Ako užívať vitamíny počas tehotenstva

Kedysi boli vitamínové a minerálne komplexy povinné predpísané každej očakávanej matke. Dnes sa niektorí lekári domnievajú, že počas tehotenstva by bolo správne vziať len niektoré vitamíny a stopové prvky. A tie nie sú trvalé, ale len čas od času. Prečo? Spýtali sme sa na to odborníci.

V čakacom období pre dieťa sa ženské telo výrazne mení: na úrovni metabolizmu, práca hormonálneho systému, zloženie krvi a následne potreba rôznych užitočných látok. Pre vyvíjajúce sa dieťa a rastúcu placentu je potrebné určité množstvo mikroživín. Takže potreba dodatočnej dávky vitamínov a stopových prvkov v očakávaných matkách naozaj je.

"Situáciu zhoršuje skutočnosť, že väčšina žien vstúpi do tehotenstva už s deficitom vitamínov," hovorí Valery Sergeev, Vedúca laboratória výživy, ruské vedecké centrum pre lekársku rehabilitáciu a balneológiu, ministerstvo zdravotníctva Ruskej federácie, dietetik-gastroenterológ. - Približne 70% Rusov trpí nedostatkom. A bez ohľadu na vek, úroveň príjmu a sociálny status ".

Vzhľadom na tieto okolnosti by očakávaná matka nemala očakávať, že zhromažďuje svoju normálnu výživu len s jedlom. Ale nemali by ste sa úplne spoliehať na vitamín-minerálne komplexy. Je veľmi dôležité brať do úvahy ich stav, ako aj trimester tehotenstva.

V komplexe alebo samostatne?

Ak z nejakého dôvodu žena nemôže jesť rozmanitým spôsobom, užívanie vitamínov počas tehotenstva je mimoriadne dôležité. A dokonca s ideálnou diétou existujú tie vitamíny a mikroelementy, ktoré nemôžete nájsť len s jedlom.

"Tieto živiny vyžadujú telo vo veľmi malých množstvách, tisícinach a dokonca miliónoch gramov," hovorí Natalya Timofeeva, pôrodník-gynekológ v materinskom a detskom skupine firiem perinatálneho zdravotného strediska. - Ale potraviny to často ani neposkytujú. Počas tehotenstva sú vitamín D, nedostatky železa, vápnika, jódu a zinku obzvlášť nebezpečné. "

Napriek tomu lekári dnes nepredpisujú vitamínovo-minerálne komplexy pre všetky budúce matky v rade. "Mnohí lekári odmietajú liečbu vitamínmi, pretože spôsobujú nadmerný rast plodu," vysvetľuje Ekaterina Krivtsová, Ph.D., profesorka, Moskovská štátna lekárska univerzita, podpredsedníčka Interdisciplinárnej vedeckej spoločnosti na prevenciu a liečbu obezity. "Narastajú sa väčšie deti, ktoré majú vyššie riziko vzniku viacerých ochorení: metabolický syndróm, obezita a cukrovka."

Lekári čoraz viac hovoria, že vitamíny a minerály by sa mali užívať so zameraním na trimestery tehotenstva a samostatne. "Rôzne mikronutrienty sa musia opiť v rôznych časoch dňa," vysvetľuje Natalya Timofeeva. - Vitamíny sa užívajú ráno, stopové prvky - v druhej. A tie sú lepšie absorbované medzi jedlami. "

Ako užívať trimester vitamíny

V rôznych obdobiach tehotenstva potrebuje matka aj dieťa iný súbor vitamínov a mikroelementov.

Prvý trimestr

* Kyselina listová

V ideálnom prípade by malo začať príjem tri mesiace pred zamýšľaným počatím a skončiť v treťom mesiaci tehotenstva. Najčastejšie ide o 2-4 týždne tehotenstva, kedy je položená neurónová trubica (z nej sa neskôr vyvinie mozog).

Koľko potrebujete? Lekár zvolí dávku individuálne, v závislosti od vášho stavu môže byť od 0,4 do 0,8 mg denne.

Prečo? Kyselina listová je potrebná pre všetky ženy, ktoré plánujú tehotenstvo. Koniec koncov, pomáha pri narodení nového života:

- podporuje bunkové delenie;

- zabezpečuje správny prenos genetických informácií, zúčastňuje sa syntézy DNA báz a molekúl RNA;

- prispieva k úplnej tvorbe placenty, čím sa znižuje riziko potratov a zmeškané potraty.

* Vitamín A

Určené 2-3 mesiace pred plánovaným tehotenstvom a na samom začiatku 1,5-2 mesiaca. Potom by ste mali prestávku a piť ďalší kurz 2-3 mesiace pred pôrodom.

Koľko potrebujete? Počas tehotenstva potrebujete asi 2500 IU vitamínu A.

Prečo? Vitamín A je potrebný na delenie buniek a ich diferenciáciu na rôzne tkanivá. To je dôvod, prečo sa predpisuje pred tehotenstvom a v počiatočných fázach. V neskorších obdobiach podporuje normálny vývoj skeletu, vizuálneho prístroja a nervového systému.

* Vitamín E

Menovaný niekoľko mesiacov pred údajným počatím pokračuje v prvom trimestri.

Koľko potrebujete? Denná dávka je približne 15 mg.

Prečo? U netriedenej ženy normalizuje produkciu ženských pohlavných hormónov a menštruačného cyklu, čo prispieva k počatiu. Potom ochraňuje predčasné formy toxikózy a potratov v krátkom čase.

* Vápnik

Prijaté kurzy počas prvých dvoch trimestrov.

