Kitesurfing

Extrémny šport, "blízky príbuzný" windsurfingu a wakeboardingu. "Len nedávno, na blízkej stanici, draka lietala do mora s kiterom a nevrátila sa", takéto príbehy vystrašujú na všetkých surfových staniciach na svete. A mali by sa na to pozerať.

Človek kĺza, stojaci na doske, na hladine vody pod vplyvom ťahovej sily vyvinutého drakom, teda draka, ktorý sa podobá súčasne krídlu lietadla a padáku. Je ovládané štyrmi závesmi (dlhé a silné laná), ktoré sú na jednom konci pripevnené k samotnému draku, druhé na lištu (bar, ktorý drží športovca). Zariadenie je vybrané ako oblečenie vo veľkostiach. Veľkosť draka závisí od sily vetra a hmotnosti človeka: čím silnejší je vietor a čím je hmotnosť nižšia, tým menší je drak. Výpočet je približne nasledovný: s vetrom 5-6 m / s, človek s hmotnosťou 75-80 kg by mal mať draka s rozpätím krídla najmenej 12 metrov štvorcových. m. Pri doskách je situácia jednoduchšia. Sú to dva typy: veľké (smerové) a malé (dvojitý tip). Prvý z nich je stabilnejší a, ako to naznačuje názov, kĺže po vode len jedným smerom, ako napríklad bežné surfové alebo windsurfingové dosky. Dvojitý tip - hmatateľná a veľmi kompaktná doska pripomínajúca snowboard. Zvyčajne ho prijímajú buď športovci, ktorí zvládajú komplexné akrobatické kúsky (napríklad výpožičky od snowboardistov a korčuliarov), alebo dievčatá, ktorých postavenie im neumožňuje riadiť veľkú dosku.

Školenie začína lekciami na zemi. Po prvé, budúci kiter, stojaci na brehu, sa snaží nájsť spoločný jazyk s drakom. Je to jednoduché: ak chcete otočiť doľava, natiahnete pravú ruku dopredu a vytiahnete ľavú ruku smerom k telu, ak chcete pravú ruku, je to naopak. Pohyb by mal pripomínať techniku ​​štrajkov v krabici. Ale podľa Olega Ostrikova (Monster), tvorcu prvej ruskej surfovacej stanice v Egypte a prvej surfovnej školy v Petrohrade, "keď človek prvýkrát ide na vodu, jeho pamäť úplne zlyhá a začne krútiť linky ako volant."

Had z kontroly môže najskôr stúpať vysoko do vzduchu, a potom sa zrúti, rozmaznávať športovca na vode. "V kiting je niekoľkokrát viac smrteľných prípadov než akýkoľvek iný vodný šport," varuje Monster. Preto je potrebné trénovať za prítomnosti inštruktora a mimo verejných pláží. Tréner tiež vysvetľuje dôležité nuansy, napríklad, prečo potrebuje kiter nôž (tak, že ak náhle náhodne prestane počúvať čiaru), a aké je "okno vetra" (priestor, v ktorom sa kite hojdá bežne rozdeľuje podľa typu čísel do šiestich hodín - od deviatich hodín ráno až do troch popoludní).

Aby sme boli spravodliví, malo by sa dodať, že s priaznivým súborom okolností sa môže za niekoľko hodín naučiť kitesurfing (na porovnanie: surfovanie môže trvať niekoľko mesiacov). "Kiting a windsurfing sú rovnaké ako lyžovanie a snowboarding," dodáva Oleg Ostrikov. "Lyžovanie je klasika, môžete jazdiť na polčas a nemôžete sa naučiť." V pamäti Monster, je pomerne veľa ľudí, ktorí sa pokúšali o ľahké kiting. Trénoval politiku Borisa Nemtsova, guvernéra regiónu Tver, Dmitrija Zelenina a bratov boxera, Vitalyho a Vladimíra Klitschka. Mnohí z nich, ktorí vyskúšali draka, prešli na windsurfing.

STEPAN Mikhalkov reštaurátor

Kiting je mladý a dynamický šport. Priekopníkmi sú bratia Bruno a Dominik Lejan, ktorí sa v roku 1984 najprv pokúsili pripojiť k surfovému palubu malý padák. Až do nedávnej minulosti vyžadovali kurzy kitingu špeciálne poveternostné podmienky - silný rovnomerný vietor bez vĺn. V posledných rokoch sa aktívne vyvíja "chôdza po vlnách", niečo ako parašutizmus, pre ktoré sú potrebné vietor i vlny. Vzhľad tohto štýlu lyžovania uľahčoval ten istý Lying: na začiatku roku 2000 zlepšili svoj drak tým, že vytvorili Bow systém. Bow-draky sú mobilnejšie a poslušnejšie, ale aby ste mohli ísť do mora, musíte byť profesionálom.

Nie je toľko miest vhodných na kiting. Generálne riaditeľstvo Havajskej asociácie pre kiteboarding (v Rusku, federácia windsurfingu a kitesurfingu zohráva svoju úlohu) je prirodzene založená na Havaji. V meste Hurghada (Egypt), Ulcinj (Čierna Hora), Mui Ne (Vietnam), Rhode (Grécko) a Anapa (Rusko) sú k dispozícii dobré škôlky. V Čiernej Hore, vietor od polovice júla, v Egypte - od septembra do októbra, vo Vietname - od decembra do marca. V Moskve av Petrohrade je niekoľko desiatok surfovacích staníc, z ktorých väčšina paradoxne pracuje v zime aj v lete. Faktom je, že ruský kiters (ako, mimochodom, fínsky, nórsky, švédsky atď.) Sa pokúšajú rozšíriť potešenie tým, že v chladnej sezóne presunú draky z surfovania na snowboardy (to sa nazýva snowkiting) alebo skateboardy (kiteskating). Ale to je ďalší príbeh.

Pozrite si video: The Best Kitesurfing Spots in the World 4K - Part 1 (December 2019).