Vznášanie sa vo vzťahu: ako mu odporovať

Po tretíkrát sa vyznávate svojmu partnerovi, že jeho fráza "by ste mali schudnúť" znie urážlivo a v reakcii vždy počujete: "Ste blázon? Nerozumiete vtipy? Blahoželáme: zdá sa, že váš muž je typický plynový zapaľovač. Gaziliding je jednou z foriem "neviditeľného" psychického násilia, ktoré jeden partner používa proti druhému. Ako pochopiť, že osoba blízka k vám je náchylná k tejto manipulácii? A môže to odolávať? Učíme sa od psychológa.

Pojem "tryskanie plynom" sa stal široko používaným od roku 1944 po prepustení filmu "Gaslight" (Gaslight). Obraz sa stal slávnym príbehom: manžel sa aktívne pokúša presvedčiť svoju ženu, že je šialená a núti ju pochybovať o primeranom vnímaní reality.

Odvtedy sa v oblasti psychológie nazývame manipulačným správaním, ktorého hlavným účelom je zasiať v človeku úplne pochybnosti o správnosti jeho činov, pocitov a hodnotení. "Podstata rôznych činností plynového zapaľovača vo vzťahu k jeho obeti môže byť obmedzená na jednu frázu:" To nebol prípad! ", - komentáre klinická psychológ Alice Galati.

Ako zdôrazňuje odborník, plynové osvetlenie je jednou z najničivejších foriem psychického násilia. A je to predovšetkým nebezpečné, pretože je ťažké to rozpoznať. "Ak sa partner len kruto správa - útoky, urážky, potom si aspoň jasne uvedomíte:" urazia ma, "" robia mi zlé veci. " Ale ak ste obeťou plynového zapaľovača, potom ste v úplne inej situácii: "Nie som správny a preto ma uráža," "pravdepodobne som naozaj nepochopil niečo a zaslúžil si takúto reakciu," vysvetľuje psychológ.

Čo dosiahne plynový zapaľovač?

Podľa odborníka sa táto forma manipulácie spravidla vyskytuje v nezdravých, závislých od kódu. "V takých pároch je jeden partner zvyčajne vedúci a druhý je nasledovníkom. Prvý z nich je emočne chladný, oddelený a "nezávislý" a druhý, naopak, neustále potrebuje súhlas, podporu od iného a je prispôsobený svojej nálade. "

Ako uvádza Alisa Galati, hlavnou úlohou zapaľovača je získať emocionálnu moc nad jej obeťou, nútiť ju, aby sa vzdala svojich "zlých" pocitov, myšlienok alebo akcií. "Gazleiter nie je schopný vydržať nespokojnosť s partnerom, nie je schopný konštruktívne vyriešiť problémy vznikajúce v páre. Nie, snaží sa "pretiahnuť" svoju obeť a prijať skutočnosť, čo je prospešné pre neho, "vysvetľuje psychológ.

"Ale nemyslite si, že manipulátor vedie tento cieľ vedome. Agresor často nie je o tom vedomý. Je to len to, že jeho hlboko zranený a menejcenný "ja" musí "absorbovať" cudzinca, aby sa cítil trochu viac istý. Gazpost je v skutočnosti silnou deštruktívnou psychologickou obranou. Čím častejšie ho človek používa vo svojom živote, tým menej prispôsobenou osobou, "dodáva expert.

Pozrime sa podrobnejšie na to, ako identifikovať takéto emocionálne násilie vo dvojici.

Ako rozpoznať plynovod vo vzťahu?

Partner sa dopúšťa urážlivých a ponižujúcich tvrdení o vás. Váš blízky prejavuje akúkoľvek formu agresie voči vám - urážky, hrubé, dlho odmieta hovoriť, pomstiť, hrať žarty atď.