Koľko potrebujete? Denná dávka je 1500 mg.

Prečo? Na začiatku a na konci tehotenstva je vápnik potrebný na normálnu formáciu kostry, obličiek a endokrinného systému. Ale v poslednom trimestri je prebytok tohto mikroelementu plný ossification lebky drobky a, v dôsledku toho, ťažké pôrodu.

Je ťažké, aby očakávané matky dostali správne množstvo vápnika s jedlom, takže sú im predpísané špeciálne lieky, ktoré sa výrazne líšia v ich účinnosti. "Lieky prvej generácie - vápenaté soli, napríklad glukonát alebo fosfát - sú veľmi slabo absorbované v čreve, a preto sú zle absorbované," hovorí Valery Sergeyev. - Prípravky druhej generácie - vápenaté soli a vitamín D - sú dosť účinné. Prípravy tretej generácie sú ešte efektívnejšie kvôli súboru stopových prvkov. Preto ich často menuje. Zloženie týchto fondov zahŕňa vápnik, vitamín D, zinok, meď, mangán, bór, horčík a ďalšie stopové prvky. "

* Vitamín C

Ascorbic je potrebné užívať v prvom a treťom trimestri tehotenstva. A ak žena fajčí, je to potrebné a pred počatím. V tomto prípade môže lekár predpísať 80-90 mg 2-3 mesiace pred plánovaným tehotenstvom.

Koľko potrebujete? Denná dávka vitamínu C pre tehotné ženy je 90-100 mg.

Prečo?Vitamín C je potrebný na normálnu tvorbu všetkých membrán vajíčka a na správny vývoj placenty.

II trimester

* Jód

Je potrebné vyplniť nedostatok jódu na začiatku tehotenstva, aby sa zabránilo vrodeným anomáliám vývoja plodu, endemickému kretinizmu.

Koľko potrebujete? Nastávajúca matka potrebuje 250 mg jódu denne.

Prečo? Jód je nevyhnutný pre syntézu hormónov štítnej žľazy, ktoré zabezpečujú normálnu formáciu kostry drobkov a intelektuálny vývoj. Dokázalo sa, že v oblastiach, kde je pôda chudobná v jóde, sa narodili deti, ktorých IQ je o 10-15% nižšie ako ten istý ukazovateľ u detí z oblastí, ktoré sú v tomto stopovom prvku dobre vyvážené.

"V budúcnosti matka kvôli nedostatku funkcie štítnej žľazy metabolizmus spomaľuje," hovorí Valery Sergeyev. - Preto žena začne rýchlo získať váhu a na pozadí nízkej chuti do jedla. Často sa sťažuje na letargiu a letargiu, slabosť a chilliness. Koža sa stáva suchá, tenké nechty a krehké vlasy. V tomto prípade musíte čo najskôr konzultovať s lekárom. "

* Železo

Prípravky železa sú predpísané všetkým tehotným ženám v 2-3 trimestroch.

Koľko potrebujete? V priemere - 30-60 mg denne. A niekedy viac, napríklad, ak sa očakávaná matka pravidelne venuje fitness.

Veľa závisí od toho, aké bolo množstvo železa v ženskom tele v čase tehotenstva. "Budúca matka by mala túto mieru merať, pretože ak telová žľaza nestačí, dávka liekov sa zvyšuje," vysvetľuje Valery Sergejev. - Na tieto účely je najlepšia analýza hladiny feritínu: odhalí skôr ako ostatné zníženie zásob mikroelementu v tele. Tento stav sa nazýva nedostatok latentného železa. Niektorí odborníci tvrdia, že je to ešte nebezpečnejšie ako anémia. "

Prečo? Aby sa zabránilo anémii, v dôsledku ktorej plod trpí nedostatkom kyslíka. Okrem toho sa železo podieľa na syntéze špeciálneho proteínu potrebného na svalovú kontrakciu. Preto je jeho nedostatok, dokonca latentný, sprevádzaný svalovou slabosťou vrátane maternice, nemôže sa normálne zmenšiť počas pôrodu.

III trimester

* Vitamín D

V poslednom trimestri je predpísaná takmer všetkým očakávaným matkám na prenatálnu prevenciu rachotov.

Koľko potrebujete? Denná dávka - 400 IU.

Prečo? Vitamín D udržiava normálnu koncentráciu vápnika a fosforu v krvi a tak sa podieľa na tvorbe kostry budúceho dieťaťa. Okrem toho je tento vitamín potrebný na normálny vývoj fetálneho kardiovaskulárneho systému.

Kedy je lepšie vybrať zložité lieky?

Existujú osobitné situácie, keď je nevyhnutné užívať jednotlivé vitamíny a minerály - je potrebné piť komplexné prípravky. Tu je niekoľko typických prípadov.

* Viacnásobné tehotenstvo. Vitamíny a minerály pre rast a vývoj v tomto prípade nie sú potrebné pre jedného, ​​ale pre niekoľko detí naraz. Áno, a mama získava hmotnosť oveľa rýchlejšie a jej telo potrebuje viac živín.

Vegetariánstvo. V tomto prípade sú hlavné zdroje bielkovín, vápnika a vitamínu B vylúčené zo stravy.12 - mäsové a mliečne výrobky. Ich nedostatok je potrebné kompenzovať.

* Toxikóza. Jedenie vašej časti vitamínov a stopových prvkov v tomto prípade jednoducho nie je možné!

* Aktívne športy (viac ako štyrikrát týždenne). V zásade by takéto ženy mali užívať vitamíny ako predtým, ako aj počas tehotenstva.