti dostane certifikát a otvorí prvú Jivamukti jogu v Rusku, kde sa bude učiť.