Pohlavie po pôrode: 5 hlavných obáv mladých matiek

Intimný život po narodení dieťaťa sa môže stať vážnym problémom, pretože mladá matka je trápená mnohými strachmi: nestala som sa chladná, ale obnovila by sa vaginálna forma a zrazu znova otehotniem ... Povieme vám, ako sa vyrovnať narodenie opäť prinieslo potešenie.

Strach # 1: Stal som sa chladný

Poďme byť úprimní: sex je posledná vec, ktorá zaujíma mladé matky hneď po narodení dieťaťa. A to je spôsobené samotnou prírodou. Ak by bolo libido na rovnakej úrovni, žena opäť otehotnie. Ale aby správne vykonávala a produkovala ďalšie dieťa, musí sa úplne zotaviť fyzicky a psychicky. "Po narodení dieťaťa klesá hladina hormónu estrogén, ktorý je tiež zodpovedný za sexuálnu túžbu," hovorí Irina FedyuninaPôrodník - gynekológ na klinike Medsi. - Koniec koncov, hlavnou úlohou ženy v tejto fáze je postarať sa o dieťa, ktorého život je na ňom úplne závislý. Je to prírodný inštinkt. Nič by nemalo odvrátiť novú matku od jej najdôležitejšieho poslania. To nič nepomôže. " Čas po narodení dieťaťa sa túžba po sexe znova zobudí. Medzitým sa uklidnite a vysvetlite svojmu manželovi, že všetko bude pokračovať hneď, ako sa hormonálne hladiny vrátia do normálu. Musíte byť trpezliví a čakať.

Strach # 2: Sex po pôrode je nebezpečný.

Obnovenie sexu s partnerom sa odporúča najskôr šesť týždňov po narodení dieťaťa. Existujú na to dosť objektívne dôvody. "Intimita je tabuom, pokiaľ krvácanie pokračuje a maternica sa nevráti do svojho bývalého prenatálneho stavu," hovorí Irina Fedyunina. - Po prvom podaní je placentou otvorená rana, ktorá pokračuje v krvácaní. To znamená, že riziko infekcie a následného zápalu je príliš veľké. " Z tejto situácie? Obmedzte intímne lazenie. Môžete sa vrátiť do plného sexuálneho života, akonáhle sa obnoví telo mladé matky.

Strach # 3: Pohlavie po pôrode bude bolestivé

Nepohodlie a nepohodlie počas sexu môžu skutočne nastať. A tu je nízka hladina rovnakého hormónu estrogén a súvisiaca vaginálna suchosť. Toto je ďalšia ochranná reakcia ženského tela, vynájdeného prírodou. Na vyriešenie problémov pomôžu špeciálne nástroje - mazivá. Vyberte tie, ktoré sú na báze vody a bez hormónov.

Silný strach z intímneho života prežívajú mladé matky, ktorých narodenie nebolo bez slz a excízie perinea. Akýkoľvek dotyk švíkov spôsobuje bolesť. Nie je čas na potešenie! Používajte špeciálne masti (ako to predpisuje lekár), ktoré podporujú hojenie tkanív. A pred odstránením psychologickej bariéry navštívte svojho gynekológa. Lekár preskúma stehy a uistite sa, že nič neohrozuje vaše zdravie.

Strach č 4: Vagina sa po pôrode nezotaví

Je úplne prirodzené, že proces dodávania neprechádza bez stopy pre intímne orgány ženy. Vagina pri prechode dieťaťa cez neho zažije najsilnejšie zaťaženie, jeho steny sú silne napnuté. Bude to chvíľu trvať, kým sa vráti do svojej bývalej podoby. Pokiaľ ide o tón intímnych svalov, gymnastika im pomôže zvýšiť ich. Majte na pamäti, že musíte tieto cvičenia robiť pravidelne.

- Stlačte steny vagíny. Predstavte si, že sa pokúšate zastaviť močenie udržiavaním svalov pevne po dobu asi 10 sekúnd.

- Rýchlo utiahnite a uvoľnite svaly perinea.

- Utiahnite panvové dno a brušné svaly a potom uvoľnite.

Počas všetkých cvičení je konečník tiež napätý, pretože svaly perinea sú jedno. Cvičenie trvá 5-10 minút viac ako 5 krát denne. Výsledok budete cítiť asi mesiac.

Strach číslo 5: Čo keď otehotnie?

Strach z mladých matiek tu, bohužiaľ, nie je neopodstatnený. Reprodukčný systém sa môže obnoviť do 3-4 týždňov po pôrode a opätovné tehotenstvo sa môže vyskytnúť pred príchodom prvej menštruácie. Dojčenie samozrejme znižuje riziko nežiaducich tehotenstiev, ale nedáva 100% ochranu a po 6 mesiacoch je úplne preč. Váš gynekológ si vyberie pre vás spoľahlivejšie antikoncepčné prostriedky, ktoré sú vhodné na ošetrovanie. Môžete použiť napríklad tradičné bariérové ​​antikoncepčné prostriedky. Buďte však opatrní, môžu sa stať dodatočným podráždením, ak pocítite vaginálnu suchosť. Môžete skúsiť hormonálne lieky. Mnohé z nich sa vyrábajú bez estrogénu a sú vhodné na použitie počas laktácie. Nemajú vplyv na kvalitu a množstvo materského mlieka a sú zároveň bezpečné a účinné.