Partner nikdy nepreberá zodpovednosť za svoje správanie. "Gazleiter nikdy nebude pripustiť, že sa dopustil nesprávnosti alebo že bol vinný. Slovami to samozrejme môže uznať, ale necíti sa vnútorne zodpovedný za svoje činy. Namiesto toho určite obviňuje niekoho iného za svoje správanie a s najväčšou pravdepodobnosťou to bude vy, "komentujú odborníci. Typický príklad reakcie plynového zapaľovača: "Nechcel som robiť nič zlé. Práve si ma vystrašil tvojimi bláznivými útokmi, "" Neublížil som ti, nie som vinný, že ty vtipy nerozumieš. "

Partner nerobí vaše negatívne pocity. "Gazleiter neuznáva pre vás právo na nezávislý názor a hodnotenie. V hlbinách svojej duše, vaše negatívne pocity ho vystrašia, aby si myslel, že "nemajú ma milujú". Preto namiesto toho, aby ste vyradili svoje "áno, chápem, ste urazení" a prepracovaní, reaguje s úzkosťou a agresiou ako "ste blázon", vysvetľuje expert.

Snažíte sa nepretržite preukázať svojmu partnerovi. "Keď blízka neustále hovorí, že sme niečo vnímali nesprávne, necítili sme to tak, potom našou prvou reakciou je byť rozhorčenie, dokázať. "Nie, bolo to tak, povedali ste to!" No, bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíme dokázať náš prípad, plynový zapaľovač nás jednoducho nepočul, "vysvetľuje Alisa Galati.

Cítite sa vinní z vášho zneužitia. "Paradoxne, namiesto toho, aby sa obávať agresie plynového zapaľovača, jeho obeť sa zvyčajne pokúša ospravedlniť, cítiť sa vinným a analyzovať to, čo urobila alebo cítila" zle ", komentáre odborníkov.

Kontaktujete svojho partnera s cieľom podpory a súhlasu. Ako sme už povedali, plynovod najčastejšie prekvitá v závislosti od závislosti. "V takýchto zväzoch jeden z partnerov často pôsobí ako agresor a podporuje druhú. Navyše, čím častejšie obeť plynu stráca pochybnosti o sebe a jej primeranosti, tým častejšie sa snaží o pomoc v manipulátore ", vysvetľuje psychológ.

Cítiš sa osamelý. "Gazliding podkopáva dôveru a intimitu u páru a preto sa jeho obete často cítia osamelé a bezmocné - nemajú nikoho, kto by povedal o psychologickom nepohodlí v páre, a oni to nechcú zvlášť kvôli ostrému pocitu hanby," poznamenal expert.

Ako sa chrániť pred plynovým partnerom?

Premýšľajte o rozbitie. "Všetko závisí od toho, ako často partner používa plynové tryskanie a ako sa cítite vo vzťahu s ním. Ak sa pravidelne stanete obeťou psychického násilia, najlepší spôsob je rozlúčiť sa s agresorom, "odporúča Alisa Galati.

Posilnite hranice svojho "ja". "Dokonca aj keď sa rozhodnete prelomiť plynový zapaľovač, existuje veľké riziko, že sa dostanete do rovnakého druhu partnera v novom vzťahu - nakoniec, s najväčšou pravdepodobnosťou ste náchylní byť obeťou. Preto je vašou úlohou posilniť tvoju "ja" a jej hranice: pozorne počúvať svoje pocity a dôverovať im, zdôrazňovať svoje úspechy a lepšie porozumieť vašim potrebám. Potom vám gazelaiter nedostane, "hovorí expert.

Rozbaľte okruh kontaktov. Podľa psychológa, obeť, ktorá stráca plyn, nemá spravidla dostatočne silné sociálne postavenie mimo vzťah - to sa môže týkať priateľov, práce, osobných záľub, atď. "Čím silnejšie sú naše sociálne spojenia, tým viac podpory máme a tým menej potrebujeme držať sa deštruktívnych milostných vzťahov. Preto sa pokúste rozšíriť svoje záujmy mimo rodiny: nájsť zaujímavý koníček, zmeniť zamestnanie atď. Čím bohatší je váš život, tým lepšie, "komentujú odborníci.