Ako Inna Vidgof začala jogu

Ja som praktizoval jogu už viac ako desať rokov. Pomohla mi dosiahnuť nielen vnútornú harmóniu, ale aj harmóniu s vonkajším svetom: pochopenie seba samého, ľahšie pochopiť ostatných.

Najprv som skúsil jogu, keď mi bolo 18 rokov. V tej dobe som mal rád fitness a raz v jednom časopise som videl článok o výhodách jogy s fotografiami niekoľkých jednoduchých póz. Začal som ich robiť doma a čoskoro som si kúpil ilustrovanú knihu "Jóga pre deti, rodičov a učiteľov", kde už boli opísané celé komplexy asanasu. Domáce nezávislé vyučovanie jogy trvalo asi dva roky. Filozofia jogy nebola pre mňa veľmi zaujímavá, potom som sa len páčila robiť asany.

Po absolvovaní ústavu som sa ocitol na križovatke: Nechcel som ísť do práce v mojej špecializácii, učiteľka angličtiny, môj osobný život sa nevyvíjal. Po niekoľkých mesiacoch práce ako prekladateľka na filme som sa cítil ako citrón. Bol som depresívny, a aby som upokojil nervy, rozhodol som sa ísť na nejaké dobré miesto na cvičenie jogy. Na internete som našiel centrum Ashtanga jógy a začal som ísť na hodiny. Podľa môjho názoru som veľmi flexibilný a preto mi boli dané asány ľahko, s výnimkou rovnováhy. Ale inštruktori pomohli, podnietili a postupne som začal cítiť moje telo novým spôsobom - pružným, ale stabilným a vnútorné napätie bolo nahradené pocitom plynulosti a jemnosti.

Pri šťastnej náhode, v tom istom roku, keď sa v mojom živote objavil Centrum Ashtanga jogy, som bol požiadaný, aby som na seminároch v systéme Osho pracoval ako tlmočník. A meditačné techniky spolu s praxou hatha jogy ma skutočne zmenili. Nervový systém sa vrátil do normálu a navyše som si uvedomil, že východné praktiky sú oveľa zaujímavejšie, ako som si myslel. Po prechode mnohých psycho-emocionálnych stavov som sa stal citlivým nielen na seba, moje telo, emócie a myšlienky, ale aj na iných ľudí, pretože pochopenie seba samých je ľahšie pochopiť ostatných. Zakhotev sa dozvedel viac o jogovej filozofii, začal som sa zúčastňovať na seminároch jógy Andrei Lappy, Mikhaila Baranova, Leonida Hartsteina, praktizoval som si veľa, čítal som knihy Osho, špecializované časopisy a neskôr Joga Sutru od Patanjali, Bhagavad Gita a ďalších klasické texty.

Chvíľu som sa venoval výlučne osobnej praxi. Telo, myseľ a duša sa zmenili a to vyžadovalo úplný návrat. A keď som v sebe cítil harmóniu, uvedomil som si, že to chcem učiť. Spočiatku vyučovala triedy v systéme Osho, potom na niekoľkých tanečných školách, fitness kluboch a štúdiách jogy, potom absolvovala kurz pre učiteľov s využitím metód Anatoly Zenchenko a dostala osvedčenie o učiteľke Ishvara jógy. Zároveň som sa aj naďalej zúčastňoval na meditačných a jogových workshopech, pričom som tam pracoval ako prekladateľ.

Som úprimne vďačný mojim učiteľom. Všetky triedy, školenia a semináre, ktoré som navštevoval, prispeli k môjmu vývoju. Chcel by som všetkým veľa šťastia na ceste jogy a pozvať vás na prácu, rozhovor a relaxáciu s telesnými a duchovými prínosmi pre víkendový víkend Jóga pre začiatočníkov 22. - 24. júla.

Užitočné odkazy:

Registrácia pre fitness víkend "Jóga pre začiatočníkov" s Innou Vidgofom - v sekcii "Aktívny odpočinok".

Video stretnutia "Dych jóga" a "Jóga pre začiatočníkov" s Innou Vidgof vo fitness videoknižnici klubu "LIVE!".